- MFIC je fokusiran na zelenu ekonomiju, što je očigledno iz našeg kreiranja radne grupe koja predlaže ključne reforme sektora i privlači odgovorne investiture
- Uz podršku EBRD-a, zakon o obnovljivoj energiji koji će biti usvojen predstavlja značajan korak ka održivoj energetskoj budućnosti Crne Gore
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), EU i drugi razvojni partneri blisko sarađuju sa Crnom Gorom kako bi joj pomogli u postavljanju temelja za robustan sektor obnovljive energije kroz politički dijalog, tehničku pomoć i ulaganja u energetsku infrastrukturu.
– „Kao rezultat toga, Crna Gora postiže stabilan napredak u regulatornim reformama kako bi povećala kapacitet obnovljive energije u nacionalnoj mreži“, kazao je Remon Zakaria, član Upravnog odbora MFIC-a i šef EBRD-a za Crnu Goru, u publikaciji “Vodič Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori za 2024. godinu” , a u izdanju Savjeta stranih investitora (MFIC).
EBRD i EU pružaju tehničku pomoć Crnoj Gori kako bi podržali pokretanje međunarodnih aukcija za projekte obnovljive energije, integrisali reforme usmjerene na integraciju crnogorskog tržišta električne energije sa EU i regionalnim tržištima energije te ojačali korporativno upravljanje državnim preduzećima.
„Ova inicijativa podržava unapređenje regulatornog okvira za obnovljive izvore energije i olakšava integraciju crnogorskog tržišta električne energije sa EU i regionalnim tržištima, što je ključno za zelenu tranziciju zemlje i integraciju u EU“, dodaje on.
Kako članovi MFIC-a, svojim stručnim znanjem i iskustvom u ovoj oblasti, mogu pomoći poslovnoj zajednici u zemlji da pravilno iskoristi potencijal koji nudi energetska tranzicija?
Jedan od strateških prioriteta MFIC-a je zelena ekonomija. Formirana je radna grupa koja će raspravljati i predložiti ključne sektorske reforme za napredak Crne Gore. FIC-ova Bijela knjiga, koja se objavljuje jednom godišnje, uključuje specifične preporuke u ovoj oblasti. Jedan od ključnih ciljeva je poboljšanje pristupa kapitalu i privlačenje društveno odgovornih investitora. Nedavna anketa MFIC-a pokazala je da 40% članica prati svoje emisije gasova sa efektom staklene bašte, a 24% u potpunosti objavljuje indirektne emisije duž vrijednosnog lanca (obim 3).
U MFIC-u smo posvećeni poboljšanju poslovnog okruženja i jačanju odnosa sa vladom kroz proaktivno angažovanje. Naša misija je da katalizujemo ekonomski razvoj Crne Gore stvaranjem atraktivnog poslovnog okruženja za investitore i talente. Kroz konstruktivan dijalog i saradnju, cilj nam je da unaprijedimo regulatorni okvir, podržimo integraciju obnovljivih izvora energije i podstaknemo održivi rast za budućnost Crne Gore.
Koji bi bili najvažniji koraci za povećanje investicija u ovoj oblasti u narednom periodu?
Da bi se povećale investicije u sektor obnovljive energije Crne Gore, neophodno je usvojiti relevantne političke reforme i unaprijediti energetsku infrastrukturu, uključujući mrežu, trafostanice i distributivne mreže. Transparentne međunarodne aukcije, pojednostavljeni procesi izdavanja dozvola i jasan regulatorni okvir privući će globalne investitore. Promovisanje transparentnosti u izvještavanju o životnoj sredini i podsticanje praksi održivosti takođe će privući društveno odgovorne investitore. Pored toga, Crna Gora može ubrzati investicije u energetsku efikasnost zgrada kroz sprovođenje sekundarnih propisa za direktive o energetskim performansama i sertifikacijama. Ovo će doprinijeti stvaranju povoljnog okruženja za zelene hipoteke i finansiranje zelenih zgrada.
Izvor: Vodič Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori (MFIC) za 2024. godinu/ CorD