U prvih šest mjeseci u Institutu “Dr Simo Milošević” poslovali sa gubitkom od 1,59 miliona eura

Kompanija Institut ,,Dr Simo Milošević“ Igalo je u prvih šest mjeseci poslovala sa gubitkom od 1,59 miliona eura, pokazuje finansijski izvještaj tog preduzeća za prva dva kvartala.

Ostvareni gubici su 17,4 odsto, odnosno za 235.873 eura uvećani su u odnosu na isti prošlogodišnji period kada je ova kompanija bila u minusu od 1,35 miliona eura.

Račun Instituta Igalo deblokiran je 4. jula ove godine nakon više od 200 dana, kada su Vlada Crne Gore i manjinski akcionar, kompanija Vile Oliva uplatili po pet miliona eura, čime je riješeno dugogodišnje pitanje duga prema Jugobanci u iznosu od oko sedam miliona eura. Istovremeno, radnicima su isplaćene po dvije zaostale zarade.

Plan restrukturiranja

Predviđeno je da plan restrukturiranja ovog instituta bude završen u roku od pola godine, čime će se, kako je najavljeno, normalizovati poslovanje Instituta, trenutno opterećenog značajnim dugovima i prema povjeriocima i prema zaposlenima.

Iz Vlade je sredinom jula nakon sastanka premijera Milojka Spajića sa rektorom Univerziteta Crne Gore (UCG) Vladimirom Božovićem i dekanima Ekonomskog fakulteta Mijatom Jocovićem, Građevinskog fakulteta Marinom Rakočević i Medicinskog fakulteta Miodragom Radunovićem, saopšteno da će Vlada Univerzitetu Crne Gore dostaviti projektni zadatak za izradu plana restrukturiranja Instituta, na osnovu kojeg bi njeni timovi, zajedno sa timovima Univerziteta i Instituta Igalo, taj dokument trebalo da pripreme u narednih četiri-pet mjeseci.

Spajić je nakon tog sastanka poručio da je trenutak da se, nakon rješavanja akutnih problema i spašavanja Instituta od blokade i stečaja, napravi strateški pravac za Igalo.

– Plan restrukturiranja treba da bude osnova da uđemo u veoma ambiciozan projekat koji će dovesti do toga da nakon tri godine od njegove realizacije Institut postane profitabilan. Treba da imamo reprezentativan sistem objekata, kapacitete sa četiri i pet zvjezdica i da onim što imamo privučemo najzahtjevnije korisnike – rekao je ranije Spajić.

On je tada objasnio da će do tada država pronaći način da preko Fonda zdravstva poveća izdvajanja za svoje građane kojima su potrebne usluge Instituta, ali i da privuče inostrane korisnike, dodajući da je moguće i da će u okviru NATO programa organizovati rehabilitaciju građana iz Ukrajine.

Očuvanje kadra

Spajić je naveo da su zaposleni u Institutu, uprkos teškim uslovima, ostali posvećeni svom radu, te da treba sačuvati i jačati kadar u cilju razvoja zdravstvenog turizma u Crnoj Gori tokom cijele godine.

– Zbog toga je ovo projekat od nacionalnog značaja i veliki motor naše privrede. Potreban nam je dobar biznis model i želimo da angažujemo sve relevantne subjekte i stručni kadar – kazao je ranije Spajić. Rektor Božović je nakon tog sastanka kazao da će ovo biti test za svaku buduću saradnju UCG sa državom.

– Angažovaćemo sve ljude ma gdje bili, nama je stalo da ovo uspije i daćemo sve od sebe da tako bude. Imamo razgranatu mrežu kontakata, ukoliko bude potrebna podrška sa strane – rekao je Božović.

Dekan Jocović je ocijenio da je njihova obaveza da svu raspoloživu pamet stavi na raspolaganje u ovom, za državu važnom, poslu.

– Tu smo da ustanovimo metodologiju rada kako bismo sklopili mozaik i dobili najbolje moguće rješenje. Razumijemo da nije samo cilj izvlačenje Instituta, nego biznis model koji će biti održiv i globalno konkurentan – rekao je Jocović.

Svoje kapacitete će, kako je navela dekanica Rakočević, na raspolaganje staviti i Građevinski fakultet, a ako bude potrebe, angažovaće i strane eksperte. Dekan Radunović je naveo da Vlada i UCG do sada nijesu imali ovakvu saradnju, dodajući da će se u potpunosti angažovati kako bi se pronašlo najbolje moguće rješenje.

Slični Članci