Zaštitu bankarskog ombudsmana tražilo 426 klijenata

Od početka godine do kraja septembra zaštitu od bankarskog ombudsmana Halila Kalača zatražilo je 426 građana, od čega 268 klijenata i 157 žiranata.

– Procesuirano je 50 zahtjeva, od čega su se na rad banaka odnosila 44 prigovora, a na rad mikrofinansijskih institucija pet. Od ukupnog broja prigovora 28 su podnijeli klijenti, a 22 žiranti. Okončan je 41 postupak dok je devet postupaka u toku. Broj postupaka smanjen je u odnosu na isti period prošle godine, kada je okončano 69 postupaka – navodi se u izvještaju o radu bankarskog ombudsmana za devet mjeseci ove godine.

Postupke sa nezadovoljnim klijentima i bankama izbjegle su samo dvije banke, IBM i Frst fajnenšenel banka, dok je najviše postupaka vođeno sa Erste bankom,12, od čega je okončano 10. Broj postupaka smanjen je u odnosu na isti period prošle godine, kada je okončano 18 postupaka.

Sa Crnogorskom komercijalnom bankom vođeno je 10 postupaka, a okončano osam. Slijedi Sosijete ženeral banka sa osam postupaka, od čega je okončano šest. Prošle godine u istom periodu banka je imala svega tri spora. Hipo Alpe Adrija banka imala je četri postupka, od čega su tri okončana, za razliku od lanjskih pet. Po dva postupka su riješena sa NLB Montenegrobankom, Hipotekarnom, Atlas bankom i Komercijalnom bankom AD Budva, sa kojima je zaključno sa septembrom prošle godine okončano 18 postupaka.

Kada su u pitanju mikrofinansijske institucije, sa Monte kreditom su za devet mjeseci završena dva postupka od ukupno četiri, a sa Alter modusom jedan spor. Monte kredit banka je u istom periodu prošle godine okončala osam postupaka, a Alter modus pet. Klikloan u 2013. godini nije imala nijedan postupak, za razliku od prošlogodišnjih pet.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Većina podnijetih i procesuiranih prigovora klijenata i žiranata, na banke i MFI, odnosi se na period kreditne ekspanzije od 2006. do 2009. godine.

– Iz sklopljenih kreditnih aranžmana sa bankama i MFI u 2013. godini nije prispio nijedan prigovor. To govori o padu kršenja finansijskih prava klijenata i žiranata u sklopljenim kreditnim aranžmanima u 2013 – navodi se u izvještaju.

Podgoričani najviše prigovaraju

Najveći broj prigovora bio je u Podgorici, i to 23. Nakon toga slijede Herceg Novi sa šest, Nikšić sa pet, tri prigovora dolaze iz Rožaja, po dva iz Bara, Cetinja, Berana i Danilovgrada. Po jedan prigovor podnijeli su građani Ulcinja, Plužina, Žabljaka, Bijelog Polja i Mojkovca.

Bankarski ombudsman uputio je 210 podnosilaca zahtjeva na vođenje internog postupka pred bankom odnosno MFI, dok je 100 građana tražilo savjet za postupke koje vode pred nadležnim organima.

Savjet za to kako da se zaštite od falsifikovane dokumentacije žiranta tražilo je 14 građana, dok je 102 tražilo savjet kako da se zaštite od toga što su im zarade ili penzije blokirane ili im se za kredit odbija više od 50 odsto primanja.

Interni postupak izbjegnut 15 puta

Od ukupno 50 procesuiranih postupaka interni postupak nije vođen u 15 slučajeva. Član 91 Zakona o bankama prekršile su CKB i Sosijete ženeral banka Montenegro u ukupno šest postupaka.

U dva postpuka zakon su prekršile NLB Montenegrobanka i Hipo Alpe Adrija banka, a u jednom Prva banka, Erste, Atlas, Komercijalna banka i MFI Monte kredit.

Žalbe zbog blokade računa

Bankarskom ombudsmanu su se obraćala i privredna društva zbog, kako se navodi u izvještaju, nerazumijevanja banaka i MFI za položaj u kom su se našli zbog posledica ekonomske krize.

Preduzetnici su se žalili i da im banke ne daju reprogram kredita ili da su dobili reprogram pod nepovoljnijim uslovima. Žalili su se i što ih banke blokadama računa tjeraju u nelikvidnost, kao i na visoke kamate i nepovoljne kredite za pokretanje novog biznisa.

Primjedbe fizičkih lica bile su gotovo identične sa primjedbama privrednika, ali su se žalili i na visoke rate, zbog povećanja kamata na kredite u otplati, jednostran raskid ugovora i pokretanje postupka za naplatu potraživanja iz hipoteka i blokadu računa u iznosu većem od 50 odsto mjesečnih primanja. (dan.co.me)

Slični Članci