Zašto ćete uskoro zaboraviti PIN-ove i lozinke: Budućnost plaćanja je već ovdje

Biometrija je u usponu kada je riječ o potvrđivanju identiteta prilikom plaćanja online, a mlađe generacije su je sa oduševljenjem prihvatile.

Rastući broj sve sofisticiranijih prijetnji poslovanju i transakcijama online, koje su u posljednje vrijeme posebno podržane vještačkom inteligencijom, zahtijevaju robusna, pouzdana i efikasna rješenja za odbranu.

Takve mjere su neophodne za zaštitu ključne imovine kao što su osjetljivi korporativni i lični podaci, intelektualna svojina, pristup centrima za upravljanje…

Tradicionalni načini zaštite oslanjaju se na lozinke i PIN-ove, fizičke uređaje poput kartica i slično. Međutim, oni često nisu dovoljno pouzdani. Lozinke i PIN-ove je moguće ukrasti, pogoditi ili zaboraviti, dok kartice i druge uređaje možemo izgubiti ili ih mogu otuđiti.

Zbog povećanih rizika raste i regulatorni pritisak. Evropska unija, na primjer, Direktivom o uslugama plaćanja (poznatom pod skraćenicom PSD2) zahtijeva od svih koji obavljaju transakcije online snažno potvrđivanje identiteta potrošača (Strong Customer Authentication, SCA).

SCA primarno podrazumijeva primjenu višestepenog potvrđivanja identiteta, što u praksi znači da je za potvrđivanje transakcije potrebno dati dva od ukupno tri elementa: nešto što znate (poput lozinke), nešto što posjedujete (poput pametnog telefona) i nešto što je nedvosmisleno vaše (kao što je otisak prsta, skeniranje oka ili lica, poznato kao biometrija).

Rast tržišta do blizu 100 milijardi USD

Kao odgovor na smanjenje rizika, sve veći broj kompanija odlučuje se za uvođenje biometrije, što se odražava na procjenu stope rasta tog segmenta računarske zaštite.

Naime, prema rezultatima istraživanja Global Mobile Biometrics Market, tržište biometrije bi do 2028. godine moglo dostići vrijednost od blizu 92 milijarde američkih dolara na globalnom nivou, uz rast od preko 20 odsto tokom petogodišnjeg perioda.

Biometrija je već na različite načine prisutna u našoj svakodnevici. Susrećemo je, na primjer, u aerodromima, a sve je teže pronaći noviji pametni telefon bez bar ugrađenog čitača otiska prsta.

Očekuje se da će, zbog lakoće korišćenja, brzine, dostupnosti i povećanog nivoa sigurnosti, biometrija postajati sve popularnija među mlađim korisnicima.

Jedno istraživanje u Sjedinjenim Američkim Državama, na primjer, pokazalo je da više od polovine ispitanika iz generacije Z koristi prepoznavanje lica prilikom online kupovine. Kod milenijalaca taj procenat je blizu tri četvrtine.

Tehnologija napreduje

Nema sumnje da biometriju čeka svijetla budućnost. Već sada transformiše online kupovinu, čineći proces sigurnijim, praktičnijim i personalizovanim. Vremenom bi metode skeniranja otiska prsta, prepoznavanja lica i glasa mogle postati ključni alati za provjeru identiteta korisnika.

Tehnologija napreduje dalje. Postiže se napredak u prepoznavanju glasa, kao i u tehnologijama poput skeniranja vena na prstu, koju između ostalog koristi ugledna banka Barclays.

Ubrzo bi mogla omogućiti procese plaćanja koji teku glatko zahvaljujući brzoj potvrdi identiteta otiskom prsta ili skeniranjem lica. Takođe, mogla bi personalizovati iskustvo e-trgovine korišćenjem jedinstvenih identifikatora za prilagođavanje preporuka na osnovu individualnih preferencija.

Na primjer, tehnologija prepoznavanja lica mogla bi analizirati emocije kupca tokom pregledavanja, predlažući proizvode koji odgovaraju njihovom raspoloženju.

S napretkom u oblasti vještačke inteligencije i mašinskog učenja, očekuje se da će biometrijski sistemi postati još precizniji i prilagodljiviji, poboljšavajući sigurnosne mjere i upotrebljivost.

Kako se ove tehnologije budu razvijale, biometrija će vjerovatno postati standardna funkcija u e-trgovini, mijenjajući način na koji potrošači komuniciraju sa online platformama.

 

Slični Članci