Više nije izuzetak nego pravilo: Privatni aerodromi u minusu, državni u plusu, Split i Podgorica najbolji

Kako posluju državni, a kako privatni aerodromi u regionu: Split, Podgorica, Zadar i Sarajevo vs Zagreb i Beograd 

Aerodrom ‘Sveti Jeronim’ u Splitu ubjedljivo je najprofitabilniji u Hrvatskoj – u prethodnoj godini ostvario je bruto dobit od 17,28 miliona eura, odnosno 14 miliona eura neto. Aerodrom u Dubrovniku ostvario je profit od 8,8 miliona eura, zadarski aerodrom dva miliona eura, dok aerodrom u Zagrebu bilježi gubitak od 5,7 miliona eura.

Regionalni avioportal zamaaero stavio je ove brojke u kontekst zemalja bivše Jugoslavije i došao do zaključka da splitski aerodrom dominira i u toj konkurenciji: iza njega po dobiti slijede Aerodromi Crne Gore (9,6 miliona eura), zatim pomenuti Dubrovnik, a među profitabilnim aerodromima je i sarajevski sa godišnjom dobiti od 6,4 miliona eura.

S druge strane, primjećuje ovaj portal, poput zagrebačkog, u gubicima je beogradski aerodrom (6,9 miliona eura), a značajno je to što su upravo ova dva aerodroma  su  jedini pod koncesijom privatnika, odnosno nijesu pod državnim upravljanjem.

„Sada se svakako treba postaviti pitanje kako državom vođeni aerodromi u Splitu, Dubrovniku, Sarajevu i Podgorici mogu imati tako velike profite, dok to nije slučaj kod značajno većih aerodroma u Zagrebu i Beogradu pod koncesijom“, upozorava ovaj specijalizovani portal, naglašavajući da razlika u poslovnim rezultatima između splitskog, s jedne strane, i zagrebačkog ili beogradskog aerodroma, s druge, iznosi ogromnih dvadesetak miliona eura godišnje.

Drugim riječima, ovdje se sve dešava potpuno suprotno od dosadašnjeg uvjerenja – državni aerodromi posluju odlično, dok privatni akumuliraju gubitke.

Od dva najveća aerodroma, jedan obilato puni državnu kasu, dok drugi koristi privatnika: „Split i Zagreb su nebo i zemlja“.

U hrvatskim aerodromima zabilježen je rast broja putnika za 228 posto, ali još uvijek zaostaju za 2019. godinom Najuspješnijem, splitskom, država će, prema svim očekivanjima, i ove godine oduzeti – iskreniji bi rekli, oteti – najveći dio zarade: u narednim sedmicama očekuje se odluka Vlade po kojoj su kompanije u većinskom državnom vlasništvu obavezne da isplate 60 posto svoje godišnje dobiti. U ovom slučaju, kao i prošle godine, to će iznositi oko 8,5 miliona eura.

Država će zadržati 55 odsto tog iznosa, dok će ostatak biti podijeljen manjinskim suvlasnicima aerodroma: Splitsko-dalmatinskoj županiji te gradovima Splitu, Kaštelima i Trogiru.

Izvor: T portal

Slični Članci