Da bi se izvršilo napajanje autoputa električnom energijom, potrebno je da se izgrade dvije velike trafostanice na području Bioča i Mateševa, kao i određeni broj malih trafostanica, naveli su iz CGES-a. Izgradnja ovih objekata koštaće oko 20 miliona eura jer nije dio ugovora o autoputu, teškog 809,6 miliona eura.
Priključenje prioritetne dionice autoputa Bar–Boljare od Smokovca do Mateševa na elektromrežu nije sastavni dio ugovora o izgradnji sa kineskom kompanijom CRBC, „teškog” 809,6 miliona eura, a izgradnja objekata potrebnih za napajanje autoputa strujom koštaće oko 20 miliona eura. Taj novac Vlada treba da isplati mimo dogovorene cijene od 809,6 miliona, odnosno pripajanje autoputa na struju će predstavljati dodatne troškove za najskuplji projekat u istoriji Crne Gore. To je potvrđeno za „Dan” iz više izvora upoznatih sa projektom izgradnje prioritetne dionice.
Da bi se izvršilo napajanje autoputa električnom energijom, kako su kazali za „Dan” iz Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), potrebno je izgraditi dvije trafostanice 110/20kV jačine 2h20 MVA (megavolt ampera) na području Bioča (Mrke) i Mateševa, koje će biti povezane na postojeću prenosnu mrežu izgradnjom oko 15 kilometara dalekovoda 10 kV. Osim toga, duž autoputa za potrebe napajanja se izgrađuju trafostanice 20/0.4 kV potrebne snage i postavlja 20 kV kabl, ali u CGES-u, kako su kazali, ne znaju kolika je dužina kablova i broj trafostanica manje snage koje su potrebne duž autoputa dugog 41 kilometar. Oni nijesu znali ni kolika je cijena napajanja autoputa na struju.
“Za povezivanje autoputa na elektromrežu u toku je izrada projektne dokumentacije i nakon njenog završetka biće poznata cijena povezivanja”, naveli su iz CGES-a.
Tačnu cijenu napajanja autoputa električnom energijom u ovom momentu je nemoguće utvrditi. „Dan” je u razgovoru sa nekoliko elektroinženjera pokušao da sazna okvirne cijene izgradnje trafostanica, većih i manjih, kao i ostale dodatne troškove, koristeći podatke o izgradnji trafostanica iste ili slične jačine koje su građene u Crnoj Gori.
Prema podacima do kojih smo došli, izgradnja jedne trafostanice trebalo bi da košta nekoliko miliona eura, tačnije blizu deset miliona. Naime, prošle godine izgrađena je trafostanica 110/10 kV „Nikšić 2” jačine 2h31,5 MVA koja je koštala 9,6 miliona eura. Trafostanice za autoput su manje snage, što vjerovatno znači da bi njihova cijena bila manja od objekta u Nikšiću.
Kako je Danu potvrdilo više elektroinženjera duž trase od 41 kilometra potrebno je oko 20 malih trafostanica. Njihova cijena sa izgradnjom i svim drugim troškovima je između 40 i 50 hiljada eura, što znači da bi 20 trafostanica koštalo skoro milion eura. Osim toga, potrebno je izgraditi stubove, postaviti kablove, razvući ih, postaviti rasvjetu, signalizaciju…
CRBC je u toku izvođenja radova na autoputu napajanje električnom energijom obezbijedio koristeći mobilne trafostanice, dvije velike i više malih. Sve te trafostanice će morati da se miču da bi se izgradile nove, fiksne trafostanice. Da bi trafostanice počele da se rade, osim novca, potrebno je uraditi finalni projekat.
Tako je Vlada, osim petlje Smokovac, priključne za autoput, zaboravila da u ugovorenu cijenu uvrsti i napajanje strujom, a dodatan problem će biti i vodosnabdijevanje, koje takođe nije sastavni dio ugovora, tako da će najskuplji projekat vijeka, zbog propusta Vlade, biti još skuplji.
Izvor: dan.co.me