Američka era rasta proizvodnje utemeljna na nafti iz škriljca je završena. Problem je neisplativost proizvodnje iz američkih izvora uz sadašnje niske tržišne cijene dok zemlje Bliskog istoka teško mogu povećati proizvodnju jer su suočene s troškovima borbe s tzv. Islamskom državom, piše Bloomberg.
Usporavanje proizvodnje dva najbrže rastuća svjetska proizvođača ukazuje da bi obilne zalihe nafte koje trenutno postoje na globalnom tržištu i zbog kojih je cijena barela pala na nivoe od oko 40 dolara uskoro mogle početi da padaju, procjenjuje Barclays Plc.
Svojom proizvodnjom SAD i Irak najviše doprinose stvaranju svjetskih viškova i dalji razvoj tržišta zavisiće od njihove proizvodne politike u idućoj godini. Smanjenje kamatnih stopa i pad investicija smanjiće američku proizvodnju dok Irak svoju sadašnju proizvodnju teško može povećati.
Iračka proizvodnja će u idućoj godini najvjerovatnije ostati na ovogodišnjoj razini zbog niskih cijena i sukoba s tzv. Islamskom državom, procjenjuje IEA u izvještaju objavljenom 13. novembra.
Bagdad je također suočen sa smanjenim ulaganjima stranih naftnih kompanija na poljima na jugu zemlje. British Petroleum je ove godine smanjio ulaganja na milijardu dolara, što je pad od 60 posto. Kako su se cijene nafte prepolovile, Irak stranim kompanijama mora dati dvostruko više nafte jer ih plaća u robi, a ne novcem.
Na sjeveru poluautonomna kurdska regija ima problema s isplatom stranih partnera zbog proračunskih nesuglasica s Bagdadom.
DNO ASA, norveški operater koje posluje na Shaikanu, objavio je da su planovi na čekanju dok im se ne isplate zaostaci za dosadašnju proizvodnju. Kurdistanska regionalna vlada je počela s redovnim mjesečnim isplatama u septembru, ali DNO tvrdi da su dobili samo pola iznosa od onoga koji bi trebali dobiti za dosadašnju mjesečnu proizvodnju.