U energetskom sektoru broj radnika za tri godine povećan za 1.500

Odbor za antikorupciju održao je juče konsultativno saslušanja o stanju u energetskom sektoru u periodu od 2018. do 2024. godine, a saslušanju su trebali prisustvovati ministar energetike Saša Mujović, direktori energetskih preduzeća EPCG, CEDIS, CGES, Rudnik uglja, EPCG Željezara, EPCG Solar gradnja i predstavnici Balkanske istraživačke mreže (BIRN).

Saslušanje koje je zakazano na inicijativu opozicije, prije svega DPS-a, odloženo je 15-ak minuta pred početak. Odložio ga je predsjednik Odbora Jevto Eraković (DPS). Kada se mislilo da sjednice neće biti, nakon dva sata, sjednica je započela, a vodio je zamjenik predsjednika Odbora Momčilo Leković (Demokrate), dok članova Odbora iz opozicije nije bilo na sjednici. Umjesto početka sjednice gdje je trebalo otpočeti pričom o stanju u energetskom sektoru, počelo je da se postavlja pitanje na osnovu čega je sazvano saslušanje. Da li je to urađeno na osnovu izvještaja BIRN-a, zašto se ovim nije bavio Odbor za ekonomiju, već za antikorupciju, da li su predstavnici BIRN-a kredibilni da pričaju o stanju u energetskom sektoru…

Kada se konačno završilo sa svim zamjerkama, izvršni direktor BIRN-a Vuk Maraš kazao je da su istraživanjem došli do podataka da je u energetskim kompanijama od 2021. do kraja 2023. godine broj zaposlenih po osnovu ugovora o radu uvećan za 1.500, da je iznos za zarade u istom periodu uvećan sa 73 miliona na 115 miliona.

-Sadašnja vlast je, dok je bila u opoziciji, ukazivala da se sponzorstvima i donacijama preduzeća kupuju glasovi. Podaci do kojih smo došli pokazuju da su ove kompanije u 2020. godini za donacije i sponzorstva izdvojile 812 hiljada, u 2021. godini 1,4 miliona, godinu kasnije 1,9 miliona, dok je u 2023. godini taj iznos pao na 1,3 miliona. Suštinski se udvostručio iznos u odnosu na prethodna rukovodstva. Sponzorisala se i kupovina novogodišnjih lampica za vladu Dritana Abazovića, plaćalo se i praćenje događaja – kazao je Maraš.

S obzirom na to da je priča bila o stanju u energetskom sektoru u proteklom periodu, ministar Mujović se osvrnuo i na period od prije 15-ak godina.

-Nije mi jasno zašto je privatizovana Elektroprivreda, pa onda ni zašto je izabran na tenderu neko ko nije ponudio najbolju cijenu, kao ni zašto je oprošteno 40 miliona eura duga za struju KAP-u. Šta se sve moglo uraditi sa 40 miliona eura… Takođe, najavljivan je drugi blok Termoelektrane Pljevlja, a sada moramo da rekonstruišemo prvi blok TE – naveo je između ostalog Mujović.

Na kraju su članovi Odbora iz redova vlasti usvojili zaključak da su se upoznali sa izvještajem i informacijama iz energetskih kompanija i pozvali ih da nastave sa sprovođenjem reformi, ulaganjem i modernizacijom uz dodatnu pažnju na transparentnost, odgovornost i antikorupcijske mehanizme u svom radu.

Đukanović: Zapošljavanja ima, ali se pokreću projekti

Predsjednik Odbora direktora (OD) Elektroprivrede Milutin Đukanović kazao je da ima novih zapošljavanja, ali da pokreću projekte.
-Šta je sa štetama iz prethodnog perioda teškim milijardu eura? Nas je zateklo sve što ne valja. Moramo da izmještamo Ćehotinu, rekonstruišemo Termoelektranu, što će da nas košta 80 miliona, a još toliko ćemo da damo za električnu energiju iz uvoza. Ali prava tema za ovaj odbor je kako je privatizovana EPCG i kako je neko sa nižom cijenom po akciji dobio taj posao – rekao je Đukanović.

Predsjednica OD EPCG Solara Marina Jočić optužila je BIRN da je dio grupe za pritisak, koja zajedno sa opozicijom i medijima služi za rušenje vlada.
-Vama je problem što zapošljavamo. Dali smo samo 1.000 eura donacija otkako sam došla na ovu poziciju – kazala je Jočić.

Izvor: Dan

Slični Članci