Voće i povrće skuplje nego u julu

Kupovina 15 artikala čije cijene Vijesti prate, najjeftinija je bila u julu. U martu je trebalo platiti oko dva eura više, dok je u avgustu skuplja za euro

Cijene proizvoda koje Vijesti prate, u podgoričkom velikom i malom marketu se u posljednjih mjesec dana nisu značajnije mijenjale, ali je poskupjelo gotovo sve voće i povrće. Tako je kilogram paradajza sada u obje trgovine skuplji 60 centi nego u julu pa ga treba platiti gotovo dva eura, dok je cijena krastavaca viša za 70 centi u velikom, a pola eura u malom.

Sa druge strane, u poređenju sa septembrom prošle godine od kada Vijesti posjećuju ove objekte, za oko dva eura je jeftinija piletina.

To je između ostalog pokazao mjesečni cjenovni barometar Vijesti, kojim je praćeno kretanje mjesečnih cijena 15 proizvoda u podgoričkom malom, velikom marketu i na pijaci. Reporter je u ove objekte išao jednom mjesečno od septembra prošle godine, i to 14. u mjesecu kako bi popisao cijene, ispratio njihova kretanja i eventualna poskupljenja ili pad, i to 15 različitih namirnica, istog proizvođača, identične vrste i gramaže, kako bi se dala prava slika mjesečnih promjena.

Cijene u junu ove godine, po podacima Uprave za statistiku Monstat,bile su 4,1 odsto više nego U istom mjesecu prošle. Junske cijene su zvanično bile u prosjeku 0,1 odsto više nego majske, a najveći uticaj na mjesečnu inflaciju je imao rast cijena usluga smještaja, voća,mesa, mlijeka, jaja, sira, vazdušnog prevoza, kafe, čaja, bezalkoholnih pića, sokova, ulja…

JUL POVOLJNIJI OD ŠPICA I PREDSEZONE

U poređenju sa nivoima cijena iz marta i avgusta, jul je u velikoj trgovini bio definitivno najpovoljniji mjesec, iako se nalazi u samom centru ljetnje turističke sezone. Tako je 15 namirnica čije cijene Vijesti prate, u velikom trgovačkom lancu u julu ukupno koštalo 47 eura, odnosno gotovo dva eura manje nego u martu, kada je trebalo izdvojiti 48,89 eura. Ista grupa proizvoda sada je skuplja za 1,1 eura pa je treba platiti 48,11 eura.

Cijene paradajza i krastavca su značajno porasle u proteklih mjesec dana, a na to utiče i činjenica da je avgust špic ljetnje sezone, ali i to što ovim namirnicama prolazi sezona. Osim toga, krastavac je danas takođe za 70 centi skuplji nego što je bio u martu, dok je paradajz u odnosu na isti mjesec jeftiniji oko pola eura. U poređenju sa martom, za 20 centi je skuplji i kilogram banana. Osim toga u avgustu po deset centi više, u odnosu na treći mjesec, treba izdvojiti i za deterdžent za suđe, čokoladu i toalet papir.

Sa druge strane, u avgustu je u odnosu na jul za oko pola eura jeftinija i stiješnjena šunka, koja sada košta 3,5 eura. Sve voće i povrće je poskupjelo u proteklih mjesečna sada banane i jabuke koštaju po deset centi više, odnosno 1,59 i 1,39 eura.

Jul je od posmatranih mjeseci,bio najpovoljniji i u maloj trgovini. Praćene artikle je tako u sedmom mjesecu ukupno trebalo platiti 34,78 eura, što je za oko 1,1 eura manje nego njihove cijene u martu i avgustu. Na policama malog marketa u posljednjih mjesec pojeftinio je jedunu jogurt za deset centi.

U martu je u maloj trgovini paradajz bio skuplji oko 70 centi nego u avgustu, dok je danas preostalo voće i povrće skuplje nego tada. Banane su u trećem mjesecu koštale 1,2 eura, što je 30 centi manje nego sada, kada ih treba platiti euro i po. Oko 40 centi je viša i avgustovska cijena krastavaca, dok je vrijednost jabuka porasla za deset centi pa ih treba platiti 1,29 eura.

Cijena banana se u posljednjih 30 dana nije mijenjala.Kupovina četiri namirnice na istim pijačnim tezgama, danas je jeftinija oko euro u odnosu na mart mjesec. U odnosu na taj mjesec, danas je oko 40 centi jeftiniji kilogram paradajza pa košta euro. I krastavce je potrebno platiti 30 centi manje nego tada, dok su banane povoljnije 20 centi, pa za kilo takođe treba dati euro. Avgustovske cijene na pijaci su identične julskim.

ČEKA SE NOVA AKCIJA

Vlada je 22. jula vratila raniju mjeru o ograničavanju trgovačkih marži na pet osnovnih životnih namirnica, čime su marže na pšenično brašno tipa 400 i 500, šećer kristal, suncokretovo ulje i kuhinjsku so, sada u trgovini na veliko ograničene do pet odsto, a u trgovini na malo do sedam odsto. Marža predstavlja razliku između nabavne i prodajne cijene robe.

Premijer Milojko Spaji ćje krajem jula u Pljevljima najavio i da Vlada planira novu akciju ograničenja marži koji bi se primjenjivala od septembra, kako bi se sačuvao standard građana. Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je deset dana nakon toga, naveo da je rad na novom ograničenju marži pri kraju i da će kroz tu akciju, biti obuhvaćeno više artikala nego kroz raniju Limitirane cijene.

Naš cilj je da savremenim i evropskim metodama postignemo procvat životnog standarda naših građana i puni ekonomski razvoj, najavljeno je iz Đeljošajevog kabineta.

Spajić je prije nekoliko dana najavio i da Vlada planira osnovanje nove državne firme koja će biti zadužena za robne rezerve, ali i za direktnu dostavu osnovnih životnih namirnica iž ovih rezervi građanima. Kako je kazao agenciji Mina biznis, pored prednosti nižih i stabilnih cijena ovih namirnica, velike povoljnosti će biti i za osobe sa socijalnim potrebama, invaliditetom, penzionere i druge koji imaju poteškoće da pješače i idu do supermarketa.

Izvor: Vijesti

Foto:Pixabay

 

Slični Članci