Tržišna inspekcija je u 10 radnji izdala 20 prekršajnih naloga sa novcanim kaznama od 55.000 еurа, dok su za dvije trgovine zbog manjih prekršaja, izrečene mjeге ukazivanja. Naime, neki od trgovaca ne poštuju novu državnu akciju “Limitirane cijene“, što je za Vijesti potvrdila Uprava za inspekcijske poslove koja je do sada izrekla kazne u 12 slučajeva.
Inspektori su tokom nadzora u 13 trgovina utvrdili nepravilnosti u vezi s odlukom o ograničenju marži, nakon čega su u 10 radnji izdali 20 prekršajnih naloga za novčane kazne u ukupnom iznosu od 55.000 eura, dok su za dvije trgovine zbog manjih prekršaja izrečene mjere ukazivanja.
Mjere ukazivanja nisu finansijske, već se njima ukazuje na neku nepravilnost. Akcija “Limitirane cijene” počela je 6. septembra i trajaće do posljednjeg dana januara 2025. godine. Inspektori su, kako navode iz Uprave, u prvih deset dana akcije obišli 70 prodajnih objekata, među kojima su velike i male trgovine koje prodaju mješovitu robu, pekarske proizvode i proizvode za ličnu higijenu, a urađeno je i 30 kontrola po prijavama građana, od čega se većina odnosila na istog trgovca ili objekat.
Iz Uprave su naveli da su inspektori u ovom periodu uradili ukupno 77 inspekcijskih nadzora. Vlada je odlukom o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi u trgovinama na veliko i malo ograničila marže za 66 prehrambenih i higijenskih proizvoda. Tako su marže za sektor prehrane u trgovinama na veliko i malo ograničene na 10 odsto, dok su za higijenske proizvode ograničene na maksimalno 10 odsto u veleprodaji i 15 odsto u maloprodaji.
“Do sada su u ukupno 12 inspekcijskih nadzora utvrđene nepravilnosti, za koje je izdato 20 prekršajnih naloga. U deset nadzora su izrečene mjere novčanog kažnjavanja, dok su u dva slučaja lakše povrede odluke, inspektori izrekli mjere ukazivanja. Ukupno je izrečeno 55.000 eura novčanih kazni, dok pojedinačna kazna za učinjeni prekršaj iznosi 5.500 eura. Nepravilnosti koje su utvrđene odnosile su se na nepridržavanje visine marže za pojedine proizvode. Kontrole su vršene u prodajnim objektima velikih trgovačkih lanaca, ali i kod trgovaca koji posluju lokalno, na području jedne ili više okolnih opština. Većina nepravilnosti je utvrđena u prvim danima. Inspektori nisu nailazili na markete koji uopšte ne poštuju odluku”, naveli su iz Uprave.
Nova akcija “Limitirane cijene” se u odnosu na raniju istoimenu akciju razlikuje jer su sada na spisku proizvoda i voće, povrće, malo više vrsta mesa i namirnica za ličnu higijenu. Ova državna mjera je prvobitno počela krajem marta i odnosila se na 38 proizvoda i trajala je do 31. maja. Zatim je produžena do kraja juna, ali samo za 16 proizvoda domaće proizvodnje.
Novom akcijom je obuhvaćeno 66 proizvoda, a iz Vlade očekuju da će se time sniziti cijene više od 1.000 artikala, s obzirom na to da se mjere odnose na artikle svih proizvođača u određenoj grupi. Ove mjere, kao i prethodne, ne odnose se na objekte kojima je površina na državnom nivou manja od 600 kvadrata.
Vlada je povodom ograničenja marži konsultovala Privrednu komoru, dio trgovačkih lanaca i udruženja poslodavaca, iz kojih su ranije kazali da su izostale ekonomske analize, socijalni dijalog, da se ovim korakom narušava poslovni i konkurentski ambijent, te da se stvaraju negativne posljedice za kompanije, jer trgovci nisu odgovorni za visoke nivoe cijena.
Ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj, na konferenciji na kojoj su mjere predstavljene, kazao je da su izvještaji Tržišne inspekcije pokazali da su marže trgovaca visoke, te da nakon ograničenja očekuju i stabilizaciju cijena. Istakao je da se ove mjere, kao i prethodne, ne odnose na objekte kojima je površina na državnom nivou manja od 600 kvadrata.
Izvor: Vijesti