Tražili zelenu dozvolu za solarnu elektranu

Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) odlučiće da li je za planiranu izgradnju solarne elektrane u Rudinama kod Nikšića neophodna izrada elaborata i procjeni urica ja na životnu sredinu.

Zahtjev im je podnijela podgorička kompanija Rudine energy park, koja u tom nikšićkom selu namjerava da gradi solarnu elektranu na gotovo 130 hektara, maksimalne snage 186,1 megavata.U dokumentaciji podnesenoj EPA piše da izgradnja solarne elektrane, kakvu namjeravaju da grade u Rudinama, zahtijeva uklanjanje vegetacije i ravnan je terena, što će dovesti do gubitka staništa, degradacije i fragmentacije, smanjenja biološke raznovrsnosti, a radovi će imati veliki negativni uticaj i na staništa, biljne i životinjske vrste, biodiverzitet…

Sa druge strane, navode da je detaljna analiza projekta Rudine energy park pokazala da su uticaji na različite djelove životne sredine ograničeni i malo vjerovatni, da se gradi na neurbanizovanom i nenaseljenom zemljištu, na kojem nema ni zaštićenih vrsta ni po EU zakonodavstvu, niti područja koja su posebno zaštićena, rijetkih i ugroženih vrsta i staništa, zaštićenih objekata i kulturno-istorijske baštine.

To, između ostalog, piše u dokumentaciji koju je kompanija “Rudine energy park 13. septembra podnijela Agenciji, uz zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade Elaborata o procjeni o uticaja na životnu sredinu. Rudine se nalaze na putu Nikšić Vilusi, a projekat je planiran sjeverno od te saobraćajnice.

Uticaj na biodiverzitet će varirati u zavisnosti od stepena degradacije staništa, odnosno promjena koje nastanu realizacijom projekta. U slučaju projekta, vegetacija se i gubi i mijenja. Takođe, solarne elektrane obično zahtijevaju neki oblik upravljanja vegetacijom ispod i u prazninama između nizova solamih panela. Neće se vršiti uklanjanje ‘neželjene’ vegetacije upotrebom herbicida ili prekrivanjem zemlje šljunkom kako bi se olakšao rad objekta. Izgradnja solarne elektrane imaće veliki negativni uticaj na staništa, biljne i životinjske vrste, odnosno na biodiverzitet: neka staništa će biti uništena, neka degradirana, promijeniće se sastav prisutnih zajednica biljaka i životinja. Ipak, ne može se reći da se radi o jedinstvenom biodiverzitetu vezanom samo za površinu obuhvaćenu projektom, navodi se dokumentaciji.

ŠIKARA,HRASTOVA ŠUMA I TRAVNJACI

Prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), kompanija Rudine energy park registrovana je u maju prošle godine, i to za proizvodnju struje. Osnivači su, po pola, firme CG energy i CG energy holding, dok je izvršni direktor Lazar Vujošević. Vujošević je osnivač firme CG energy, dok iza kompanije CG energy holding stoji švajcarska firma Swiss Green Energy Holding. Bivši ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Janko Odović u julu ove godine se sastao sa predstavnicima švajcarske kompanije, koja se bavi obnovljivim izvorima energije, a na sastanku je, kako je tada saopšteno, detaljno razmotren projekat Rudine Energy Park koji Švajcarci trenutno razvijaju.

U dokumentaciji se navodi i da je trenutni broj stanovnika u Rudinama, prema popisu iz 2003. godine, oko 60, te da je u značajnom padu u odnosu na popis iz 1991. godine. Ističe se da su na parcelama na kojoj je predviđena elektrana šikara, hrastova šuma, suvi travnjaci, grab i jasen, te da je teren nepristupačan.

Na predmetnoj lokaciji se nalaze površinski vodotokovi i u neposrednoj blizini izgradnje objekta ima seoskih poljoprivredno obradivih površina. Područje nije urbanizovano, a šira oblast je rijetko naseljena. Nijesu identifikovane druge privredne aktivnosti pa ne postoji kumuliranje sa efektima drugih projekata, piše u priloženim dokumentima. • Zračenja moguća Navodi se i da je planirana dva metra visoka žičana ograda, ukupnog obima 7,79 kilometara, koja će okruživati fotonaponske elektrane. Ističe se i da je planirana gradnja 275.640 elektronaponslcih modula, 26 električnih centrala i 51 električni invertor, te da će moduli biti montirani na fiksnoj konstrukciji. Navodi se i da će razmak između modula biti više od 90 metara.

“Tehnička rješenja koja će se koristiti za potrebe projekta mogu izazvati određena zračenja. Naime, električna i magnetna polja na instalacijama mogu eventualno izazvati potencijalne opasne uticaje po radnike ili korisnike uređaja. Kada je riječ o fazi eksploatacije, elektromagnetno zračenje je minimalno i ono se ne ispituje. Takođe, nijedna od komponenti sistema tokom svog rada neće proizvoditi nikakve štetne materije i neće imati nikakav uticaj na okolinu, navodi se u dokumentu.

(VIJESTI)

 

 

Slični Članci