Rudnik uglja Pljevlja (RUP) će u ovoj godini, zbog ekološke rekonstrukcije Termoelektrane (TE) Pljevlja u trajanju od osam mjeseci, ostati bez 48 miliona eura na prihodnoj strani, kazao je ga “Dan izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković i dodao da ova godina neće biti godina rezultata već godina “preživljavanja u kojoj treba da završe projekte koji su kasnili, ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja i izmještanje toka rijeke Ćehotine.
-Ova godina je jedna od najtežih za energetski sektor Crne Gore. Rješavanje projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja i izmještanje toka rijeke Ćehotine znače opstanak energetskog sistema Crne Gore, tako da će završetak tih projekata biti uslov za dalji stabilan rad Te Pljevlja i RUP-a. Finansijski rezultat nikako ne može biti dobar 2025. godine jer je dosta toga došlo na “naplatu zbog dugogodišnjeg zanemarivanja navedenih projekata i njihovog “guranja pod tepih u prethodnom periodu-istakao je Laković.On je naveo da su u 2024. godini ostvarili najbolji rezultat u energetskom sektoru Crne G ore i nastaviće da doprinose stabilnosti cijele EPCG grupe.
-Godinu za nama smo završili sa pozitivnim rezultatom. T rebalo bi da ostvarimo dobit od oko 15 miliona eura, što je na nivou 2023. godine. Ipak, moram napomenuti da smo mi 2024. godine uporedo izvodili i investicione radove na koritu rijeke Ćehotine koji su prioritet RUP-a i cijelog energetskog sistema Crne Gore. Upravo dobit će biti kao što sam rekao na nivou 2023. godine i pored produženog remonta TE Pljevlja i investicionih radova. Na sjednici Skupštine akcionara donesena je odluka o isplati dividende za 2021. i 2022. godinu. Svako povlačenje dividende u 2025. godini dovelo bi do destabilizacije poslovanja RUP-a, ali sam siguran da će se o tome voditi računa i da isplate neće biti tokom ove godine kada su planirane kapitalne investicije od velike važnosti za funkcionasanje energetskog sistema Crne Gore. Prilikom donošenja odluke vlasnici kapitala (EPCG) su konstatovali da eventualna isplata dividende neće ugroziti investicije i likvidnost Rudnika uglja Pljevlja naglasio je Laković. Kada je u pitanju projekat izmještanja rijeke Ćehotine, istakao je da je to projekat od najvećeg državnog značaja, jer bez stabilnog rada Rudnika uglja i TE Pljevlja nema ni energetske stabilnosti Crne Gore.
-Ovaj projekat se mora završiti u koordinaciji sa projektom ekološke rekonstrukcije do kraja građevinske sezone 2025. godine. Kao što je javnosti već poznato ovo je bio poseban izazov za novi menadžment Rudnika
uglja, jer su radovi kasnili zbog dobijanja UT uslova 2019. godine, po kojima projekat nije mogao biti realizovan. Projekat izmještanja toka rijeke Ćehotine je stavljen po strani i nije mu pristupano na način na koji treba da se pristupa. Po preuzimanju kompanije, zajedničkom saradnjom Vlade i nadležnog ministarstva koji su shvatili ozbiljnost problema, uspjeli smo da dobijemo dozvolu za izvođenje radova po hitnom postupku rekao je Laković. Istakao je da, kada govorimo o rezervama uglja, treba napomenuti da će one biti nezadovoljavajuće za normalan rad TE u 2026. godini ukoliko se realizacija projekta izmještanja toka rijeke Ćehotine ne završi u planiranom roku.
(Opširnije čitajte u DAN-u)