Preseljenjem uprave kompanije Jugopetrol u Podgoricu u gradsku kasu Kotora će se slivati 200.000 eura godišnje manje po osnovu poreza, ocijenio je odbornik Socijalističke narodne partije (SNP) Mićo Dobriša na centralnoj javnoj raspravi o budžetu Opštine Kotor za narednu godinu.
On je konstatovao da budžet stagnira budući da je od ovogodišnjeg manji 1,2 miliona.
Direktor Komunalnog preduzeća Zoran Mrdak u nedostatku sanitarne i deponije za kabasti i građevinski otpad na teritoriji Opštine, ukazao je na problem deponovanja i planiranu budžetsku dotaciju od 130.000 eura za tu namjenu, dok su stvarne potrebe, prema njegovim riječima, 350.000 eura. On je naveo da je 5.000 metara kubnih samo količina kabastog otpada za čiji transport treba 180.000 eura.
„Sve to daje cifru od oko 550. 000 eura koliko ukupno iznose troškovi ovog preduzeća za odvoženje otpada na deponiju Možur“, naveo je Mrdak zatraživši više sredstava od Opštine.
Tehnički rukovodilac u Direkciji za uređenje i izgradnju Kotora Saška Samardžić, govoreći o investicijama planiranim u budžetu Opštine za Stari grad u narednoj godini, najavila je izradu idejnog rješenja i glavnog projekta žičare do San Đovanija i parking garaže i tehničku dokumentaciju za rekonstrukciju javne rasvjete u Starom gradu.
Ona je kazala da je u planu i sanacija lokalnih saobraćajnica, javne rasvjete i dijela šetne staze do tvrđave San Đovani, kao i uređenje bedema.
Učesnik javne rasprave Dragan Buzdovan je ukazao na nesrazmjeru između sredstava koja idu nevladinim organizacijama (NVO) i onih namijenjenih Kotor Artu.
„Karnevali, maskenbali, Bokeljska noć, dovedu po 30.000 ljudi, dok pojedine manifestacije Kotor Arta ne mogu ni po sedam, osam gledalaca. Ogromna sredstva dajemo ljudima iz Podgorice. Nijesam lokalista ali ipak moramo malo više voditi računa o svom”, kazao je Buzdovan.
Predsjednik Mjesne zajednice Stari grad Dragana Knežević ukazala je na potrebu čišćenja stare ljetnje pozornice gdje je sada smetlište, stovarište šuta i kamene plastike, u „dračama“. Ona smatra i da ne treba ići u velika ulaganja u postojeću ljetnju pozornicu koja godišnje radi po, kako je kazala, 15-tak dana.
„Naši umjetnici više vole da koriste alternativne prostore, Fjord, zatvor i slične, jer očigledno tako i vide Kotor”, ocijenila je Knežević.
Prewma riječima odbornika Pozitivne Crne Gore Ranka Prorokovića postoje kategorije ljudi, kao što su penzioneri i djeca, kao i oni koji primaju socijalnu pomoć, prema kojima društvo ima posebnu obavezu i da su za njih budžetom predviđena izuzetno mala sredstva.
„Jedna paralela – za razliku od stranih turista sa kruzera od koji su 80 odsto penzioneri i koji mogu da uplate kruzing, naši penzioneri od penzije mogu da žive od 1. do 5. u mjesecu”, naveo je Proroković i dodao da budžet mora prepoznati pomenute kategorije sugrađana mnogo kvalitetnije nego do sada.
Podsjetimo, budžet Opštine Kotor na javnoj raspravi je do 17. decembra, a planirani iznos je 17, 1 miliona eura.