U februaru je CNN Money objavio rejting cijena mobilnog telefona iPhone 6s u različitim zemljama i ispostavilo se da je sada Rusija jedno od najisplativijih mjesta za kupovinu Apple proizvoda. Ovaj gadget se po povoljnijoj cijeni može kupiti samo u Kanadi, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Hong Kongu i SAD-u. Telefoni su samo dio ovog trenda.
Prema istraživanju Mercer grupe, prije dvije je godine ruski glavni grad bio među deset najskupljih gradova za strance, a prošle je godine pao na 50. mjesto. Danas gotovo svi strani turisti mogu odsjesti u hotelu s pogledom na Kremlj. Premium hoteli postali su dva puta jeftiniji u dolarima. Ovdje možete dobiti i sezonski popust i do 40%. Kao rezultat toga, u martu ste u Moskvi mogli odsjesti u hotelu s 5 zvjezdica za 120 dolara po noći. U onom s 4 zvjezdice – za 70-80 dolara.
– Sada oko 30% gostiju odsjeda u luksuznim hotelima – stranci, uglavnom turisti iz Kine i jugoistočne Azije, SAD-a i Europe – kaže Marina Smirnova, rukovodioc odjela za ugostiteljstvo i turizam kompanije Cushman & Wakefield.
– 2015. je oko 13% prodaje luksuznih marki u Rusiji otpalo na kupovinu stranaca – kaže Darja Jadernaja, generalna direktorica tvrtke Y-consulting i stručnjak za maloprodaju modnih proizvoda. Najpopularniji su torbe, cipele i odjeća.
Među kupcima dominiraju turisti iz Kine, Tajvana i Koreje – kupci iz Azije čine oko 80-85% inostranih kupaca, a turisti iz EU oko 5-7%. Preostalih 7-8% otpada na turiste iz drugih zemalja, uključujući i Zajednicu nezavisnih država (posebnoKazahstan). Turisti iz Azije u takvom broju dolaze zbog cijena: razlika u cijenama između NRK i Rusije iznosi 70%. U poređenju s Evropskom unijom, u Rusiji su luksuzni brendovi jeftiniji samo za 10%. Brendovi koji najviše zanimaju strane turiste su Chanel, Hermes, Dior, Valentino, Louis Vuitton i mladi konceptualni brendovi N 21 i vetements.
Aktivnost predstavnika azijskih zemalja potvrdio je i izvor RBTH-a u Louis Vuittonu. Među Evropljanima je potražnja manja i oni kupuju samo kad euro dosegne maksimum i kada im je kupovina najisplativija, rekao je izvor. Na primjer, kada je kurs eura viši od 80 rubalja, potražnja stranaca poraste na 25-30%. Ako pak evropska valuta pada, potražnja nije veća od 10%.
Drugi trend koji se pojavio u 2015. je kozmetički turizam. “Najveća narudžbu smo dobili je od stanovnika Vijetnama. Kupili su šminke za 1,5 miliona rubalja,” rekao je Mihail Pesterev, generalni direktor online distributera kozmetičkih proizvoda CityNature.ru.
Prema riječima stručnjaka, mnogi kupuju rusku kozmetiku ne samo za ličnu upotrebu, već i za prodaju. “Prije je kvalitetna ruska kozmetika strance koštala otprilike 8 dolara po proizvodu, a nakon pada tečakursa ja rublje cijena je pala do 4,5 dolara. U domovini stranci proizvod prodaju za 10 dolara, a marža je postala dovoljna i za dostavu i za ostale troškove” – kaže Pesterev.
Povećan je i broj stranaca u fabrikim prodavnicama – Nature Siberica, Love 2 Mix, Teana. Proizvode tih kompanija najviše kupuju turisti iz jugoistočne i centralne Azije. “Kozmetički turisti uglavnom kupuju kreme za izbjeljivanje kože”, dodaje stručnjak.
Prema portalu Avto.ru, nakon devalvacije rublje naglo je porasla potražnja stranaca za polovnim automobilima iz Rusije. U januaru 2016. stanovnici drugih zemalja pogledali su dvostruko više oglasa na stranici za prodaju automobila nego u 2015. Istovremeno, ponuda vozila iz Rusije na Internet stranicama u Bjelorusiji, Kazahstanu i Njemačkoj porasla je za 26%. Kako objašnjavaju predstavnici stranice, razlika u cijeni istih automobila u Rusiji i Evropi može doseći 30%. Najpopularniji modeli među strancima su BMW X5, Audi A6, Mercedes-Benz E-klase, Kia Sportage i Volvo XC90. Dakle, BMW X5 iz 2011. godine u Rusiji se može kupiti za 20 000 eura. U Bjelorusiji takav automobil košta 26 000 eura, a u Njemačkoj 29 000 eura.
Poslovni puls