Pobjednički povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću uzburkao je svjetska tržišta. Ulagači pokušavaju predvidjeti šta će se od Trumpovih ekonomskih najava ostvariti i koji bi sektori mogli profitirati od njegove “America First” politike.
U svom prvom mandatu uzrokovao je brojne promjene u sektorima poput odbrane, tradicionalne energetike i finansija. “Sada, s Trumpom 2.0 u Bijeloj kući, zaranjamo u potencijalno zlatno doba za ‘predsjedničke dionice’ kompanija spremnih za uspon s promjenama politike koje bi mogle pokrenuti tržište”, ističe Tea Muratović iz Seasonaxa.
Opklada na glavne američke industrije
Istorijski gledano, Trump je favorizovao industrije koje podstiču ekonomiju SAD-a, a to se očekuje i nakon njegovog povratka u Ovalni kabinet.
“ExxonMobil i Chevron dugo su bili moćni igrači u američkoj nafti. Pod Trumpovim nadzorom ovi bi naftni divovi mogli doživjeti ponovni rast, s povratkom na agresivnu politiku fosilnih goriva i smanjenje regulative. Poznat po podršci američkoj energetskoj nezavisnosti, očekuje se da će Trump ukinuti ograničenja i zalagati se za prava na bušenje, stvarajući procvat energetskih dionica”, pojašnjava Muratović.
Tokom protekle decenije, ExxonMobil je pokazao snažan sezonski trend u prvom i drugom kvartalu, često donoseći vrhunske povrate u ranom dijelu godine.
Veliki novac za sektor odbrane
Trumpovo predsjedništvo ne bi bilo potpuno bez velike potrošnje na vojsku, a Lockheed Martin, Northrop Grumman i Raytheon Technologies biće spremni za unosne državne ugovore.
“Lockheed Martin i Raytheon obično rastu nakon predsjedničkih izbora, kada se oslobađaju budžeti za odbranu i teku ugovori. Istorijski gledano, takođe doživljavaju vrhunce kada su zabrinutosti za nacionalnu sigurnost u prvom planu, a sve to su uslovi koji su praktično zagarantovani u novom Trumpovom mandatu”, smatra Muratović.
Lockheed Martin pokazuje sezonski obrazac rasta u godinama nakon izbora, sa snažnim rezultatima od 7. januara do 26. maja. Tokom tog vremenskog okvira, dionice su u prosjeku rasle za 14,7 odsto tokom 97 dana trgovanja. Od 1981. godine, povrati tokom ovog razdoblja bili su dosljedno povoljni u svakoj godini nakon izbora.
Još jedan sektor kojem Trump deklarativno daje prednost je tehnologija, ali teško je previdjeti njegov uticaj na glavne igrače poput Microsofta, Amazona i Alphabeta. Tehnološki giganti su u dobroj poziciji za potencijalne dobitke jer se Trumpova administracija oslanja na inicijative vještačke inteligencije i povećava finansiranje Ministarstva odbrane, stvarajući tako dobre prilike za tehnološki napredak.
Ako razmišljate o dugoročnom ulaganju u te sektore, razumijevanje potencijalnih povoljnih ulaznih tačaka može biti jednako važno kao i pronalazak pravih dionica. Zanimljivo je da je svaka od ovih triju big tech dionica istorijski imala slabije rezultate prema kraju godine, što bi moglo predstavljati atraktivnu priliku za kupovinu za ulagače.
Od 28. novembra do 23. decembra tokom protekle decenije Amazon je pokazivao dosljedan negativan trend, a tokom tog razdoblja dionica je u prosjeku gubila 4,3 odsto na vrijednosti.
Za dugoročne ulagače, vremenski ulasci tokom ovih sezonskih padova mogli bi povećati potencijal rasta.
Jedna od dionica koja je najviše profitirala od Trumpove izborne pobjede je Tesla, prvenstveno zahvaljujući glasnoj političkoj podršci Elona Muska u Trumpovoj kampanji.
“Trumpovi istorijski politički potezi stvaraju predvidive obrasce, pri čemu mnoge dionice pokazuju sezonsku snagu u ključnim mjesecima nakon izbora. Pametnim tempiranjem ulaska na tržište možete dodatno profitirati”, zaključuje Muratović.
Izvor: Bloomberg Adria