U današnje vrijeme, poznavanje barem jednog stranog jezika, važno je koliko i pričanje na maternjem jeziku. Na engleskom, koji je u zemljama širom svijeta zastupljen kao drugi jezik posle nacionalnog, ljudi postepeno počinju i da razmišljaju, tako da se on, kada je riječ o novom dobu i mlađim generacijama, svrstava u red elemenata osnovne ili neophodne kulture.
Poznavanje stranog jezika je od posebnog značaja u poslovnom svijetu, ukoliko želite da se istaknete, da vas ozbiljno shvate, da uspijete i ostvarite dobru saradnju sa predstavnicima stranih zemalja. Ovo se naročito odnosi na ljude koji se bave politikom i međunarodnim odnosima, ili su na bitnim državnim funkcijama, jer zbog lošeg znanja engleskog jezika koji je univerzalan, internacionalni i koji ruši mnogobrojne poslovne barijere i otvara vrata za prilike i budućnost – lako mogu postati predmet podsmjeha, a njihova poruka može otići u pogrešnom smjeru.
Ovo je 10 razloga zašto da učite strani jezik:
1. Stvaranje više pozitivnog životnog stava, a rušenje predrasuda prema različitim ljudima
2. Vježbate analitičke, govorne i poslovne vještine što vas čini relevantnijim i sposobnijim
3. Usvajate principe nove kulture i bolje je razumijete, pri čemu su veće šanse da je i prihvatite
4. Unaprjeđujete kreativnost
5. Rješavanje određenih problema ili apstraktnih pojmova je olakšano, uz učenje novog jezika
6. Pomažete sebi prilikom putovanja
7. Vježbate i poboljšavate vještine slušanja i memorije
8. Učenje jezika ruši barijere među ljudima, jer oslobađa od straha i neizvjesnosti
9. Otvaranje vrata umjetnosti, muzici, modi, filmu, filozofiji, nauci…
10. Relaksiranje i opuštanje, zabava i otklanjanje napetosti
Ovo je 7 razloga kako da usvojite strani jezik:
1. Budite strpljivi i realni prema sebi. Za početak, zadajte sebi mali cilj, kako se ne biste osjećali preplavljeno informacijama i demotivisano. Njemački prevodilac Judith Matz predlaže: Pokupite 50 riječi iz nekog jezika i počnite da ih primjenjujete na ljude, a onda postepeno počnite da usvajate gramatiku.
2. Učinite učenje jezika važnom promjenom životnog stila. Profesor engleskog jezika, Elisabeth Buffard je, za vrijeme 27 godina duge karijere, zaključila da je ono što razdvaja odlične studente od prosječnih – doslednost u radu. Stvorite naviku učenja stranog jezika koju ćete primjenjivati stalno, bez obzira na okolnosti.
3. Neka vaša kuća bude u znaku jezika koji učite. Što više riječi stranog jezika unesete u svoj svakodnevni život, vaš mozak će prepoznati kao nešto korisno i vrijedno preokupacije. Koristite svaku priliku da budete izloženi novom jeziku, smatra ruski prevodilac Olga Dmitrochenkova. Obilježite neke predmete u kući sa etiketom o značenju, čitajte djeci knjige ili preslušavajte snimke – na stranom jeziku.
4. Nova tehnologija vam može značajno pomoći. Osim što je putem sajta Google sve dosupno i lako, probajte da podestite svoj mobilni telefon, odnosno pretraživač na kompjuteru, tako da bude na nekom stranom jeziku. Holandski prevodilac Els De Keyser preporučuje Duolinguo za učenje gramatike, a Anki za usvajanje i pamćenje riječi.
5. Posmatrajte novi jezik kao otvorena vrata za mnoga nova iskustva. Prema mišljenju španskog prevodioca Sebastiana Bettija, učenje jezika je uvjek bilo u vezi sa fokusom na sticanje korisnog i lepog iskustva. On kao primer navodi zabavne stvari, bilo da je riječ o muzici, filmu ili putovanju. Italijanski i francuski prevodilac Anna Minoli naučila usavršila je engleski jezik gledajući američke filmove bez prevoda, a slična je situacija i sa hrvatskim prevodiocem Ivanom Stamenkovićem koji je u djetinjstvu naučio engleski zahvaljujući Cartoon Networku. Stoga, ukoliko vam sljedeći put, možda, zatreba recept za neku tortu, potražite ga na nekom od stranih jezika!
6. Steknite nove prijatelje. Interakcija je ključ u novom jeziku – naučiće vas da intuitivno izrazite svoje misli, umjesto da u glavi prevodite svaku rečenicu prije nego što je izgovorite. Pronađite izvorne govornike u blizini ili povežite se sa strancima putem interneta, gde dva volontera pomažu jedan drugome u vježbanju stranog jezika. Fokusirajte se više na aktivno, nego na pasivno učenje jezika, jer su praksa i govorna vježba suštinske za sticanje znanja i adekvatnu primjenu novog jezika.
7. Ne budite zabrinuti zbog potencijalnih grešaka. Jedna od najčešćih prepreka za učenje i pričanje stranog jezika je strah od greške. Judith Matz se prisjeća kako je pričajući sa jednim dječakom Italijanom, shvatila da im je nivo italijanskog isti, što joj je bilo simpatično i dalo podstrek za dalje učenje i napredovanje. Ukoliko napravite grešku, a nakon toga ne nastavite da radite i pričate, nikada nećete naučiti strani jezik. Ne razmišljajte o broju grešaka, već o cilju i o onome što radite da pospiješite svoje znanje.