Prvu polovinu 2020. godine Telekom je završio kao tržišni lider u ukupnom broju postpejd korisnika kao i u segmentu mobilnog interneta, uz rast broja korisnika i tržišnog učešća u segmentima širokopojasnog interneta i televizije, saopšteno je iz Crnogorskog Telekoma.
Iz kompanije dodaju da je to rezultat niza strateških odluka i mjera realizovanih tokom prethodne godine, koje su uprkos veoma izazovnom okruženju i periodu dale rezultate i pokazale da se kompanija kreće u pravom smjeru. Tako je na kraju drugog kvartala 2020. godine Crnogorski Telekom ostvario rast broja korisnika kod većine svojih usluga, u odnosu na isti period prošle godine.
“Međutim, epidemija novog koronavirusa proglašena krajem prvog kvartala ove godine, imala je, zbog novih okolnosti u kojima su se kompanije u Crnoj Gori našle, značajan negativan uticaj na poslovanje”, navodi se u saopštenju Telekoma.
Operativna dobit prije kamata, poreza i amortizacije (EBITDA), isključujući posebne uticaje i nakon najma, iznosila je 12,9 miliona, što je 5,3% manje u odnosu na uporedni period iz prošle godine. Pad prihoda od 3,6 miliona (9%) u značajnoj mjeri uslovljen je kako slabom ili nepostojećom turističkom predsezonom i sezonom, što se ogleda u padu prihoda od veleprodaje od 27%, tako i nižim prihodima u ICT-u i segmentu fiksne telefonije. Epidemija koronavirusa dovela je i do pada prihoda od osnovnih servisa, poput pripejda, koji su u poređenju sa prethodnom godinom niži 20%. Neto dobit iznosila je 800 hiljada eura, što je za 500 hiljada eura manje u poređenju sa istim periodom u 2019. godini.
„Zamah koji smo uhvatili početkom godine i zahvaljujući kojem smo postigli značajne rezultate u prvom kvartalu naglo je prekinut, a nove okolnosti u kojima poslujemo obilježile su cijeli drugi kvartal. No iako je to uticalo na rezultate u prethodnom kvartalu, nismo dozvolili da utiče na naš odnos s korisnicima. Stoga smo u proteklih nekoliko mjeseci u više navrata pomagali društveno i ekonomski najugroženijoj djeci u Crnoj Gori da se uključe u obrazovanje od kuće, korisnicima smo nudili besplatne resurse kako bi mogli da rade od kuće, nastavili smo da na različite načine podržavamo medicinske i druge ustanove u zajedničkoj borbi protiv epidemije.
Kako bi Telekom ostao vitalan čak i u vanrednim okolnostima koje će, sada je očigledno, trajati duže nego što smo to možda prvobitno očekivali, nastavili smo s digitalnom transformacijom kompanije u smjeru koji smo najavili početkom godine. Ta misija od posebnog značaja za našu kompaniju ne samo da je snažno obilježila prvu polovinu godine, već će se i nastaviti u narednom periodu. Dakle, naš interni fokus ostao je na unapređivanju i stvaranju još boljih i učinkovitijih poslovnih procesa, imajući na umu efikasniji pristup korisnicima i njihovo zadovoljstvo“, kazala je Dina Cibulskaja, izvršna direktorica Telekoma.
Zadržano liderstvo u postpejdu, rast u fiksnim servisima
Krajem juna 2020. godine bilo je aktivno 242 hiljade postpejd SIM kartica Crnogorskog Telekoma, što je za 6 hiljada, odnosno 3% više nego na kraju drugog kvartala 2019. godine, dok je broj pripejd kartica manji za 13 hiljada (10%). Broj korisnika mobilnog interneta porastao je za 2 hiljade, odnosno 1%, u odnosu na uporedni period, i iznosio je 185 hiljada.
U prvoj polovini ove godine, Telekom je zabilježio istovremeno rast tržišnog učešća i broja korisnika u segmentima fiksnog interneta i televizije.
Nastavljeno je širenje optike i Turbo DSL-a, kako bi korisnicima omogućili pristup mreži najvećeg kvaliteta. Optika je sada dostupna u 102 hiljade domaćinstava, dok je broj korisnika optičke mreže porastao za 21% u poređenju sa drugim kvartalom 2019. godine, i iznosio je 22.700 korisnika. Turbo DSL je dostigao pokrivenost od 70,8 hiljada domaćinstava, dok je bilo priključeno 33.300 korisnika.
„Dok radimo na sopstvenoj transformaciji, nastavljamo sa digitalnom transformacijom društva, i to sa novim i važnim partnerima – Vladom Crne Gore i Univerzitetom Crne Gore. Krajem drugog kvartala, odnosno krajem juna ove godine, potpisali smo strateško partnerstvo sa Naučno-tehnološkim parkom Crne Gore (NTP), institucijom koja će biti pokretač inovacija i mjesto okupljanja tehnoloških, naučnih i inovativnih kompanija i pojedinaca. Posebno smo ponosni na dva priznanja koja smo dobili u prethodnom periodu – Agencija za elektronske komunikacije (EKIP) zvanično je potvrdila da je mobilna 4G mreža Telekoma najbrža u Crnoj Gori drugu godinu zaredom, a primili smo i nagradu „100 najvećih“ za najveću kompaniju u oblasti telekomunikacija u zemlji. Sve to pokazuje da se naši prioriteti nisu promijenili, usprkos izazovnim okolnostima i značajnim poteškoćama s kojima smo suočeni svi iz privatnog sektora, uključujući sektor telekomunikacija“, zaključuje Cibulskaja.