Donald Tramp zatražio je u petak od Vrhovnog suda da pauzira sprovođenje zakona koji bi zabranio TikTok u SAD-u 19. januara ukoliko aplikaciju ne proda njena kineska matična kompanija.
Sud bi trebalo da sasluša argumente u ovom slučaju 10. januara.
“Predsjednik Tramp ne zauzima stav o osnovnom meritumu ovog spora,” napisao je Džon Sauer, Trampov advokat i njegov izbor za glavnog državnog advokata SAD-a. “Umjesto toga, s dužnim poštovanjem traži od Suda da razmotri odlaganje roka predviđenog Zakonom za oduzimanje vlasništva od 19. januara 2025. godine, kako bi se novoj administraciji predsjednika Trampa dala prilika da traži političko rješenje ovih spornih pitanja.”
Zakon koji je u centru spora je Zakon o zaštiti Amerikanaca od aplikacija pod kontrolom stranih protivnika, dvostranačka mjera koju je usvojio Kongres, a u aprilu potpisao predsjednik Džo Bajden, prenosi Biznis.ba.
Ovaj zakon zahtijeva od kineskog vlasnika TikToka, ByteDance-a, da proda platformu američkoj kompaniji ili će se aplikacija suočiti sa zabranom.
Ranije ovog mjeseca, sud je odlučio da ubrza raspored za brifinge i usmene argumente. Međutim, sud je odbacio zahtjev TikToka za odlaganje sprovođenja zabrane, ostavljajući svega devet dana nakon usmene rasprave za donošenje mišljenja ili blokiranje zakona na neodređeno vrijeme.
Tramp, koji je 2020. pokušao da zabrani TikTok, ali su ga sudovi blokirali, sugerisao je u podnesku sudu da bi mogao pregovarati o političkom rješenju prije nego što sud donese odluku.
“Samo predsjednik Tramp posjeduje neupitnu stručnost u sklapanju dogovora, izborni mandat i političku volju da pregovara o rješenju koje bi sačuvalo platformu, dok se bavi pitanjima nacionalne bezbjednosti koja je izrazila Vlada – pitanjima koja je i sam predsjednik Tramp priznao,” napisao je Sauer.
Tramp se ranije ovog mjeseca sastao sa izvršnim direktorom TikToka, Šou Ziju Čeuom, nekoliko sati nakon što je izjavio da ima “posebnu naklonost” prema aplikaciji, što je suprotno njegovom stavu iz 2020. godine.
Ministarstvo pravde i TikTok
Ministarstvo pravde i TikTok podnijeli su u petak podneske sudu, ponavljajući argumente iznijete pred Žalbenim sudom SAD-a za okrug Distrikta Kolumbija. Taj sud je potvrdio zakon, zaključivši da su zabrinutosti Vlade SAD-a za nacionalnu bezbjednost, uključujući mogućnost da kineska vlada pristupi podacima o američkim korisnicima ili manipuliše sadržajem, legitimne.
Zvaničnici kineske vlade dosljedno su odbacivali tvrdnje da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj bezbjednosti SAD-a.
U svom podnesku sudu, Ministarstvo pravde branilo je zakon, navodeći da zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost opravdavaju ovu mjeru. TikTok, s druge strane, tvrdi da bi zabrana aplikacije prekršila prava na slobodu govora zaštićena Prvim amandmanom.