Vlasnici oko deset firmi, koje se bave prodajom polovnih automobila iz inostranstva okupili su se juče negodujući zbog, kako tvrde, prodaje automobila koja su predviđena za uništenje, a koja se u Crnu Goru uvoze i regularno prodaju.
Duško Pejović, koji uvozi polovne automobile dvadeset godina, kaže da je u posljednje vrijeme evidentan problem sa uvozom vozila koja su u inostranstvu predviđena za reciklažu.
“Pojavio se čovjek koji uvozi na stotine vozila koja po našim saznanjima nijesu regularna za puštanje u saobraćaj u bilo kojoj zemlji. U zemljama EU dokumenta tih vozila su uništena. Radi se o vozilima koja su totalno uništena po broju šasije. Ta se vozila nažalost u Crnoj Gori normalno registruju i stavljaju u saobraćaj”, istakao je Pejović.
Pročitaj još: Mašinski fakultet: Moguće je uvesti rashodovano vozilo ako je ispravno
Kako bi se izborili sa nelojalnom konkurencijom vlasnici firmi polovnih automobila traže odgovore od Mašinskog fakulteta, glavne institucije koja izdaje potvrde proizvođača i sertifikate za vozila.
Milan Drašković tvrdi da su se prva sporna vozila u Nikšiću pojavila u martu, a da se od tada svake sedmice uvozi po nekoliko šlep-vozila sa po devet auta. On navodi da nemaju ništa protiv uvoza auta, ali zahtijevaju da se provjeri uvoz.
Od kada su automobili za reciklažu počeli da stižu u Crnu Goru, kako tvrde vlasnici firmi, prodaja polovnih automobila je manja.
“Ako smo prodavali desetak auta mjesečno sada ne možemo dva mjesečno”, istakao je Drašković.
Željko Vilotijević uvozi kola iz Njemačke već 12 godina i tvrdi da je odlično upoznat sa procedurom, koja se ovdje očigledno ne poštuje. Ističe da se automobili, predviđeni za uništenje, u Crnoj Gori uredno carine i registruju, dok Mašinski fakultet normalno izdaje sertifikate. Prema njegovim riječima, sporna vozila se kupuju u reciklažnim centrima.
CdM