Pobjeda Donalda Trampa na američkim predsjedničkim izborima nagovještava novi trgovinski rat sa Evropskom unijom, u trenutku kada je evropska ekonomija već slaba. Za razliku od prvog Trampovog mandata koji je započeo 2017. godine, kada je evropska ekonomija bila relativno snažna, sada se suočava sa anemičnim rastom i gubitkom konkurentnosti.
Pobjednička Trampova administracija donosi loše ekonomske posljedice za EU, naročito u trenutku kada je evropska ekonomija već slaba.
Novi trgovinski rat, sa carinama od 10 do 20 odsto na evropsku robu, mogao bi gurnuti ekonomiju eurozone u recesiju. jNemačka, koja se u velikoj meri oslanja na trgovinu sa SAD, bila bi posebno pogođena carinama na evropske automobile, ocenjuju analitičari ING banke.
Ukratko, prema njihovoj procjeni, Trampova pobjeda znači da se najgori ekonomski scenario za EU ostvaruje. Trampova politika, ako je sudeći po njegovim najavama, pogodiće Evropu ne samo u vreme ekonomske slabosti, već i u periodu političke nestabilnosti. Mjere bi Americi trebalo da omoguće smanjenje deficita u trgovini sa EU.
Tokom prvog Trampovog mandata francuski predsjednik Emanuel Makron i tadašnja njemačka kancelarka Angela Merkel bili su snažna politička osovina, ali danas Francuska ima probleme, a njemačka vlada se upravo srušila. Nema više toliko jakih brana. To ozbiljno dovodi u pitanje sposobnost Evrope da nađe adekvatan odgovor na Trampa.
Evropski političari tvrde da su spremni za Trampov drugi predsjednički mandat, ali iako postoje pregovori o mogućim mjerama za trgovinske retorzije, ovo bi bio prvi put u Briselu da takva lista nije procurila u medije, što ukazuje da možda ta lista uopšte ne postoji, zaključuju analitičari.
Neimenovani evropski diplomatski izvori u Briselu najavili su krajem oktobra da se EU pripema za potencijalni trgovinski rat sa SAD u slučaju da Tramp pobedi na izborima u novembru.
„Udarićemo brzo i udarićemo snažno. Brisel ima listu koja je spremna i prilično su sigurni da mogu pobijediti u ovom trgovinskom ratu“, naveli su izvori, a prenio Politico.
Evropska unija navodno je uspostavila grupu za brzo reagovanje kako bi se pripremila za posljedice izbora u SAD. Grupa, koja je deo Evropske komisije, zvanično se priprema za pobjedu i demokrata i republikanaca. Međutim, zvaničnici EU je neformalno nazivaju „Trampovom radnom grupom“.
Rizici po rast eurozone pomerili su se ka negativnoj strani, pa je smanjenje kamatnih stopa za 50 baznih poena na decembarskoj sjednici Evropske centralne banke sada puno vjerovatnije. Analitičari očekuju da će ECB smanjiti kamate na oko 1,75 odsto do sljedećeg leta, ispod neutralnih nivoa, kako bi stimulisala ekonomski rast.
Pored toga, potencijalna deregulacija u SAD, posebno u tehnološkom i finansijskom sektoru, dodatno bi otežala konkurenciju na tržištu. Trampova ekonomska politika mogla bi dodatno ugroziti konkurentnost Evrope. Prema prognozama, očekuje se paritet dolara u odnosu na evuo, odnosno slabljenje vrednosti evropske valute u predstojećim kvartalima.
Predsjedništvo Donalda Trampa imaće i druge velike posljedice po Evropu, koja se suočava sa dugoročnim izazovom finansiranja socijalne potrošnje za sve stariju populaciju u uslovima skromnog ekonomskog rasta.
Ako Tramp smanji podršku za NATO savez i rat u Ukrajini, evropske vlade će morati da povećaju izdvajanja za odbranu iz budžeta koji su već opterećeni nacionalnim dugom od oko 90 odsto BDP-a, prenosi Reuters.
(Izvor: Biznis.rs)