Val stečajeva zapljusnuo cijeli svijet, posebno Njemačku, SAD i Kanadu

Godine 2024, svijet se suočava s novim talasom stečajeva preduzeća, pri čemu broj tih slučajeva premašuje nivoe prije pandemije. Prema podacima iz izvještaja Allianz Trade Global Insolvency Outlook, očekuje se globalni porast broja stečajeva za 11 posto ove godine.

Ovaj porast broja bankrota nije iznenađujući s obzirom na ekonomske poteškoće s kojima se firme suočavaju, uključujući geopolitičke tenzije, spor oporavak ekonomije i strože finansijske uslove. Zapadna Evropa i Sjeverna Amerika najviše su pogođene, s posebnim porastom stečajeva u građevinarstvu, maloprodaji i uslužnom sektoru.

Globalni indeks nelikvidnosti takođe će porasti za 11 posto u 2024. godini, s najvećim rastom u Zapadnoj Evropi. U Njemačkoj se predviđa rast broja stečajeva za 25 posto, u Francuskoj za 18 posto, a u Italiji za 22 posto. Ovaj rekordan broj bankrota velikih firmi dodatno povećava rizik od gubitka radnih mjesta, s procjenom da bi 1,6 miliona radnih mjesta moglo biti ugroženo u Evropi i Sjevernoj Americi do 2025. godine.

U Sloveniji se očekuje povećanje broja insolventnih preduzeća za 12 posto, dok je 741 firma već proglasila stečaj u prvih devet mjeseci ove godine, naspram 658 stečajeva u 2023. godini.

U SAD-u se očekuje porast stečajeva za 31 posto, dok se u Kanadi predviđa rast od 39 posto. Azijske zemlje poput Južne Koreje, Singapura i Japana takođe će zabilježiti rekordne stope nelikvidnosti, dok se u Latinskoj Americi, posebno u Brazilu, očekuje porast od 33 posto zbog ekonomskog usporavanja i pojačanih finansijskih pritisaka.

Smanjenje kamatnih stopa do kraja 2025. godine donijeće samo blago olakšanje preduzećima. Smanjenje od dva procentna poena moglo bi smanjiti broj stečajeva za samo četiri posto do 2025. godine, dok će mnoge firme i dalje imati problema s likvidnošću i ograničenim pristupom kreditima, posebno one u sektorima poput proizvodnje kućanskih aparata, automobilske industrije i građevinarstva.

Najveći rizik od insolventnosti i dalje prijeti građevinskom, maloprodajnom i uslužnom sektoru. Predviđa se da će do kraja godine više od 18.000 firmi u građevinskom sektoru propasti u Francuskoj, 5.000 u Njemačkoj i 2.000 u Italiji.

U Kini, broj stečajeva će porasti za pet posto u 2025. i šest posto u 2026. godini, s posebnim rizicima za građevinski sektor i sektor nekretnina.

Gledajući unaprijed, broj stečajeva širom svijeta ostaće visok nakon 2024. godine, s daljim rastom od 12 posto u Sjevernoj Americi do 2025. godine, dok će u Evropi broj stečajeva početi opadati za tri posto do 2026, ali će i dalje ostati na istorijski visokim nivoima.

Slični Članci