Udruženje banaka: Bankarski sistem je stabilan, podrška zajednici, privredi, gradjanima i državi

Odbor direktora Udruženja banaka Crne Gore (UBCG) zaključio je da je neophodna reakcija u cilju sprečavanja širenja daljih dezinformacija i naglašenog reputacionog rizika za banke.

Kako navode, vrlo je maliciozno, populističi izjavljivati da će banke zaraditi 20 miliona eura od kapitalizacije kamate u periodu moratorijuma od pristiglih zahtjeva.

“Takva tvrdnja je neutemeljena, netačna, zlonamjerna i uzbunjuje javnost. Na istim postavkama, niko u malobrojnim državama koje su omogućile moratorijum ne dovodi u pitanje obračun kamate, samo se kod nas to nameće kao tema u smislu sakupljanja političkih poena, pri tom ne iznoseći tačan obračun i argumentaciju”, navodi se u saopštenju UBCG dostavljenom našem portalu.

Kako se navodi, moramo biti svjesni da je moratorijum pravo i pepoznati interes, a ne obaveza.

“Moratorijum nije nešto što smo željeli kao bankarski sektor, već je to naš odgovoran odnos koji smo zajedno usaglasili sa CBCG i Vladom, a sve sa ciljem da se na taj način sačuva privreda i standard građana. Pravovremena pomoć je dvostruko vrijedna, a od naknadne pameti nema koristi. Nema uvećanja kamate, nema troškova obrade kredita nakon moratorijuma, nema obračuna kamate na kamatu, nema zatezne kamate, kamata je prihod, a ne dobit banke, dakle nema nikakvog ekstra profita. Sva dobra namjera, efikasnost i evidentno kvalitetne mjere, gdje prvu amortizaciju krizi izazvanu Pandemijom daju banke u potpunosti se zamagljuje i minimizira populističkim komentarima”, navodi se u saopštenju.

Bankama je, kako kažu iz Udruženja, interes da bude što manje zahtjeva za moratorijum i to je jasno iole finansijski pismenoj osobi.

“Svi koji vjeruju da moratorijum nije dobar za nih, mogu isti da ponište ukoliko su se prijavili. Uslijed vrlo kratkog vremenskog perioda od nastupanja krize do usvajanja mjera za pomoć privredi i stanovništvu, moguće su i pogrešne interpretacije, ali nijesu u redu neprimjerene tvrdnje koje možemo kvalifikovati da su, neistinite, štetne i sa nedostatkom znanja. Neistinitim iskazima ističe se jasna namjera izazivanja direktne štete ugledu i reputaciji Vlade, bankarskog sektora, a posledično pogrešno tumačenje uloge i značaja bankarskog sektora”, kažu iz UBCG.

Iz Udruženja podsjećaju da je poslovanje banaka od krucijalnog značaja za razvoj društva te da se banke se trude da, troškovnom efikasnošću i nadasve vještinom u upravljanju rizicima budu uspješne.

“Pored klijenata koji uzimaju kredit, banke imaju obavezu i garant su za sve depozite koji se ostavljaju na povjerenje bankama. Ovaj segment je u posebnom fokusu i na brizi u bankama, Regulatoru bankarskog poslovanja i samoj državi. Banke pune račun Fonda za zaštitu depozita u iznosu prosječno od oko 17 miliona eura na godišnjem nivou i to su sredstva koja predstavljaju zaštitu depozita, a koja se u kontinuitetu uvećavaju. Akcionari banaka su uložili 600 miliona eura, i dobit za 2019.god. na nivou Sistema nije odraz samo tekućeg poslovanja, nego i naplate potraživanja iz ranijih godina i nižih rezervacija za postojeći portfolio. Banke su donatori svake godine za razne potrebe društva od zdravstva do socijale, a u ovom kriznom periodu od mjesec dana donirale su što u novcu što u opremi za zdrastvo, uz akcionare preko 2 miliona eura i odložile priliv od 1,3 miljarde eura uz održavanje sopstvene likvidnosti i solventnosti kao garanti zdravlja finansijskog sistema zemlje. Banke su uredne platiše poreza i doprinosa, gdje sa preko 2.000 uposlenih i u ovim kriznim vremenim itekako doprinose punjenju budžeta. Po kreditnu podršku u banke dolaze firme, stanovništvo, država, ali i političke partije. Svi se tretiraju u skladu sa međunarodnim bankarskom praksom i sa željom što boljih socio ekonomskih uslova za sve građane Crne Gore”, navodi se.

Iz UBCG navode da pandemija neće trajati unedogled, a onda ćemo sagledati doprinos svih nas od kolektiva do pojedinaca i onih koji su ometali, kako su kazali, jedan solidaran nastup većine, gdje će se realno odraziti i odgovornost svih koji su nastupali populističkim izjavama, a koje nisu utemeljene niti racionalne za ovako krizne situacije.

“Kada se kritikuje, treba poći od sebe, i prezentovati šta smo to uradili za zajednicu. Nije vrijeme za zloupotrebu neinformisanosti dijela javnosti i davanje nerealnih obećanja da bi se sticali politički poeni”, zaključuje se u saopštenju UBCG.

Slični Članci