TOP 5 finansijskih grešaka koje preduzetnici prave u prvih pet godina (i kako ih izbjeći)

Prve tri godine vođenja vlastitog biznisa mogu biti presudne za vaš uspjeh, a čak i tada imate još dvije godine da biste znali da li će vaš biznis opstati. Dakle, pitanje je: šta uzrokuje da većina startup kompanija ne uspije u prvih pet godina?

Glavni (ali ne i jedini) odgovor su greške u rukovanju novcem. Učenje kako upravljati finansijama vašeg biznisa nova je – i ključna – vještina koju morate savladati ako želite da vaš biznis postane dugoročan i uspješan.

Evo pet najčešćih grešaka u rukovanju novcem koje preduzetnici prave u prvim godinama biznisa, i kako ih izbjeći.

Greška 5: Ulaganje u marketing bez plana

Još dok sam radio kao advokat (prije nego što sam postao svjestan pravih prioriteta), imao sam klijenta sa velikim problemom. Taj čovjek je kreirao novi, bolji naslon za leđa.

Ergonomski, udoban i pristupačan, stvarno je bio odličan proizvod. Moj klijent je prikupio nešto novca, zaposlio nekoliko prijatelja, osnovao partnerstvo i krenuli su u posao.

Jednog dana, potpredsjednik marketinga je dobio ideju – ako se samo oglase u određenom nacionalnom magazinu, njihova prodaja će “skočiti”. Partnerima se to nije dopalo, ali potpredsjednik je bio uporan. Na kraju je sam potpisao ugovor za oglas od 60.000 dolara na cijeloj stranici. Partneri to mogu da urade, a takve stvari često održavaju advokate zaposlenim.

Ta greška ih je gotovo odvela u bankrot.

Problem je bio u tome što ideja sama po sebi nije imala smisla. Naravno, možda bi oglas funkcionisao kao dio šire marketinške strategije, sa različitim elementima koji bi podržali oglas, ali to nije bio slučaj. Pouka priče je da morate napraviti ukupnu marketinšku strategiju prije nego što uložite svoj dragocjeni kapital u neku ideju.

Greška 4: Zapošljavanje ljudi koje ne trebate

Kao što je unajmljivanje poslovnog prostora prije nego što ga možete priuštiti (ili vam je potreban), mnogi preduzetnici će zaposliti osoblje koje im nije potrebno jer misle da je važno izgledati veliko i uspješno. To je velika greška. Troškovi radne snage mogu osakatiti svaki posao, a posebno novi biznis.

Ako vam stvarno treba asistent, zaposlite virtuelnog asistenta i ugovorite s njim specifične zadatke. Takođe, razmislite o angažovanju nezavisnih izvođača za projekte umjesto direktnih zaposlenja. Uvijek se možete vratiti i ponuditi posao nekome koga ste koristili kao izvođača ako se pokaže da je izuzetan i ako vaši prihodi mogu podržati njegovu platu.

Greška 3: Nezapošljavanje računovođe

Većina preduzetnika izbjegava čak i konsultacije sa računovođom na početku zbog troškova. Ovo je jedno područje gdje ne biste trebali štedjeti. Angažovanje računovođe pomoći će vam da osigurate da su knjige pravilno postavljene i da ispunjavate sve poreske obaveze. Dodatno, radeći sa računovođom, možete se prebaciti na isti softverski paket za računovodstvo koji oni koriste kako biste ostali na pravom putu uz njihovu pomoć. Kasnije će prijenos računovodstva na njih u potpunosti biti mnogo lakši ako koristite isti softver.

Greška 2: Preveliki troškovi poslovanja

Možda je prvi savjet koji sam ikad dobio kada sam započinjao svoj prvi posao bio: “Drži troškove poslovanja niskim.” I dalje je to jedan od najboljih savjeta. Na primjer, nemojte žuriti sa iznajmljivanjem poslovnog prostora ili opreme koju ne možete priuštiti, jer će to samo stvoriti dodatni pritisak na vaš budžet. Dijeljeni uredski prostor će vam i dalje pružiti sjajno mjesto, kao i pristupačan pristup asistenciji i opremi. Ili možda, zašto ne raditi od kuće bez ureda?

Greška 1: Nemanje budžeta

Greška broj dva, visoki troškovi poslovanja, proizlazi iz greške broj jedan, nemanje budžeta. Problem za mnoge ljude je to što pokreću posao s puno entuzijazma i strategijom poput: “Smišljanje ideje, otvaranje prodavnice, pokretanje sajta i primanje narudžbi.” To neće dugo držati vrata otvorenima. Ono što će ih otvorenima držati jeste dobar plan i budžet.

Zamislite budžet ovako: šta je vaš idealan plan za novac? Na šta trebate trošiti svoj poslovni kapital, a na šta biste željeli da ga trošite? To je sve što budžet zapravo jeste – vaš najbolji plan za novac. Dakle, napravite plan. Napravite listu poslovnih izdataka, pratite troškove tri mjeseca i onda ponovo prioritizujte svoje resurse kada vidite gdje biste radije trošili novac, prneosi Inc.

Slični Članci