Za održavanje i rekonstrukciju državnih puteva ove godine izdvojeno više od 70 miliona eura

Rekonstrukcijom puteva nadležni pokušavaju da smanje zabrinjavajući statistiku, koja se tiče broja poginulih u saobraćajnim udesima. Ipak, iz Ministarstva saobraćaja ističu da će bez oštrijih represivnih mjera, statistika ostati sumorna.

Za održavanje i rekonstrukciju 230 kilometara državnih puteva, ove godine izdvojeno je više od 70 miliona eura, poručuju iz Ministarstva saobraćaja. U razgovoru za Gradsku RTV ukazuju šta nedostaje:

„Pored toga sa Mašinskim fakultetom koji je značajan partner imali smo aktivnosti, od edukativnih tribina za vozače, obuke, više aktivnosti u prethodne tri godine, međutim to je nedovoljno, izostaje taj represivni momenat“, ističe Miroslav Mašić iz Ministarstva saobraćaja.

Osim ljudskog faktora, stanja vozila, ali i puteva česti su uzroci saobraćajnih nesreća, kaže profesor na Mašinskom fakultetu, Boško Matović.

„I mi smo prethodnih godina sa Ministarstvom saobraćaja sproveli istraživanja rizičnih dionica na kojima nastaje najviše nezgoda. Analize su pokazale koje su to dionice, na državnom nivou, koje su rizične i iza toga je Uprava za saobraćaj raspisala tendere za saobraćajnu dokumentaciju, kako bi se te dionice sanirale“, kazao je Matović za Gradsku RTV.

Česte žrtve su, dodaje, i pješaci koji stradaju zbog prelaska ulice dok je na semaforu crveno, mimo pješačkog prelaza, koriste mobilni telefon kada ne treba.

„ Pješaci čine 25 odsto u strukturi poginulih, a razlozi su različiti, jedan može biti vezan za ponašanje kako vozača tako i pješaka. Preko 50 odsto vozača prekoračuje brzinu,to je značajno, a znamo da brzina utiče na posledice u slučaju dolaska do saobraćajne nezgode“, objašnjava Matović.

Boško Matović

Bezbjednost u saobraćaju biće bolja ukoliko represivne mjere budu oštrije, a učesnici vozači i pješaci odgovorniji, zaključili su sagovornici Gradske televizije.

Slični Članci