Uprvih mjesec dana od kada je na crnogorskoj Berzi električne energije startovalo ,,dan unaprijed“ tržište ostvaren je promet od oko tri miliona eura. Izvršni direktor Berze električne energije Matija Medojević očekuje da će startovanje ,,dan unaprijed“ tržišta dovesti do dodatnih investicija u oblasti energetike.<!–more–>
On je saopštio Pobjedi da će cijena koja se formira na crnogorskoj berzi poslužiti kao cjenovni signal za sve koji se interesuju za bilo kakva ekonomsko-energetska ulaganja u Crnu Goru.
– Zaključno sa 24. majem promet na ,,dan unaprijed“ tržištu je 33,19 hiljada MWh, odnosno 2,94 miliona eura. U prvih nepunih mjesec dana, prosječni promet na berzi je bio 1,14 hiljada MWh dnevno, dok je prosječna cijena bila 90,96 eura po MWh. Imajući u vidu iskustva drugih berzi iz regiona na samom početku njihovog funkcionisanja, možemo da istaknemo da smo izuzetno zadovoljni prometom, te da postoje sve indikacije da će se u naredom periodu isti samo povećavati – kazao je Medojević našoj redakciji.
<strong>Ciljevi i obaveze</strong>
On je podsjetio da je Berza električne energije osnovana 2017. godina kao društvo sa ograničenom odgovornošću, čiji su vlasnici Elektroprivreda (EPCG), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Crnogorski operator tržišta električne energije (COTEE). Trenutno, EPCG i CGES imaju udio u vlasništvu kompanije po 40,60 odsto dok COTEE ima 18,8 odsto.
– Osnovni cilj društva je uspostavljanje funkcionalnog i operativnog ,,dan unaprijed“ tržišta, koje je startovalo u aprilu ove godine a koje za cilj ima podsticanje transparentnosti i konkurentnost kada je u pitanju trgovina električnom energijom. Ovo je ujedno i jedna od glavnih obaveza Crne Gore u okviru pregovaračkog poglavlja 15, s obzirom na to da predstavlja prvi korak ka daljoj integraciji naše zemlje u jedinstveno evropsko tržište – saopštio je Medojević.
,,Dan unaprijed“ tržište je startovalo 26. aprila ove godine i podrazumijeva trgovinu električnom energijom po principu ponude i potražnje na satnom nivou, danas za sjutra, pa odatle i naziv ,,day ahead“.
– Upoređivanjem ponude i potražnje dolazi do formiranja cijene koja se uzima kao referentna za konkretni sat, dok kompanija prihoduje nevezano od cijene, na osnovu provizije koja se naplaćuje u odnosu na količinu megavata u ostvarenoj trgovini – rekao je Medojević.
Pored toga što je postojanje berze zakonska obaveza i jedan od uslova za uspješno zatvaranje pregovaračkog poglavlja 15, Medojević ističe da će cijena koja se formira na crnogorskoj berzi poslužiti kao cjenovni signal za sve koji se interesuju za bilo kakva ekonomsko-energetska ulaganja u Crnoj Gori, te je, kako kaže, jasno da je uspostavljanje funkcionalnog tržišta dodatni motiv za proizvođače solarne i vjetroenergije, koji sada mogu bez dodatnih troškova izvoza ponuditi energiju po tržišnoj cijeni.
– Takođe, očekujemo da će postojanje lokalnog tržišta dovesti do određenih benefita i za Elektroprivedu kao najznačajniju domaću kompaniju, koja će biti u mogućnosti da uz smanjene troškove izađe na domaće tržište, gdje će se usljed veće ponude i potražnje formirati i kvalitetnija cijena, kako sa strane kupovine tako i kada je u pitanju prodaja. Sve navedeno treba samo da doprinese daljem sprovođenju odgovorne politike ka krajnjim potrošačima u Crnoj Gori, koji u proteklom periodu nijesu osjetili negativne efekte energetske krize koja je prisutna svuda u svijetu – istakao je Medojević.
<strong>Investicije</strong>
On očekuje i da će startovanje ,,dan unaprijed“ tržišta dovesti do dodatnih investicija u oblasti energetike.
– Imajući u vidu da otvorena tržišta olakšavaju integraciju obnovljivih izvora energije (OIE) u mrežu, te da EU sva ,,dan unaprijed“ tržišta vidi kao jedan od osnova na kojima će se sprovoditi zelena tranzicija i dekarbonizacija, za očekivati je da će ova nova ponuda u domaćem energetskom sektoru imati efekat i u smjeru dodatnih investicija u oblasti energetike, konkretno u OIE. Naravno, da bi se ostvario sav potencijal u tom smislu, neophodno je pažljivo strateško planiranje koje treba rezultirati unapređivanjem i jačanjem državne energetske infrastrukture – istakao je Medojević.
Odgovarajući na pitanje zašto se ovako dugo čekalo da zaživi ,,dan unaprijed“ tržište na crnogorskoj berzi, Medojević je naveo da uspostavljanje tržišta ovog tipa načelno predstavlja dugotrajan ali i kompleksan proces, koji je započet na nivou analize u cilju utvrđivanja adekvatnog modela realizacije projekta, koja je kod nas sprovedena uz tehničku pomoć Sekretarijata Energetske zajednice, koja je tokom čitavog postupka Crnoj Gori pružala značajnu podršku.
– Kasnije, naruku nam nijesu išli neki drugi momenti na koje nije bilo moguće uticati, poput povlačenja iz pregovora kandidata za strateškog partnera izabranog u prvoj proceduri, zatim krize izazvane kovid-19 virusom, te političke nestabilnosti koje za ovakve projekte predstavljaju veliki izazov – rekao je Medojević.
On je dodao da su se ipak, u posljednje dvije godine, uz dodatne napore svih nosilaca projekta, aktivnosti intenzivirale.
– Projekat je, na naše veliko zadovoljstvo, uspješno sproveden, a usluge koje se pružaju na crnogorskoj berzi električnom energijom su u skladu sa najvišim EU standardima i najboljom evropskom praksom, koju već godinama širom Evrope pružaju naši servis provajderi i poslovni partneri, njemačko- francuska kompanija EPEX SPOT i slovenački BSP SouthPool – naveo je Medojević.
<strong>Korak ka daljoj integraciji</strong>
Pored ,,dan unaprijed“ tržišta postoji i dugoročno tržište koje predstavlja poseban segment berzanskog trgovanja koji čini nabavka gubitaka na distributivnoj i prenosnoj mreži i obavlja se po principu aukcije.
– Prva aukcija održana je 28. decembra 2020. godine i do sada ih je održano 86 na kojima je nabavljeno ukupno 962.897 MWh, od čega 363.092 MWh na prenosnoj i 599.805 MWh na distributivnoj mreži – precizirao je Medojević.
On je naglasio da lokalno tržište nije cilj samo po sebi, već predstavlja samo prvi korak ka daljoj integraciji Crne Gore u jedinstveno evropsko tržište.
– U tom smislu, potrebno je da se od strane Vlade i osnivača berze u što skorijem periodu zauzme strateški stav u kom smjeru to spajanje treba ići – kazao je Medojević i dodao da je na većem i likvidnijem tržištu realno postizanje još kvalitetnije cijene kao i prisustvo većeg broja trgovaca. – Glavni cilj spajanja tržišta na nivou Evrope je standardizovanje svih pravila i postupaka da bi se uklonile biznis barijere izazvane različitim pravilima u državama između kojih se trgovina obavlja – zaključio je Medojević.
<strong>,,Dan unaprijed“ tržište će ubrzati izgradnju druge linije kabla prema Italiji</strong>
Medojević navodi da energetski kabl između Crne Gore i Italije omogućava trgovcima iz Italije i ostatka Evrope (preko Italije) da budu prisutni na našem tržištu.
– Dodatna interkonekcija uvijek omogućava bolju prohodnost za transfer energije po kvalitetnijim cijenama, na taj način obezbjeđujući veću sigurnost napajanja. Takođe, postojanje ,,dan unaprijed“ tržišta će dodatno ubrzati aktivnosti na izgradnji druge linije kabla – smatra Medojević.
Na berzi trenutno 15 učesnika, od čega osam iz inostranstva
Trenutno je na crnogorskoj berzi električne energije registrovano 15 učesnika, od kojih sedam iz Crne Gore i osam iz inostranstva.
– Tu su prisutni svi najvažniji regionalni trgovci električnom energijom, između ostalih i elektroprivrede iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, kao i GEN-I, EFT, … – rekao je Medojević.
Izvor: Pobjeda.me