Prosječna plata u Hrvatskoj iznosi 5.403 kune, a najplaćenija zanimanja su iz područja tehnologije i razvoja, te ljudskih potencijala.
Prema rezultatima servisa „MojaPlata.hr“ zaposleni u tzv. „top menadžmentu“ imaju čak za 117 odsto veću platu u odnosu na prosjek.
Najniže prosječne plate i dalje imaju: zaposleni u pomoćnim zanimanjima 34 odsto manje od prosjeka, uslužnim zanimanjima 31 odsto manje i drvnoj industriji 27 odsto manje od prosjeka.
Kada se pogleda u kategoriju djelatnosti poslodavaca, najviše plate su u oblasti informativnih tehnologija i telekomunikacija: 26 odsto više od prosjeka, te u djelatnostima proizvodnje, prenosa i distribucije energije: 20 odsto.
Plate u oblasti turizma i ugostiteljstva u Hrvatskoj manje su za 15 odsto od prosjeka, a u oblasti transporta 12 odsto.
Muškarci imaju u prosjeku osam odsto veću platu od žena.
Stepen obrazovanja i dalje uveliko utiče na visinu plate. Osobe sa završenim fakultetom imaju 50 odsto veću platu u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem.
Završeni magisterij ili doktorat povećava platu u prosjeku za čak 94 odsto u odnosu na srednju stručnu spremu.
Ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju prosječno 19 odsto nižu platu od prosjeka, dok ispitanici s visokom stručnom spremom imaju 22 odsto višu platu.
Najvišu platu imaju ispitanici sa postdiplomskim obrazovanjem, čak 58 odsto veću od prosjeka.
Najbolje plaćaju privatne firme u stranom vlasništvu.
Plate zaposlenih u državnim firmama su za dva odsto veće od prosjeka, dok su plate zaposlenih u javnoj i lokalnoj samoupravi veće za tri odsto, prenosi Capital.
Najveće plate imaju Zagrebčani: 12 odsto iznad prosjeka. Nakon Grada Zagreba slijedi Zagrebačka županija, gdje su plate na nivou prosjeka.