Crna Gora se pozicionira kao primjer države koja hrabro gradi mostove između javnog i privatnog sektora, postavljajući temelje za dinamičnu, održivu i modernu ekonomiju, spremnu da otvori nove mogućnosti i odgovori na izazove sjutrašnjice.
To je poruka sa otvaranja Regionalne konfrencija o javno privatnom partnerstvu, koju je organizovala SIGMA, Ministarstvo finansija i Agencije za investicije Crne Gore.
Ministar finansija Novica Vuković istakao je da se Crna Gora ne razvija samo infrastrukturno, već se pozicionira kao primjer države koja hrabro gradi mostove između javnog i privatnog sektora.
Kako je kazao, država postavlja temelje za dinamičnu, održivu i modernu ekonomiju, spremnu da odgovori na izazove sjutrašnjice.
“Javno-privatna partnerstva predstavljaju strateški alat za postizanje ciljeva održivog razvoja. Kroz saradnju između javnog i privatnog sektora možemo postići efikasniju realizaciju ključnih infrastrukturnih projekata, mobilizovati resurse i podstaći inovacije. Za zemlju poput Crne Gore, koja je posvećena svom evropskom putu i unapređenju životnog standarda svojih građana, JPP je od suštinskog značaja”, rekao je Vuković.
Kazao je da je Ministarstvo finansija sa Agencijom za investicije, prepoznaje važnost stvaranja povoljnog i stabilnog okruženja za javno-privatna partnerstva.
“Naš zadatak je da obezbijedimo transparentan pravni i fiskalni okvir, koji će privući investitore i istovremeno osigurati zaštitu javnog interesa. Kroz projekte realizovane putem JPP modela, možemo značajno smanjiti pritisak na državni budžet, a istovremeno omogućiti privatnom sektoru da preuzme dio inicijative u vođenju projekata”, naveoi je on.
Poručio je da je Crna Gora odlučna u namjeri da kroz JPP postane regionalni lider u razvoju modernih i inovativnih rješenja.
“Naša fiskalna strategija oslanja se i na ovu vrstu partnerstva kako bismo osigurali održivost javnih finansija i postigli sveobuhvatni napredak”, istakao je Vuković.
Direktorica Agencije za investicije Snežana Đurovićocijenila je da se iskorišćavanjem snage javnog i privatnog sektora, mogu rješavati izazovi, otvoriti nove mogućnosti i poboljšati kvalitet života svim građanima.
„Dok stojimo na raskrsnici prilika, naša zemlja je spremna za značajan napredak kroz saradnju između javnog i privatnog sektora. Model JPP nam omogućava da iskoristimo inovacije, efikasnost i investicije koje su ključne za poboljšanje naše infrastrukture i javnih usluga. Crna Gora je napravila značajne korake ka stvaranju povoljnog okruženja za JPP. Javno-privatna partnerstva nude okvir za inovacije, efikasnost i zajedničku odgovornost i putem takve saradnje možemo graditi infrastrukturu, poboljšati usluge i pokrenuti ekonomski razvoj za dobrobit svih nas“, jasna je Đurović.
Naglasila je da je saradnja između Ministarstva finansija i Agencije za investicije ključna za promovisanje ekonomskog razvoja i infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori i da ta saradnja može da poboljša planiranje, implementaciju i upravljanje projektima JPP, osiguravajući da budu usklađeni sa nacionalnim ekonomskim ciljevima.
„Kada govorimo o regionalnoj saradnji, ona predstavlja temelj na kom se mogu graditi uspješna javno-privatna partnerstva. Radeći zajedno, zemlje i regioni mogu da spajaju resurse, dijele ekspertizu i stvaraju sinergije koje dovode do efikasnijih ishoda. Bilo da je to razmjenom najboljih praksi, finansijskih resursa ili tehnoloških napredaka, saradnjom se proširuju naše sposobnosti. Razmjena znanja ključna je za maksimizaciju efikasnosti JPPa“, istakla je Đurović.
Predstavnik SIGMA-e Damir Cimer, kazao je da se korišćenjem digitalnih alata može optimizovati rad, unaprijediti angažman građana i time se javne usluge učiniti efikasnijim.
“Danas je snažan akcenat na tome da se tokom cijelog projektnog ciklusa uključe svi relevantni akteri. Utvrđivanjem prioriteta među potrebama zajednice možemo da se pobrinemo da naše zainteresovane strane dobiju sve predviđene benefite. Pred nama su prilagođeni modeli JPP-a koji odgovaraju bolje na nove uslove na tržištu i potrebe društava i finansijske, ekonomske i ekološke trendove”, rekao je Cimer.
Prema njegovim riječima, Vlade traže inovativna partnerstva da bi unaprijedile otpornost i kvalitet usluga u ključnim oblastima.
“Istraživanjem novih finansijskih mehanizama možemo da stvorimo strukture koje omogućavaju održivije finansiranje projekata. To podrazumijeva kombinovano finansiranje. To su modeli kojima se kombiniju investicije javnog i privatnog partnerstva, kako bi se obezbijedila profitabilnost i uspjeh ovh projekata. Ključno je da se naglasi važnost regionalne saradnje u kontekstu proširenja Evropske unije”, kazao je Cimer.
Unaprijeđena povezanost će, kako smatra, da dovede do većeg ekonomskog rasta i da stvori nove prilike za preduzeća i zajednice.
“Kako radimo na zajedničkim ciljevima, stvaramo snažnije veze između nas, prevazilazimo političke razlike i na taj način doprinosimo stvaranju kohezivnije teritorije Zapdnog Balkana. Jasna komunikacija, zajednički ciljevi, transparentnost imaju ključan značaj za prevazilaženje izazova”, kazao je Cimer.
Predstavnik EU Delegacije u Crnoj Gori Ingve Engstrom, ukazao je da je potrebno iskoristiti privatni kapital, jer se puno novca nalazi u bankama i leži u sistemu koji se ne koristi, a to je kapital koji se treba iskoristi.
“Mogao bi se iskoristiti i za javna dobra i za dobrobit preduzeća. To je idealna situacija. Od JPP dobijamo profesionalni menadžment, profitabilnost i uklanjanje upliva politike, što dovodi do veće održivosti, održive dobiti na dugi rok. To su važne stvari, ali ne treba odmah pomišljati da će to biti jeftnije u startu, jer je kompanijama koje su uključene u sistem potrebna dobit”, rekao je Engstrom.
Ukazao je da je veoma važno stvarati povjerenja javnosti za koncesije, za javna privatna partnerstva i zato procedure i procesi moraju biti transparenti, da bi takvo povjerenje imali.
“Treba raditi na jačanju ekspertskih znanja u javnoj upravi i potrebno je raditi na tome da imamo odgovarajuće kompetencije među zaposlenima u ministarstvima koji će biti partneri u javno privatnim partnerstvima. Moramo dobiti najbolju vrijednost za uloženi novac, za sve uključene partnere i strane”, istakao je Engstrom.