Iako klasična biografija još uvijek ‘prolazi’, za neke poslove ipak morate pokazati malo više kreativnosti. Razlog tome je što klasične metode koriste svi. A konkurencija je velika. Oni koji se žele istaći naprosto moraju učiniti nešto drugačije.
A šta učiniti, zavisi od kategorije zanimanja na koja se prijavljujete. Ako vas zanima rad u finansijskom sektoru, dobro je držati se standardne forme. Ali, u većini drugih područja, želite li se uklopiti – najprije se morate istaći.
Evo nekih savjeta koje je dobro slijediti, ako želite dobiti posao iz snova, koje prenosi portal moj-posao.net:
1) Stvorite nešto
Djela govore više od riječi. Stvaranje nečega – nezavisno od toga da je li u pitanju kompanija, blog, proizvodi iz kućne radinosti – pokazuje da ste samouki i da želite napredovati polako. To pokazuje da u sebi imate ‘ono nešto’ , da ste kreativni i znate temeljno pristupiti poslu.
Stvaranje nečega može biti ključ za sticanje iskustva i prikupljanje znanja. Koga briga ako nemate dvije godine radnog iskustva radeći u određenom profilu kompanije, ako ste stvorili nešto posebno, što zahtijeva iste takve vještine i pokazuje da ste visoko motivisani?
2) Napišite zanimljivu molbu
Umjesto da se uvodno predstavljate i već u startu uspavate čitaoca, podijelite s njim anegdotu koja se npr. može odnositi na to zašto ste se prijavili na oglas ili kada ste shvatili da se želite baviti baš ovim poslom – nešto po čemu biste željeli da vas poslodavac najviše upamti.
Ispričajte priču o tome kako ste učinili nešto za što su vam ljudi rekli da je nemoguće. Pišite o rezultatima. O tome kako ste ‘učinili razliku’ i tako nekome pomogli (što je razlog zašto i dalje želite da nastavite da radite ovaj posao).
Pisanje takve molbe teže je od pisanja dosadnih fraza, kakve poslodavci svakodnevno čitaju. Da je jednostavno, svi bi tako pisali. Ali, upravo je ulaganje dodatnog truda ono što će vam pomoći da zasijenite konkurenciju – i dobijete posao koji biste voljeli da radite.
3) Pristupite poslodavcu svojih snova
Isplati se biti proaktivan, posebno kada tražite posao.
Ako pristupite poslodavcu i dokažete mu da uz vašu pomoć može ostvariti svoje poslovne ciljeve, nećete samo zasijeniti ostale kandidate već ćete poslodavcu uštedjeti trud potrage za pravom osobom.
Poslodavca možete kontaktirati putem društvenih mreža i zamoliti priliku za predstavljanje.
Prilikom predstavljanja fokusirajte se na to kako može pomoći kompaniji, a ne na to šta kompanija može učiniti za vas. Što vi možete učiniti da njihovo poslovanje bude još bolje?
4) Dopunite svoju prijavu
Priložite video, uložite dodatni trud u svoju prezentaciju…ko ne bi volio da zaposli osobu koja daje ‘više’ od ostalih već na samom početku? Zamislite da ste vi taj poslodavac – kakav bi vas kandidat oduševio? Kakvu biste prezentaciju očekivali od tog kandidata? Dajte mašti na volju i slijedite je.
5) Budite ‘svoji’
Učiniti nešto drugačije nije svrha samo radi krajnjeg cilja već dokazuje da razmišljate drugačije od ostalih. Stoga, sljedeći put kada želite da poradite na svojoj karijeri, jednostavno pronađite svoj, drugačiji, put.