Vlada Crne Gore uputila je početkom avgusta Opštini Ulcinj, odnosno predsjedniku Ljoru Nrekiću, zaključke kojima, između ostalog, lokalnoj samoupravi preporučuje da obustavi zapošljavanje zasnivanjem radnog odnosa na određeno i neodređeno vrijeme do 31. decembra 2019. godine, piše Dan.
U dopisu adresiranom na Nrekića, koji je u opštinu stigao 5. avgusta, navodi se da se „zadužuju organi državne uprave i javne ustanove čiji je osnivač država, a preporučuje se državnim organima, sudstvu, državnom tužilaštvu i jedinicama lokalne samouprave da donesu rješenja o prestanku radnog od nosa licima koja su zaključila radni odnos na određeno vrijeme, nakon isteka roka na koji je zasnovan, s tim što se radni odnos ne može produžiti do 31. decembra bez prethodne saglasnosti užeg kabineta”.
Vlada je zaključke donijela nakon razmatranja izvještaja o realizaciji plana optimizacije javne uprave (2018— 2020).
Opštini Ulcinj preporučeno je da prilikom izrade novih akata o sistematizaciji posebno vodi računa o smanjenju sistematizovanih izvršilaca u iznosu od 10 do 30 odsto u odnosu na prethodni akt o sistematizaciji, kao i da broj sistematizovanih izvršilaca na opštim i pomoćnim poslovima ne bude veći od 15 odsto od ukupnog broja sistematizovanih izvršilaca.
Iako se licitira sa podacima o broju zaposlenih u lokalnoj administraciji javnim preduzećima, u poslednje vrijeme opozicione partije upozoravaju da je taj broj prešao cifru od pet stotina. Tako glomazna administracija je opterećenje i za mnogo bogatije opštine od Ulcinja, a najbolja potvrda je da i opština i javna preduzeća imaju na desetine zaposlenih koji su višak.
Nedavno je iz opštine saopšteno da imaju 186 zaposlenihu lokalnoj administraciji i još oko 50 radnika u preduzećima koje finansira lokalna samouprava. Te brojke pomenute su u kontekstu kašnjenja plata zbog blokada opštinske kase.
Potpredsjednica Opštine Ulcinj Hatidža Đoni kazala je Danu da smanjenje broja zaposlenih ide dosta teško ne samo na nivou jedinica lokalne samouprave, već i na nivou države i njenih institucija.
“Viškovi postoje i to nije ništa novo. Ali, dok na jednoj strani imamo određeni višak zaposlenih, postoje stručni profili radnika koji nam nedostaju. Takođe, određenim službama ingerencije su povećane, a to zahtijeva i veći broj izvršilaca, tako da je dosta teško napraviti presjek. Takođe, takvi rezovi nisu za nikog popularni i ne znam za sada koliko će se realizovati preporuke Vlade. Visina otpremnina takođe igra značajnu ulogu, pa ako ti iznosi budu atraktivni, svakako treba očekivati veće Hatica Đoni interesovanje”, kaže Đoni.