Vlasnik TikToka, kompanija ByteDance, planira da ove godine potroši više od 12 milijardi dolara na infrastrukturu za vještačku inteligenciju, ulažući u napredne tehnologije radi novog rasta, dok je pod pritiskom Vašingtona da proda svoju popularnu aplikaciju za dijeljenje videozapisa u SAD-u.
Kompanija sa sjedištem u Pekingu izdvojila je 40 milijardi juana (5,5 milijardi dolara) za kupovinu čipova za vještačku inteligenciju u Kini u 2025. godini, prema tvrdnjama dva izvora upoznata s planovima, što bi udvostručilo iznos koji je potrošen prošle godine. Grupa takođe planira da uloži oko 6,8 milijardi dolara u inostranstvu kako bi ojačala kapacitete za obuku osnovnih modela koristeći napredne Nvidia čipove.
Oko 60 odsto domaćih narudžbi poluprovodnika kompanije ByteDance otići će kineskim dobavljačima kao što su Huawei i Cambricon, dok će ostatak biti potrošen na Nvidia čipove prilagođene kako bi se uskladili s američkim kontrolama izvoza, prema riječima istih izvora.
Peking je kineskim tehnološkim kompanijama dao neformalno uputstvo da kupuju najmanje 30 odsto svojih čipova od domaćih dobavljača, dodali su izvori.
Budžet od 6,8 milijardi dolara za inostrane investicije predviđen je za izgradnju kapaciteta ByteDance-a za AI računarstvo za obuku modela. Ova investicija bi mogla naići na izazove zbog nedavno proširenih američkih kontrola izvoza koje su osmišljene da otežaju kineskim kompanijama razvoj osjetljivih tehnologija.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada ByteDance trpi pritiske u svom osnovnom poslovanju društvenih mreža. TikTok je u nedjelju obnovio uslugu za 170 miliona korisnika u SAD-u nakon što je dolazeći predsjednik Donald Trump izjavio da kompanije koje distribuiraju i hostuju platformu neće biti odgovorne za kršenje američkog zakona koji zabranjuje aplikaciju za dijeljenje videozapisa, osim ako ona ne bude prodata.
Iako je Trump u ponedjeljak potpisao izvršnu naredbu kojom omogućava TikTok-u da ostane otvoren još 75 dana, izjavio je da želi da neka američka kompanija u budućnosti posjeduje 50 odsto vlasništva u TikTok-u. Trump je rekao da bi “svakako” mogao uvesti tarife Kini ako odbije dogovor.
Bilo koja takva transakcija mogla bi uticati na planove za budući izlazak ByteDance-a na berzu, pri čemu se kompanija procjenjivala na 300 milijardi dolara tokom nedavnog programa otkupa dionica.
Kompanija je pripremila svoj veliki budžet za nabavku grafičkih procesorskih jedinica za 2025. godinu prije nedavnih američkih intervencija.
ByteDance, koji je pod vodstvom osnivača tehnološke grupe Zhang Yiminga postao lider u kineskoj utrci za vještačkom inteligencijom, udvostručuje napore na izgradnji vlastite AI infrastrukture za obuku osnovnih modela, kao i na implementaciji AI funkcija na različitim platformama.
Kompanija je povećala kapacitete za računarstvo u jugoistočnoj Aziji, posebno u Maleziji. Iako je kineskim kompanijama zabranjeno da kupuju Nvidia čipove izvan SAD-a od 2023. godine, uspjele su da osiguraju pristup čipovima putem ugovora o najmu s provajderima data centara treće strane, prema riječima nekoliko insajdera iz industrije.
Ova pravna rupa zatvorena je prošle sedmice od strane odlazeće administracije predsjednika Bidena, koja je izdala nova pravila prema kojima identitet i vlasnika i operatera čipova mora proći proces revizije.
Iako bi Trump mogao zauzeti drugačiji stav u vezi s kontrolama izvoza, stroga implementacija ovih propisa dodatno bi otežala ByteDance-u kupovinu čipova u inostranstvu.
Kompanija je već napravila velike narudžbe za izgradnju kapaciteta za vještačku inteligenciju u inostranstvu ove godine, poput ugovora o najmu, prema tvrdnjama jednog od izvora. To bi trebalo biti dovoljno za većinu potreba kompanije u 2025. godini, ali što će se desiti nakon toga ostaje neizvjesno, dodao je isti izvor.
Budžet ByteDance-a za kupovinu AI čipova u inostranstvu ranije je objavljen od strane medija The Information. Kao odgovor na izvještavanje FT-a, ByteDance je izjavio: “Informacije dobivene od anonimnih izvora o našim planovima su netačne.”
ByteDance se takođe suočava s izazovima od strane lokalnih konkurenata s velikim finansijskim resursima, kao što su Baidu, Alibaba i Tencent, koji značajno ulažu u generativnu vještačku inteligenciju. Paralelno s ovim rivalima, ByteDance razvija naprednije modele i smanjuje troškove za programere.
Kineske kompanije i dalje moraju graditi kapacitete AI data centara u zemlji kako bi podržale korišćenje AI aplikacija, čak i nakon što su modeli obučeni, prenosi Financial Times.