Ulaganjem u kvalitet doprinosi se prosperitetu društva

Kompanije koje ulažu u kvalitet, ne samo da jačaju svoje performanse, već stvaraju povjerenje kod klijenata i partnera i aktivno doprinose prosperitetu cijelog društva, ocijenjeno je na okruglom stolu u Privrednoj komori (PKCG).

“Kvalitet je mnogo više od usklađenosti sa standardima – on je temelj održivog razvoja, konkurentnosti i inovacija”, ocijenjeno je na okruglom stolu Kvalitet: Od usklađenosti do performansi, koji je PKCG organizovala povodom Svjetskog dana i Evropske nedjelje kvaliteta, a koji je okupio eminentne stručnjake, predstavnike nadležnih institucija i privrede.

Potpredsjednik PKCG, Dragan Kujović, istakao je ključnu ulogu kvaliteta u razvoju crnogorske privrede, kazavši da tema ovogodišnjeg događaja naglašava da kvalitet ne znači samo ispunjenje propisa, već i da je pokretač inovacija i konkurentske prednosti.

“PKCG kontinuirano obilježava ovaj dan i pokazuje posvećenost visokim standardima i unapređenju poslovanja, a kvalitet nije nešto što se postiže slučajno – on je rezultat posvećenosti, znanja, i kontinuiranog rada”, rekao je Kujović.

On je dodao da Komora, koja je i sama sertifikovana prema ISO 9001 standardu, ohrabruje privrednike da kvalitet doživljavaju kao šansu za rast.

Predstavnik Ministarstvo ekonomskog razvoja, Dragan Vukčević, posebno se zahvalio Komori za saradnju na razvoju sistema podrške preduzećima u implementaciji međunarodnih standarda generisanih na sistemu menadžmenta kvalitetom, naglasivši da je u prethodnim godinama, iz budžeta Vlade izdvojeno preko dva miliona EUR za podršku implementacije upravo ovih standarda.

„Danas, kada je kvalitet dio uobičajene poslovne kulture i kada kompanije imaju međusobnu poslovnu komunikaciju, kvalitet ostaje važan dio poslovne konkurentnosti“, poručio je Vukčević.

Profesor emeritus, Milan J. Perović, upozorio je na „krizu kvaliteta“ koja pogađa Crnu Goru, istakavši da trenutna situacija zahtijeva ozbiljan pristup i posvećenost kako bi se prevazišli izazovi u upravljanju kvalitetom.

„Iako Crna Gora ima nekoliko stotina uspješnih preduzeća, broj sertifikata menadžmenta kvaliteta je upola manji od očekivanog, a ne postoji registar koji bi precizno pratio ove sertifikate, što omogućava manipulacije u njihovom broju“, naglasio je Perović.

On je ukazao i na nedostatak redovnih stručnih skupova u oblasti kvaliteta, kao i na činjenicu da Vlada već deset godina ne ažurira strategiju kvaliteta, već je samo produžava.

Jedan od ključnih problema koje je Perović naglasio jeste degradacija sertifikata kvaliteta u puki „predmet trgovine“.

„Sertifikat kvaliteta zaista je postao ‘predmet’ trgovine – može se kupiti“, kazao je Perović, upozoravajući na štetne posljedice takvog pristupa, jer bez istinske posvećenosti principima i standardima, organizacije ne mogu postići stvarnu usklađenost i visok učinak.

Perović je poručio da je za prevazilaženje sadašnjih poteškoća neophodno identifikovati uzroke problema i pronaći načine za njihovo otklanjanje, što će omogućiti crnogorskim organizacijama da napreduju u duhu ovogodišnjeg mota Svjetskog dana kvaliteta – Od usklađenosti do performansi.

Predavač na Univerzitetu Donja Gorica, Zoran Jocović, govorio je na temu Kvalitet i diplomatija, poručivši da savremenu diplomatiju uspješnom čini primjena standarda kao što su organizovanost, kompetentnost organizovanost i funkcionalnost.

„Dobre diplomatije savremenih država su dostigle te standarde, dok druge teže da to učine da bi svoje spoljnopolitičke prioritete promovisali na što je moguće više profesionalan način“, rekao je Jocović.

Okrugli sto je završio aktivnom diskusijom u kojoj su poslenici kvaliteta razmijenili mišljenja o trenutnim izazovima i perspektivama razvoja ove oblasti u Crnoj Gori.

Fokus je bio na pitanjima kako unaprijediti postojeće standarde i prepoznati kvalitet kao strateški cilj, a ne samo administrativnu obavezu.

“Takođe su istakli potrebu za jačanjem edukacije zaposlenih i primjenom modernih tehnologija u praćenju i poboljšanju kvaliteta, kao i za podrškom Vlade kroz povoljnije regulatorne okvire i olakšice za kompanije koje kontinuirano unapređuju svoje procese”, zaključuje se u saopštenju.

Slični Članci