TikTok se ugasio na 14 sati u SAD-u, a vratio se uz zahvalnost novom američkom predsjedniku

TikTok je u nedjelju ponovo proradio u SAD-u nakon što je novoizabrani predsjednik Donald Trump izjavio da će omogućiti pristup aplikaciji, dok su samo dan ranije mnogi korisnici bili razočarani jer nisu mogli da ga koriste. Neki su se snimali kako plaču zbog gubitka pristupa aplikaciji, dok su drugi naveli da će im to smanjiti prihode jer su zarađivali objavljivanjem video-klipova na društvenim mrežama.

„Iskreno govoreći, nemamo izbora. Moramo ga spasiti“, izjavio je Trump juče na skupu pred inauguraciju koja će biti održana u ponedjeljak, dodajući da će SAD tražiti saradnju za vraćanje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca. TikTok je nekoliko sati prije skupa poslao korisnicima poruku da će se vratiti u SAD zahvaljujući naporima predsjednika Trumpa. Društvena mreža nije bila dostupna korisnicima iz SAD-a oko 14 sati.

TikTokova javna zahvalnost Trumpu dolazi u trenutku velikih napetosti u američko-kineskim odnosima.

Trump je izjavio da planira uvesti carine Kini, ali je takođe nagovijestio da se nada direktnijem kontaktu s kineskim liderima. Kineska ambasada u Vašingtonu u petak je optužila SAD za korišćenje nefer državne moći radi suzbijanja TikToka.

TikTok je u subotu prestao da radi za korisnike iz SAD-a. Američki zvaničnici su prethodno upozorili da postoji mogućnost zloupotrebe podataka američkih korisnika preko aplikacije u vlasništvu kineske kompanije ByteDance. Trump je izjavio da će produžiti period korišćenja aplikacije kako bi bio postignut dogovor kojim bi se zaštitila američka nacionalna bezbjednost.

„Želio bih da Sjedinjene Američke Države imaju 50 odsto udjela u TikToku“, napisao je na društvenoj mreži Truth Social. Dodao je i da neće kažnjavati određene kompanije koje su omogućile TikToku da nastavi rad u SAD-u nakon što je zabranjeno njegovo korišćenje. Najavio je da će vjerovatno odgoditi zabranu TikToka na 90 dana nakon preuzimanja funkcije.

„U SAD-u je usvojen zakon koji zabranjuje TikTok. Nažalost, to znači da trenutno ne možete koristiti aplikaciju. Srećni smo što je predsjednik Trump najavio da će sarađivati s nama na rješenju za ponovno uspostavljanje TikToka nakon preuzimanja dužnosti. Molimo vas da ostanete uz nas“, poruka je koju je TikTok poslao korisnicima prije nego što je uklonjen iz Appleove i Googleove prodavnice aplikacija.

Podsjećamo, u oktobru 2024. godine 13 američkih saveznih država podnijelo je tužbu protiv aplikacije. Optužili su TikTok za upotrebu namjerno zavisničkog softvera osmišljenog da zadrži djecu što duže i češće uz sadržaj, kao i za lažno predstavljanje učinkovitosti moderacije sadržaja. Međutim, mnogi su to vidjeli kao još jedan u nizu izgovora za zabranu TikToka, a ta zabrana bi sada, po svemu sudeći, trebala omogućiti SAD-u da uđe u vlasničku strukturu napredne aplikacije.

S druge strane, Trumpovo spašavanje TikToka predstavlja obrt u stavu koji je imao tokom prvog mandata. U 2020. godini namjeravao je zabraniti aplikaciju zbog zabrinutosti da kompanija dijeli lične podatke Amerikanaca s kineskom vladom. Nedavno je, međutim, izjavio da mu je aplikacija draga jer mu je pomogla da pridobije mlađe birače na izborima 2024. godine.

U avgustu 2020. godine Trump je potpisao izvršnu naredbu kojom je ByteDanceu dao 90 dana da proda TikTok, ali je kasnije odobrio dogovor strukturiran kao partnerstvo prema kojem bi Oracle i Walmart preuzeli udio u novoj kompaniji. SAD nikada ranije nije zabranio veliku platformu za društvene medije. Zakon koji je Kongres usvojio velikom većinom daje novoj Trumpovoj administraciji ovlašćenja da zabrani ili zahtijeva prodaju drugih aplikacija u vlasništvu Kineza. Druge aplikacije u vlasništvu ByteDancea, uključujući aplikaciju za uređivanje video-klipova CapCut i društvenu aplikaciju Lemon8, takođe su bile nedostupne u SAD-u nakon zabrane TikToka.

Mnogi korisnici su nakon zabrane brzo počeli instalirati VPN, koji štiti svoje korisnike enkripcijom podataka i maskiranjem IP adresa kako bi mogli pristupiti sadržaju koji nije dostupan u njihovoj zemlji. Drugi su brinuli hoće li dobiti proizvode koje su naručili preko TikTok Shopa, dijela platforme za video e-trgovinu, prenosi Reuters.

Izvršni direktor TikToka, Shou Zi Chew, planira prisustvovati inauguraciji američkog predsjednika. Navodno je bivši vlasnik Los Angeles Dodgersa Frank McCourt zainteresovan za kupovinu aplikacije, dok su mediji pisali i da će je kupiti Elon Musk, ali te tvrdnje su demantovane. Oko 60 odsto ByteDancea je u privatnom vlasništvu institucionalnih investitora poput BlackRocka i General Atlantica, dok osnivači i zaposleni posjeduju po 20 odsto. Kompanija ima više od 7.000 zaposlenih u SAD-u.

(Izvor: Financije.hr)

Slični Članci