Iako su prihodi od turizma za sedam mjeseci manji za 460 miliona, odnosno za 85 procenata, u odnosu na prošlu godinu, Ministarstvo finansija, na čijem čelu je Darko Radunović, u ovom momentu ne smatra neophodnim predlaganje novih izmjena i dopuna Zakona o budžetu. Skupština je u junu na pred log Vlade usvojila rebalans, kojim je bilo projektovano smanjenje prihoda od turizma za 40 odsto.
– Imajući u vidu izraženu sezonalnost kada je u pitanju punjenje budžeta u ljetnjim mjesecima, a koje je uslovljeno efektima ljetnje turističke sezone, podaci o realizaciji prihoda pokazuju da se prihodi budžeta naplaćuju ispod plana utvrđenog Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za 2020. godinu. Razlog manje naplate ukupnih prihoda budžeta jeste prevashodno niža naplata prihoda po osnovu poreza na dodatu vrijednost (PDV) uslovljena manjim prometom koji ostvaruju prevashodno strani turisti. I pored značajno većeg pada prihoda od turizma od projektovanog, naplata prihoda budžeta u dosadašnjem periodu ne prati visoke stope pada, već prihodi bilježe pad na nivou od oko dva odsto u odnosu na planirano rebalansom budžeta. Imajući u vidu navedeno, u ovom trenutku ne smatramo neophodnim predlaganje novih izmjena i dopuna budžeta za 2020. godinu. Međutim, Ministarstvo finansija na dnevnoj osnovi prati trendove kretanja, kako prihoda, tako i rashoda budžeta, i shodno tome će se odlučivati o eventualnoj potrebi korekcija budžeta za 2020., saopštili su za “Dan” iz tog vladinog resora.
Na pitanje hoće li rebalans raditi pod sadašnjim ministrom ili će ta obaveza sačekati novog ministra finansija, odgovorili su da će odluka o predlaganju nacrta rebalansa biti donijetau okviru re dovnih procedura i shodno potrebama.
Ministarstvo je juče na sajtu objavilo podatke o izvršenju budžeta za osam mjeseci. Podaci pokazuju da su prihodi za osam mjeseci pali 22,1 milion, da su rashodi uvećani za 23,8 miliona u odnosu na rebalans, a da je deficit budžeta iznosio 312 miliona eura, što je 45,9 miliona više u odnosu na planirani.
– Prihodi budžeta u periodu januar-avgust iznosili su 1,023 milijarde eura ili 22,2 odsto procijenjenog BDP-a (4.607 milijardi eura), što je za 22,1 milion eura ili 2,1 odsto manje u odnosu na planirane Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu. Niža naplata prihoda u odnosu na planirane, prevashodno je rezultat manje naplate poreza na potrošnju, od čega je PDV ostvaren ispod plana za 42,3 miliona eura ili 10,9 odsto, dok je naplata akciza ispod planirane za 9,5 miliona eura ili 6,7 odsto, naveli su iz ministarstva.
Prihodi budžeta u odnosu na isti period prethodne godine manji su za 148,9 miliona eura ili 12,7 odsto.
Izdaci budžeta u periodu januar-avgust iznosili su 1,335 milijardi eura ili 29 odsto BDP-a i u odnosu na planirane veći su za 23,8 miliona eura, odnosno 1,8 odsto.
U poređenju sa istim periodom prethodne godine, ukupni izdaci budžeta veći su za 108,3 miliona eura ili 8,8 odsto usled sprovođenja tri paketa mjera podrške privredi.
Izvor: Dan