Kineski tehnološki gigant Tencent sve više koristi svoj ekosistem super-aplikacija WeChat kako bi se izdvojio od dominantnih globalnih igrača na tržištu oblaka, izjavio je izvršni direktor Tencent Clouda, Dowson Tong.
Sve više klijenata pokazuje interesovanje za izradu sopstvenih super aplikacija, što je usluga koju Tencent Cloud nudi kroz dijeljenje svoje tehnologije i iskustva stečenog razvojem ekosistema WeChat. Tong je ovo izjavio u intervjuu za CNBC tokom godišnjeg Singapore Fintech Festivala.
„To je nešto po čemu se ističemo u poređenju s mnogim drugim online platformama,“ rekao je Tong. Prema podacima Synergy Research Group, globalni lideri u oblaku — Microsoft Azure, Amazon Web Services i Google Cloud Platform — drže 68 odsto tržišnog udjela u drugom kvartalu 2024. godine, piše Seebiz.
Super aplikacije, poput WeChata, koriste infrastrukturu oblaka kako bi osigurale skalabilnost, pouzdanost i efikasno upravljanje resursima. Tong je istakao da mnogi Tencentovi klijenti žele izgraditi vlastite mini programe unutar WeChat mreže, čime bi privukli postojeće korisnike super aplikacije na svoje usluge.
„Mnogi naši poslovni klijenti žele preuzeti neke od tehnologija koje našim korisničkim uslugama donose uspjeh. Takođe žele iskoristiti našu sposobnost povezivanja sa korisnicima,“ rekao je Tong.
Najveće interesovanje dolazi iz finansijskog i državnog sektora, otkriva kompanija. Na primjer, kambodžanska Canadia Bank se udružila s Tencent Cloudom u razvoju nove aplikacije za mobilno bankarstvo 2023. godine.
Super aplikacija funkcioniše kao platforma na jednom mjestu za više usluga — od razmjene poruka do plaćanja i naručivanja hrane. WeChat, kao najveća super aplikacija na svijetu, ima oko 1,3 milijarde aktivnih mjesečnih korisnika, što je približno 90 odsto ukupne populacije Kine.
Za razliku od WeChata, globalni konkurenti poput Amazona, Googlea i Microsofta nude niz usluga, ali su one obično raspoređene na više platformi. Na primjer, Amazon se fokusira na e-trgovinu, usluge u oblaku i streaming, ali nema jedinstvenu aplikaciju koja integriše sve ove usluge. Microsoft nudi poslovna rješenja poput Office 365 i igara, dok Google pruža pretraživanje, e-poštu, usluge u oblaku i Android OS, ali svakoj usluzi se pristupa pojedinačno.