Na Wall Streetu su u četvrtak cijene akcija porasle treći dan zaredom, zahvaljujući komentarima zvaničnika Feda koji su ublažili strahovanja ulagača da će centralna banka prerano smanjiti podsticajne monetarne mjere.
Dow Jones indeks ojačao je 114 bodova, ili 0,77 odsto, na 15.024 boda, dok je S&P 500 porastao 0,62 odsto, na 1.613 bodova, a Nasdaq indeks 0,76 odsto, na 3.401 bod.
Nakon tri dana trocifrenog bodovnog rasta, Dow Jones vratio se iznad nivoa od 15.000 bodova prvi put od 19. juna. Rast cijena akcija ponajviše se zahvaljuje komentarima zvaničnika Feda koji su smanjili bojazan ulagača od preranog smanjenja podsticajnih mjera.
Prošle je sedmice predsjednik Feda Ben Bernanke kazao da bi centralna banka mogla početi smanjivati podsticajne monetarne programe kasnije ove godine i sasvim ih ukinuti do polovine iduće godine, ako privreda ojača.
To je uznemirilo ulagače i izazvalo pad cijena akcija jer su ti programi kupovine državnih i hipotekarnih obveznica u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno dugo podsticali trend rasta cijena akcija, koje su u maju dostigle rekordne nivoe. Smanjenjem tih programa, tržište bi, plaše se ulagači, izgubilo glavnu podršku.
Međutim, juče je William Dudley, predsjednik filijale Feda u New Yorku, kazao je da će kupovina obveznica od strane centralne banke biti agresivnija nego što je to naznačio Bernanke, ako se pokaže da su rast ekonomije i oporavak tržišta rada slabiji nego što se očekuje.
Dudley je istakao i to da smanjenje programa kupovine obveznica nije vezano uz vremenske rokove, nego uz ekonomske izglede koji su i dalje nejasni.
To je potvrdio i predsjednik Feda u Atlanti Dennis Lockhart, kazavši da će vrijednost programa kupovine obveznica ostati vezana uz ekonomske uslove.
To je ublažilo strahovanja ulagača da će se Fed povući s tržišta prije nego se ekonomija nađe na putu stabilnog, samoodrživog rasta.
„Fed se namučio posljednjih godina da bi uveo te programe kako bi podstakao rast ekonomije. Posljednje što bi centralna banka željela je da se povuče prerano, pa da se rast ponovno uspori. Mislim da zvaničnici Feda pokušavaju na delikatan način pripremiti tržište za moguće prekidanje politike kvantitativnog popuštanja“, kaže David Carter, direktor u kompaniji Lenox Wealth Advisors.
A da je američka ekonomija prilično čvrsta, pokazuju i juče objavljeni podaci da je potrošnja Amerikanaca u maju ojačala 0,3 odsto, dok su prihodi domaćinstva porasli 0,5 odsto. Istovremeno je prodaja postojećih kuća skočila 6,7 odsto, dostigavši najviši nivo od decembra 2006. godine.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,26 odsto, na 6.243 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,63 odsto, na 7.990 bodova, a pariški CAC 0,97 odsto, na 3.762 boda. (capital.ba)