Uprava za šume demantovala je navode kompanije “Vektra Jakić” da je optuživala sudove za donešene odluke, već je vođena principom javnosti da zna, saopštila sadržinu sudskih odluka Privrednog suda i tom prilikom je istaknuta činjenica da “Vektra Jakić” duguje državi 6,4 miliona eura za koncesionu naknadu.
Kako su naveli iz Uprave za šume oni će ispoštovati sudske odluke, ali i da očekuju da pljevaljska kompanija ispoštuje ugovorne obaveze.
“Vektra-Jakić” je netačno informisala javnost, da Uprava za šume gotovo pet godina nezakonito obračunava i kod Poreske uprave ih finansijski zadužuje za neposječene, nedoznačene i neeksploatisane količine drvne mase u iznosu preko pet miliona eura i netačno su konstatovali da “Vektra-Jakić” ne duguje ni cent za koncesije! Istina je, da je “Vektra- Jakić” uputila zahtjev za reprogram proreskih potraživanja Poreskoj upravi čime je samim tim prihvatila nesporan dug po osnovu koncesione naknade u iznosu od 3.477.462,58 eura. Po osnovu reprograma duga za koncesije dospjelo je na naplatu 1.673.891,95 eura”, stoji u saopštenju Uprave za šume.
Podsjećaju i da je Privredni sud odbio tužbu “Jakića” u kojoj se žalila na način obračuna koncesione naknade te da je odlukama Upravnog i Vrhovnog suda takođe potvrđen način obračuna koncesione naknade vezan za posebnu naknadu.
“Konstataciju da Uprava za šume snosi odgovornost za gubitak radnih mjesta u “Vektri-Jakić” i što zaposleni ne primaju platu 18 mjeseci, skoro da ne treba komentarisati, vjerujući da se redovno izmiruju plate porezi i doprinosi u drugim djelovima koji funkcionišu u okviru kompanije “Vektra”. Netačna je konstatacija da direktor Uprave za šume nanosi štetu od više desetina miliona eura “Vektri Jakić” ako se zna da je na osnovu zvaničnih i javnih podataka, ukupni prihod “Vektre Jakić” na godišnjem nivou u poslednjih 5 godina iznosio od 4 do 7,2 miliona eura na godišnjem nivou”, poručili su iz Uprave.
Oni su demantovali i navode da su nezakonito prodavali sirovinu drugim koncesionarima iz koncesionog područja “Vektre Jakić”. Naprotiv, prema njihovim riječima, Uprava za šume nije mogla da realizuje i time obezbijedi održivost gazdovanja šumama u okviru koncesionog područja “Vektre Jakić”.
“Naime, i pored brojnih upozorenja Uprave za šume i šumarske inspekcije, da se iz šume uklone oboljela, osušena i oštećena stabala “Vektra Jakić” već duži niz godina ne realizuje tu obavezu. Zbog te činjenice i ugroženosti zdravih šuma, Uprava za šume je bila u zakonskoj obavezi da obezbijedi javni interes i da stvori pretpostavku za sanitarne sječe i time realizuje Sanacioni plan”, stoji u demantiju.
Iz Uprave podsjećaju da “Vektra Jakić” kršila koncesioni ugovor time što je izvozila neprerađenu oblovinu, nije izvršila šumsko-uzgojne radove, izradila svega 22% šumskih puteva od predviđenih 155 kilometara, nije koristila nedrvne šumske elemente, te nije uklanjala oštećena ili oboljela stabla.
“Zapolseni u Upravi za šume na čelu sa direktorom Nusretom Kalačom su zadovoljni ostvarenim rezultatima, jer je u prošloj godini ostvaren rekordan prihod od 7,215 miliona €, što predstavlja povećanje od 37% u poređenju sa prihodima od prije pet godina. Ostvareni rezultat je utoliko vrijedniji, što je ostvaren uz smanjeni obim sječe za čak 136.000 m3 u odnosu na 2015.godinu. U toj godini, dakle sa većom sječom od 136.000 m3 ostvaren je manji prihod od 2,7 miliona eura. Zaključujući javnu prepisku sa “Vektrom-Jakić, pozivamo ih da shodno Odluci suda i Ugovoru o koncesiji, dostave dinamiku realizacije ugovorenih obaveza, izmire svoje obaveze prema budžetu, dostave garancije za plaćanja i time daju svoj doprinos za nove prihode, zapošljavanja, lokalnu upravu i privredu Pljevalja u cjelini. U tom slučaju u Upravi za šume će imati pouzdanog partnera”, zaključeno je u saopštenju Uprave za šume.