Predsjednik Komore javnih izvršitelja Vidak Latković, kazao je, iznoseći pozitivne rezultate petogodišnjeg rada, da su tokom tog perioda javni izvršitelji zaprimili gotovo 350 hiljada izvršnih predmeta, od čega je skoro polovina predmeta u potpunosti riješena, a čime je, kako je istakao i namireno preko 300 miliona eura novčanih potraživanja.
“Javni izvršitelji su opravdali svoje uvođenje i ispunili postavljenu misiju. Sredstva koja su namirena predstavljaju oko trećinu ukupnog iznosa novčanih potraživanja koja su zaprimljena. Ne manje značajan jeste i veliki broj realizovanih nenovčanih potraživanja koja su često za povjerioca, uglavnom građanina, mnogo značajnija kao vid konačnog ostvarenja građanskopravne zaštite povrijeđenih mu prava”, naveo je Latković na svečanosti povodom jubileja kojoj su, pored ,avnih izvršitelja, prisustvovali generalni direktori i pravosudni inspektori Ministarstva pravde, predsjednica Upravnog suda i sudije Privrednog i osnovnih sudova, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore, predstavnici NVO i medija.
Latković je istakao da su uvjereni da je za ovih pet godina od početka obavljanja djelatnosti prvih imenovanih javnih izvršitelja cjelokupan sistem unapređen.
“Prije svega, sudovi su značajno rasterećeni izvršnih predmeta, što je bio jedan od postavljenih ciljeva reforme pravosuđa u našoj zemlji. Nadalje, postupak je nesporno učinjen bržim, efikasnijim, pouzdanijim jer je javni izvršitelj profesionalno zainteresovan da izvršenje riješi namirenjem. Ovo govorim pozivajući se na ocjene advokata, privrednih subjekata, državnih organa i drugih koji svake godine pokreću na desetine hiljada izvršnih predmeta i iskazuju zadovoljstvo saradnjom sa javnim izvršiteljima. U takvom ambijentu, svi dobijamo – država efikasnu javnu službu koja se finansira od sopstvenih prihoda, sudovi koji su rasterećeni i koji vrše kontrolu zakonitosti i pravilnosti našeg rada, a ne određuju i sprovode izvršenje, osim u zakonom predviđenim situacijama, a stranke dobijaju profesionalnu javnu uslugu, za razumnu cijenu koštanja”, zaključio je Latković.
Pohvale da su javni izvršitelji uspjeli da izvršni postupak učine bržim i efikasnijim, u obraćanju prisutnima, iznio je i direktor Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor u Ministarstvu pravde, Ibrahim Smailović.
Kazao je da će Ministarstvo pravde nastaviti partnerski odnos sa Komorom javnih izvršitelja i pružiti podršku javnim izvršiteljima u savladavanju izazova sa kojima se svakodnevno susreću. Sumirajući rezultate petogodišnjeg postupanja javnih izvršitelja, konstatovao je da je učinjen veliki napredak na ovom polju.
Uručene su i zahvalnice za petogodišnju uspješnu saradnju, kontinuiranu podršku i afirmaciju javno-izvršiteljske profesije u Crnoj Gori, i to direktorici Direktorata za organizaciju, krivično zakonodavstvo i nadzor Marijani Laković Drašković, direktoru Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor Ibrahimu Smailoviću, predsjednici Upravnog suda Crne Gore Branki Lakočević, sudijama Privrednog suda Crne Gore Nataši Sekulić i Marini Đurović i sudijama Osnovnog suda u Podgorici Ivani Becić i Mileni Matović.
Svečanosti je prethodila sjednica Skupštine Komore javnih izvršitelja, na kojoj je predsjedniku Komore Vidaku Latković produžen mandat na još dvije godine. Takođe, javni izvršitelji Tomković Vukoslavčević Aleksandra, Ajković Maja, Pavličić Snežana i Vujović Vladan reizabrani su kao članovi Izvršnog odbora Komore, a Vujotić Vladimir je izabran kao peti član ovog organa.
Izvor: CdM