Evropsko tržište rada se oporavlja, ili barem pokazuje znakove oporavka, od posljedica koronavirusa, ali je još uvijek daleko od ispunjavanja zahtjeva radnika i poslodavaca.
Posljednji statistički podaci pokazuju smanjenje slobodnih radnih mjesta na tržištu rada, uz povećanje zaposlenosti u drugom kvartalu godine.
Stopa slobodnih radnih mjesta, udio ukupnih radnih mjesta koja su upražnjena, smanjena je sa 2,8 posto u prvom kvartalu na 2,7 posto.
U istom periodu, stopa zaposlenosti osoba starosti 20 – 64 godine iznosila je 75,4 posto, što je blagi porast od 0,1 procentni poen.
Međutim, zabilježen je širi trend. Dugoročna stopa slobodnih radnih mjesta u EU nastavila je rasti svake godine, ne uspijevajući da uskladi ponudu sa potražnjom.
Stopa slobodnih radnih mjesta u EU nastavila je rasti od 2020. godine, kada su mnogi ljudi dobili otkaz ili otpušteni kako bi smanjili troškove zbog pandemije.
Uprkos povećanju stope zaposlenosti u drugom tromjesečju, u ranijem izvještaju Evropske komisije navodi se da postoji manjak radne snage i nedostatak vještina.
Otvaranje novih radnih mjesta i potreba za zamjenom radnika koji odlaze u penziju izazivaju “nedostatak”, što se odražava u ovim statistikama.
Ove nestašice će se vjerovatno povećati, prema izvještaju, s predviđenim padom radno sposobnog stanovništva sa 265 miliona u 2022. na 258 miliona do 2030. godine.
Koja država ima najviše slobodnih radnih mjesta
Među državama članicama EU sa brojkama dostupnim Eurostatu, Holandija je imala najveću stopu slobodnih radnih mjesta u EU, sa 4,7 posto ukupnih radnih mjesta koje još treba popuniti.
Bugarska i Rumunija su, s druge strane, u istom kvartalu zabilježile samo 0,8 posto slobodnih radnih mjesta.
Među slobodnim radnim mjestima oglašenima na internetu u istom periodu, najtraženiji su programeri softvera i prodajni asistenti.
Poslovi u oglašavanju, marketingu i proizvodnji također su imali značajan broj slobodnih radnih mjesta, pored inženjeringa i istraživanja i razvoja.
Da li nedostatak radne snage u Evropi zadržava poslove upražnjenim?
U poređenju sa stopama slobodnih radnih mjesta u drugom tromjesečju 2021. i 2022. godine, ovogodišnja brojka leži između ove dvije.
Stopa slobodnih radnih mjesta u EU iznosila je 2,2 posto u drugom kvartalu 2021., odmah nakon otvaranja glavnih tržišta. Dostigao je 3 posto u drugom tromjesečju 2022. i od tada je počeo opadati.
Statistike širom zemalja pokazuju borbu kontinenta da popuni radna mjesta, što se često pripisuje nedostatku kvalifikovane radne snage.
Izvor: Klix.ba