Vol Strit: Oprezno zbog Ukrajine

Na Vol Stritu se ove nedelje očekuje oprezno trgovanje, nakon snažnog prošlonedeljnog rasta cijena dionica, a smjer tržišta zavisiće o razvoju situacije u Ukrajini i novim ekonomskim pokazateljima.

Dow Jones indeks prošle nedelje je skočio 1,5 posto, na 16.302 boda, dok je S&P 500 porastao 1,4 posto, na 1.866 bodova, a Nasdaq indeks 0,7 posto, na 4.276 bodova.

Prošle nedelje ulagače ohrabrili solidni makroekonomski podaci, koji idu u prilog tezi da su prethodni slabi pokazatelji bili posljedica loših vremenskih prilika, a ne slabosti temelja američke ekonomije.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Povjerenje u ekonomiju očito imaju i čelnici američke centralne banke koji su prošle nedelje smanjili programe kupovine obveznica za daljnjih 10 milijardi dolara, na 55 milijardi mjesečno.

Uspon cijena dionica poremećen je samo u srijedu, kada je predsjednica Feda Janet Yellen kazala da bi programi kupovine obveznica mogli biti sasvim ukinuti ujesen, a šest mjeseci kasnije moglo bi uslijediti prvo povećanje ključnih kamata.

No, šok je kratko trajao jer je većina analitičara zaključila da bi do povećanje kamata ipak moglo doći tek u drugoj polovini iduće godine, a ne u prvoj, pa su cijene dionica do kraja nedelje porasle.

U petak je u jednom trenutku S&P 500 indeks dosegnuo novu rekordan nivo, no kasnije je skliznuo s nje jer su se ulagači odlučili na dobitnu prodaju. U kojem će smjeru tržište ove nedelje krenuti, ostaje da se vidi.

„Teško je reći u kojem će smjeru cijene dionica krenuti jer je puno neizvjesnosti. Osjećaju li se ulagači sigurnima nakon izjave Yellen? Osjećaju li se sigurnima u vezi Ukrajine?“, kaže Drew Wilson, analitičar u fondu Fenimore Asset Management.

Smjer tržišta mogli bi odrediti ekonomski podaci. Ove nedelje će, među ostalim, biti obavljena konačna procjena američkog bruto domaćeg proizvoda u posljednjem lanjskom tromjesečju, kao i  izvještaj o ličnim dohocima i potrošnji domaćinstava.

Pažljivo će se pratiti i objave iz kompanija, s obzirom da se bliži kraj tromjesečja, pa je sve jasnije kakvi će biti poslovni rezultati.

Prema podacima Thomson Reutersa, dosad je 108 kompanija smanjilo procjene poslovnih rezultata u tekućem tromjesečju, dok ih je samo 16 povećalo. Premda loš, to je, ipak, bolji odnos između negativnih i pozitivnih najava nego u posljednjem lanjskom kvartalu, koji je po tom odnosu bio najlošiji još od 1996. godine.

Business.hr

Slični Članci