Ministarstvo finansija razmatra koje su opcije i finansijski aranžmani kojima se na najkvalitetniji način može zaštititi od rizika kursnih razlika od kredita za auto-put koji je sa kineskom Exim bankom zaključen u dolarima saopšteno je Pobjedi u odgovoru na pitanje koji su hedžing instrumenti kojima se najbolje možemo zaštititi.
Auto-put je, podsjetimo, vrijedan 809,6 miliona eura, od čega je kredit Exim banke oko 687 miliona eura odobren na 20 godina, uz grejs period od šest godina i godišnju kamatnu stopu od dva odsto.
Razgovori
– Ministarstvo finansija planira da sprovede aktivnosti na zaštiti od pomenutih rizika, i zaključenje aranžmana kojim bi bila osigurana stabilna i fiksna otplata obaveza po ovom aranžmanu. Na osnovu analize tržišta, razgovora sa finansijskim institucijama i prikupljenih ponuda, donijeće se odluka koja je opcija najprihvatljivija i koja će obezbijediti najmanje izdatke za pomenuti aranžman – objasnili su iz Ministarstva finansija komentarišući kritike da je dio ugovora sa Kinezima koji se odnosi na kursne razlike štetan po Crnu Goru.
U Ministarstvu finansija kažu da oko hedžing aranžmana, nema potrebe da se dogovoraju sa kineskom Exim bankom.
– Taj postupak je interna stvar svake države i njene finansijske politike, a kreditnim aranžmanom sa bankom definisano je da će Vlada Crne Gore sredstva kredita vraćati u US dolarima – objašnjavaju iz Ministarsatva.
U ovom Vladinom resoru kažu da svakodnevno prate stanje na međunarodnom tržištu valuta i vrlo je teško i dodaju da je rizično praviti bilo kakve projekcije vezano za buduća kretanja, imajući u vidu da je ovo tržište izuzetno promjenjivo.
Imajući u vidu su Vlada Crne Gore i Exim banka zaključile kreditni aranžman u US dolarima, a da je domaća valuta euro, zbog rizika i izloženosti kursnim razlikama, Ministarstvo finansija će preduzeti potrebne mjere kako bi se zaštitilo da pomenute promjene kursa, značajnije utiču na finansijsku obavezu i visinu otplate kažu u Ministarstvu i podsjećaju da promjena kursa na tržištu, može imati značajnijeg uticaja nakon isteka grejs perioda od šest godina i početka isplate glavnice.
Instrumenti
I u skupštinskom Odboru za ekonomiju početkom ove nedjelje su ocijenili da su rizici razlika nesporni, ali i podsjetili da se nekim od hedžing instrumenata možemo zaštititi ili ga značajno smanjiti.
Poslanik SDP Damir Šehović je, podsjetimo, tada rekao da vjeruje da će Ministarstvo finansija u kratkom roku napraviti analizu i predložiti kako da se zaštitimo od kursnih razlika. U grejs periodu od šest godina ne postoji rizik od kretanja kursa jer je on fiksiran. Nakon tog perioda ima smisla da govorimo o potencijalnoj šteti ili koristi od promjene kursa. Ali, ako je nemoguće predvidjeti odnos dolara i eura u narednom periodu, možemo se zaštititi od rizika jednim odnekoliko instrumenata kaže Šehović.
Pobjeda