Pad akcija luksuzne robe

Evropske akcije luksuznih proizvoda pale su, analitičari su upozorili na pogoršanje potražnje, posebno među kineskim potrošačima koji mnogo troše.

Njemački Hugo Bosbio je među najlošijima na indeksu Stok600 do podneva, u padu od 4%, nakon što su analitičari američke banke snizili ocjenu akcije na lošiji rezultat od kupovine. Druga polovina bi trebalo da predstavlja čvršću pozadinu potrošača sa dubljim popustima, rekli su oni.

„Nakon vrhunca potrošnje poslije kovida 2022. godine, prihodi luksuznog sektora postepeno usporavaju. Američki potrošači su se prvi normalizovali, a zatim korejski, evropski i japanski potrošači“, napisali su analitičari BofA Sekjuritisa u istraživačkoj bilješci, razmatrajući izazove u sektoru luksuza.

Kako podrška za jedan sektor blijedi – kineski potrošači – sve nacionalnosti su sada pod pritiskom, dodaje se, opisujući luksuzne potrošače kao „sve rasprodate“, a kinesku domaću i turističku potražnju kao „pogoršanu“. U svim evropskim luksuznim kompanijama očekuju da će prihodi pasti za 1% u 2024.

Opada prodaja svjetskih brendova. Hugo Bos je primijetio „stalne makroekonomske i geopolitičke izazove“, posebno u Kini i Velikoj Britaniji, kada je smanjio izglede za prodaju u julu.

Akcije britanskog Barberija pale su u ponedjeljak za skoro 3% nakon njihovog sopstvenog sniženja ocjene od strane analitičara iz BofA Sekjuritisa, koji su smanjili ciljnu cijenu akcija na 475 penija (6,31 dolara) sa 700 penija.

Takođe su smanjili rejting francuskih luksuznih giganata LVMH i Kering sa kupovine na neutralnu.

Akcije LVMH konglomerata, koji je poznat po svjetskom brendu Luj Viton, pale su za 0,24 odsto, dostigavši najniži nivo od jula 2022, prema podacima LSEG-a. Akcije Keringa, francuske kompanije luksuznih proizvoda, pale su za 1,7%, dok je Hermes pao 0,26%.

StokJurope Lukuri 10, indeks koji prati najbolja imena u sektoru, uspio je da ostane stabilan, ali je u padu od 3,82% do danas.

Oni nisu usamljeni u svom medvjeđem pogledu na evropski luksuzni sektor.

„Problem je očigledno Kina, koja je od veoma malog igrača u industriji luksuzne robe prerasla u ogromno prisustvo u posljednjih deset godina. Trenutno ne funkcioniše“, rekao je Džon Koks, šef evropskog potrošačkog kapitala u Kepler Šeuvreuku, evropskoj kompaniji za finansijske usluge.

Koks je dodao da izazovi na kineskom tržištu nekretnina opterećuju raspoloženje tamo, u kombinaciji sa znacima krhkosti u Evropi i neizvjesnošću koju predstavljaju izbori u SAD-u.

„Industrija luksuzne robe mogla bi se suočiti sa produženim periodom slabosti, što bismo mogli vidjeti za par semestara. Mislim da se većina ljudi nadala da će se stvari poboljšati u drugoj polovini godine – u ovom trenutku nema znakova da će se to uopšte dogoditi“, rekao je on za CNBC.

Potražnja ambicioznih kupaca i mladih ljubitelja mode izgleda posebno ranjivo jer njihovi obrasci potrošnje mogu biti promjenljivi – što predstavlja poseban izazov za brendove poput Barberija koji su se restrukturisali i pokušavaju da se repozicioniraju, primijetio je Koks.

Izvor: Seebiz

Slični Članci