Zlatni EU pasoši za bogate dobili pravnu podršku na najvišem sudu bloka

Pravo Evropske unije ne sprječava Maltu da bogatim stranim investitorima dodjeljuje EU državljanstvo, izjavio je savjetnik najvišeg suda bloka u slučaju koji bi mogao postaviti standard za takozvane programe zlatnih pasoša širom regiona.

Ova mala ostrvska država nudi državljanstvo u zamjenu za novac, omogućavajući nacionalnost bogatima, među kojima su ruski oligarsi, poznate ličnosti i milionerski sportski zvijezde. Prema riječima Anthonyja Collinsa, generalnog advokata na Sudu pravde EU, izvršni organ Unije pogrešno je napao ovaj program.

On je naveo da pravnici Evropske komisije „nisu uspjeli dokazati“ da pravo EU zahtijeva postojanje stvarnih veza između države članice i podnosioca zahtjeva za pasoš. Collins je istakao da je na zemljama EU da same „odrede ko ima pravo biti njihov državljanin, a samim tim i državljanin EU“. Njegovo mišljenje će usmjeriti konačnu presudu tribunala sa sjedištem u Luksemburgu, koja će biti donesena za nekoliko mjeseci.

Malta je kroz svoj program investitorskog državljanstva omogućila pojedincima da dobiju državljanstvo kako bi mogli živjeti i raditi tamo, uz minimalnu donaciju od 600.000 eura. Potrebne investicije uključuju i kupovinu kuće, a podstiču se i dobrovoljne donacije. Kao članica EU, malteški pasoši omogućavaju vlasnicima slobodu života i rada bilo gdje unutar bloka od 27 zemalja.

Malta je jedna od nekoliko evropskih zemalja koje su posljednjih godina nudile zlatne vize i pasoše, a ovi programi su postali popularni tokom evropske dužničke krize kada su države počele prodavati boravišne dozvole kako bi privukle strane investicije.

Portugal, Irska, Grčka, Mađarska, zajedno s Maltom, bile su među zemljama koje su pokrenule takve programe za bogate, omogućavajući im pristup dragocjenoj slobodi kretanja unutar EU. Međutim, ovi programi izazvali su negodovanje Evropske komisije, koja je tvrdila da šeme prodaje državljanstva za novac izlažu Uniju rizicima od pranja novca i ugrožavaju bezbjednost.

U septembru 2022. godine, regulator sa sjedištem u Briselu podnio je pravni izazov protiv malteškog programa, tvrdeći da „dodjela državljanstva EU u zamjenu za unaprijed dogovorene isplate“ nije „u skladu sa načelom iskrene saradnje“, koje je ugrađeno u pravila bloka.

Ovaj potez uslijedio je nakon izvještaja Evropskog parlamenta godinu ranije, u kojem se navodi da je industrija investicionih migracija donijela značajan profit Evropi, pri čemu su zemlje učesnice zaradile više od 21 milijardu eura između 2011. i 2019. godine.

Izvor: Bussinestimes

Slični Članci