Po kineskom, lunarnom kalendaru 29.01. počinje godina Zmije. U Kini, gde se svi pripremaju za veliki praznik koji je dio Prolećnog festivala, ali i drugim zemljama Azije, baš kao i u regionu, jaka je tradicija poklanjanja zlata.
Plemeniti metal je dio folklora širom svijeta, ali je Kina rekorder. Najave su da će ekstremna kupovina zlata uoči lunarne Nove godine čak uzdrmati svjetsku cenu zlata.
– Kina je najveći kupac zlata na svijetu. Teško je otići na bilo koju svečanost u Kini, a da ne ostanete bez teksta kada vidite količinu zlata koju koriste za svaku svečanost. Tom prilikom ne samo da je darivanje zlata popularno, već je i poklon koji se očekuje, kaže Georgi Hristov iz “Tavex zlato&srebro” .
Lunarni kalendar
Zlato je opšteprisutan poklon da pojedine banke u Vijetnamu i Kini nude zlato kao poklon za nove račune koji se otvore tokom proslava Lunarne nove godine.
Darivanje zlata u azijskim zemljama predstavlja ulazak u novu godinu uz prosperitet, dugovječnost i stabilnost.
-Kinezi i drugi narodi Azije imaju emotivnu povezanost sa zlatom kao poklonom. Ne predstavlja samo materijalna vrijednost, već u njihovim kulturnim obredima je simbol prosperiteta i stabilnosti.
Izreka u Kini “kupi nešto zlatno” znači mnogo. Do te mjere, da skoro svake godine cijena zlata u Kini skoči uoči proslava Kineske nove godine, kupuju dovoljno ogromne količine zlata da pomere čak i svetsku cijenu.
Na kineskim svadbama je običaj da se za mladu obezbijede “četiri komada zlata”, ali najčešće bude čak i mnogo više od te količine. Ovaj poklon se daje kao simbol i nada prosperiteta novoosnovane porodice.
– Slična je tradicija i u Indiji, gdje zlato u izobilju obilježava svaku svadbu. U Indiji, takođe, davanje zlata budućoj ženi je i način da se osigura i njena finansijska sloboda unutar braka. Najskoriji primjer ove tradicije je bila svadba sina indijskog milijardera Mukeša Ambanija, gdje se procjenjuje da su milioni potrošeni samo na poklone od zlata – dodaje Hristov .
Cijena zlata na berzama
Kako analitičari kažu zlato je jedinstven poklon čija vrijednost sa vremenom raste. Poklon u formi investicionog zlata je poklon koji nastavlja da daje.
– Dukat koji je neko kupio ili dobio na poklon za Božić 2024. danas već vredi 20 odsto više. Cijena zlata pre godinu dana bila je oko 2.100 dolara po unci dok je danas oko 2.650 dolara. A da ste recimo dobili polugu od jednog grama čistog zlata prije 10 godina za Božić, kada je cena jednog grama zlata bila 40 dolara danas bi taj poklon vrijedio čak 85 dolara – ilustrujeHristov i dodaje da to predstavlja dugoročnu prirodu zlata kao poklona koji je uvek okrenut ka budućnosti i ka ostvarivanju što veće vrijednosti tokom života.
Georgi Hristov kaže da je kultura davanja zlatnika kao poklona za značajne trenutke u nečijem životu dio tradicije u mnogim djelovima Srbije. Jedno od najpopularnijih jeste poklanjanje zlatnog dukata za rođenje ili krštenje.
-Taj dukat je investicija u budućnost djeteta i predstavlja predmet od vrijednosti koji će se jednog dana unovčiti. Dukat se takođe daruje i za venčanja, gdje je simbol ulaganja u dugoročni zajednički život – objašnjava Hristov i dodaje da su osim dukata, koji je definitivno prvi izbor i često nasleđen kroz generacije porodice, sve popularnije za poklon zlatne poluge, pogotovo manjih težina.
– Traže se zlatne poluge od 0,25 grama, jednog grama pa sve do 10 grama. Ovaj poklon nosi isti cilj kao i dukat, i predstavlja poklon čija će vrijednost rasti tokom života onog koji ga dobije – objašnjava i zaključuje da je to poklon koji pruža sigurnost i stabilnost.
Investiciono zlato je oslobođeno PDV-a
Iako je nakit od zlata, jednako popularan poklon stručnjaci za ovu oblast podvlače da je investiciono zlato bolji odabir.
– Investiciono zlato prati berzansku cijenu zlata u malim marginama, i ono je univerzalno standardizovano i širom svijeta poznato, pogotovo kada je u pitanju zlato od svjetski poznatih švajcarskih rafinerija poput Valcambi, PAMP ili Argor-Heraeus. Osim toga, možda najbitniji faktor, pošto se investiciono zlato tretira kako investicija, ono je oslobođeno od PDV-a. Što znači da ako želite da kupite zlatni nakit u vrijednosti od 300 eura ili investiciono zlato od 300 eura, dobićete više zlata i vrijednosti od investicionog proizvoda – objašnjava Hristov.
On ukazuje da je u cijeni nakita uračunat i PDV i umjetnička vrijednost i drugi korišćeni metali, pošto nije 24-karatno zlato kao što investiciono jeste. Kada su u pitanju investicione zlatne poluge od svjetski poznatih rafinerija, to je zlato od 24k (999.9 čistoće) koje je svugde u svijetu priznato i prodaje se po skoro berzanskoj ceni bez PDV-a.
(Izvor: Biznisuregionu)