Prošle sedmice američki dolar je blago oslabio u odnosu na gotovo sve najtrgovanije valute. Uzrok slabljenja dolara je ponovo bio Ben Bernanke, guverner Federalnih rezervi, koji je izjavio da nije sigurno da će Federalne Rezerve početi smanjivati iznos novca kojeg svakog mjeseca ubrizgavaju u finansijski sektor. Investitori na finansijskim tržištima su smatrali da je odluka o početku smanjivanja štampanja novca već donesena i da će se početi sprovoditi u 9. mjesecu, no Bernanke je naglasio da sve zavisi o pokazateljima stanja u privredi. Ako nezaposlenost nastavi padati a BDP nastavi rasti, Federalne Rezerve će početi smanjivati opseg štampanja novca, no ako se stanje ne nastavi popravljati, sa štampanjem se nastavlja i dalje.
Bernanke je u govoru kao i prošli put objasnio da će kamatne stope ostati praktično na nuli vjerovatno do 2015. godine, jer uz niske kamatne stope kompanije i građani mogu jeftinije doći do novca i investirati ga.
[widgets_on_pages id=”Turizam”]
Trenutni kurs EUR/USD na platformama Admiral Marketsa je 1,3160 a u ovom trenutku 39% klijenata Admiral Marketsa smatra da će nastaviti rasti, dok 61% smatra da će se trend okrenuti te da će euro slabiti. Otvorene naloge na ostalim najtrgovanijim instrumentima pratiti možete na ovoj stranici.
Jedina valuta koja je prošle sedmice oslabila u odnosu na dolar je japanski jen. Jen je slabio zbog japanskih izbora koji su održani juče a na kojima je uvjerljivu pobjedu odnijela vladajuća stranka kojoj je na čelu Shinzo Abe. Abeova vlada je najavila da će nastaviti sa programom podsticanja ekonomije praktično neograničenim štampanjem novca čime žele povećati inflaciju koja je već decenijama u Japanu vrlo niska. Većom inflacijom komapnije se želi podstaknuti na investiranje a inače štedljive Japance na potrošnju. Rezultat štampanja novca je i sve slabiji jen koji odgovara japanskim izvoznicima. Trenutni kurs USD/JPY je tačno 100 jena za 1 dolar.
I ove sedmice se očekuje dosta aktivnosti na valutnom tržištu. Izlazi nekoliko bitnih vijesti, npr. podaci o britanskom BDP-u, nezaposlenosti u SAD-u, poslovnom raspoloženju u Njemačkoj i Francuskoj, a Centralna Banka Novog Zelanda donosi odluku o visini kamatnih stopa.
Podaci će vjerovatno biti u skladu sa očekivanjem, pa bi se trendovi od prošle sedmice trebali nastaviti. To znači da bi kurs EUR/USD mogao još malo porasti, možda i do 1,33 no treba imati na umu da stanje američke ekonomije i dalje osjetno bolje od stanja u ekonomije Eurozone, pa će u srednjem i dugom roku dolar vjerovatno značajno ojačati u odnosu na euro, a to znači da će kurs EUR/USD ići prema dolje.
Svakodnevnu tehničku analizu glavnih valutnih parova i raspored bitnih ekonomskih vijesti možete pratiti na ovoj stranici.
Josip Kokanović, mag. oec.
Analitičar
Admiral Markets