Tamaš Kamaraši: Pomažemo otključavanju punog potencijala Crne Gore

  • Savjet stranih investitora u Crnoj Gori (MFIC) može odigrati ključnu ulogu u pripremi Crne Gore da se suoči sa sadašnjim i budućim globalnim izazovima, pretvarajući ih u prilike

Mnogi međunarodni i domaći faktori utiču na poslovnu klimu u Crnoj Gori, što se odražava na priliv stranih investicija i privredni rast uopšte. Na međunarodnom nivou, faktori kao što su geopolitički rizici, oscilacije cijena robe i globalni finansijski trendovi utiču na raspoloženje i „apetit” investitora. Uprkos tome, perspektive rasta Mediterana ostaju pozitivne. Pad priliva stranih direktnih investicija (SDI) u 2023. godini, praćen stagnacijom u 2024, odražava rastuće zabrinutosti među stranim investitorima, kazao je Tamaš Kamaraši, predsjednik Savjeta Stranih investitora Crne Gore (MFIC-a) i generalni direktor Crnogorske komercijalne banke (CKB), u publikaciji “Vodič Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori za 2024. godinu” , a u izdanju Savjeta stranih investitora (MFIC).

„Iako se mediteranski region i dalje smatra obećavajućim područjem za rast, geopolitička nestabilnost ostaje značajan izazov,“ ističe on.

Na domaćem nivou, Crna Gora se suočava sa nekoliko strukturnih izazova, uključujući nerazvijenu fizičku i IT infrastrukturu, još uvijek složen regulatorni okvir i neefikasnosti u javnoj administraciji. Česte političke promjene mogu usporiti neophodne reforme, ometajući dugoročni napredak. Međutim, mala veličina Crne Gore može biti prednost – ukoliko postoji snažna politička volja, promjene se mogu brzo implementirati, dodaje Kamaraši.

Pozitivni razvoj događaja, kao što su perspektive integracije u EU, predstavljaju ohrabrujuće korake naprijed. Stabilnost, predvidljivost i transparentnost ostaju ključni za privlačenje SDI. „Vlada i poslovna zajednica moraju blisko sarađivati kako bi se uhvatili u koštac sa ovim izazovima i otključali puni potencijal Crne Gore. Kao i proteklih 15 godina, MFIC ostaje posvećen partner ovim naporima, podržavajući usklađivanje poslovnih interesa i političkih reformi,“ zaključuje naš sagovornik.

Koliko je Vlada Crne Gore sposobna da odgovori na ove izazove i koliko uspješno to čini?

Vlada Crne Gore je ostvarila vidljiv napredak u odgovoru na ove izazove, i nemam sumnje u dobre namjere iza njihovih napora. Međutim, održiv i konzistentan strateški pristup ostaje značajan izazov. Na ključnim pozicijama prepoznajemo znakove razvoja kulture zasnovane na zaslugama. Ipak, najvažnije pitanje je kako to može da se prenese na operativne nivoe javne administracije, jer na kraju dana, to određuje sposobnost. Dakle, Vlada se mora fokusirati na usvajanje dugoročnog i održivog pristupa koji osigurava dovoljan dijalog sa privatnim sektorom. Bez obzira na okolnosti na lokalnom nivou, jasan i transparentan dijalog sa privatnim sektorom mora ostati prioritet.

Naša vizija u MFIC-u je da Crna Gora postane najnaprednija i najkonkurentnija ekonomija u regionu Jugoistočne Evrope, gdje investitori i talenti ostvaruju svoje ciljeve zajedno. Postizanje ove vizije moguće je samo kroz snažnu saradnju između Vlade, poslovne zajednice i drugih zainteresovanih strana. Neophodno je da radimo zajedno kako bismo prevazišli ove izazove i stvorili predvidljivo i podržavajuće okruženje za održiv rast.

U posljednje dvije godine, Indeks lakoće poslovanja u Crnoj Gori pokazuje pogoršanje poslovne klime u različitim sektorima. Iz perspektive poslovne zajednice koju predstavlja MFIC, koji su najvažniji preduslovi za dalji uspješan rad ekonomije u Crnoj Gori?

Indeks lakoće poslovanja je vrijedan pokazatelj poslovnog okruženja u zemlji. Iz perspektive MFIC-a, nekoliko ključnih prioriteta mora biti riješeno kako bi se unaprijedila poslovna klima. Iako je razvoj infrastrukture (aerodromi, luke, putevi, željeznice itd.) već prioritet Vlade, vidimo i druge hitne oblasti. Prije svega, poslovni subjekti zahtijevaju jasne i transparentne propise, pa je poboljšanje efikasnosti i predvidljivosti pravnog i regulatornog okvira neophodno.

Takođe, očekujemo značajan napredak u digitalnoj transformaciji javnih usluga, što može smanjiti postojeće birokratske prepreke. Pojednostavljenje administrativnih procedura putem digitalnih rješenja je ključni korak ka stvaranju efikasnijeg i privlačnijeg okruženja za investitore. Razvoj radne snage je kritična oblast koja se ne smije zanemariti. Usklađivanje obrazovnih programa sa potrebama tržišta i ulaganje u razvoj vještina pomoći će stvaranju konkurentne radne snage koja može privući i zadržati strane investitore.

Na kraju, uključenost stranih investitora i šire poslovne zajednice u proces donošenja odluka je ključna. Uključili smo ovaj princip u našu metodologiju, koja je prvi put primijenjena u Bijeloj knjizi za 2023. godinu. Ovo osigurava da se glasovi ključnih aktera čuju i odražavaju u preporukama koje se daju.

Koliko je Vlada Crne Gore otvorena za sugestije poslovne zajednice?

Mnogi dugogodišnji izazovi u poslovnom okruženju Crne Gore poprimili su nove dimenzije usljed trenutnih globalnih i lokalnih okolnosti. Moram reći da je Vlada otvorena za povratne informacije poslovne zajednice, iako uvijek ima prostora za poboljšanje. Izazov ostaje u praktičnoj primjeni ovih preporuka od strane investitora. Još uvijek imamo mnogo posla zajedno kako bismo osigurali da predloženi razvojni planovi investitora dobiju odgovarajuću pažnju i da se dodijele konkretni resursi za njihovu realizaciju.

Iskoristio bih ovu priliku da spomenem da smo svjesni da MFIC igra vitalnu ulogu u olakšavanju potrebnog dijaloga između donosioca odluka i stranih investitora. Zbog toga smo pokrenuli platformu MFIC Talks, gdje razgovaramo sa predstavnicima Vlade i drugih institucija o najvažnijim pitanjima za cijelu poslovnu zajednicu. Zadovoljni smo što je ovaj koncept prihvaćen i prepoznat kao koristan od strane obje strane.

Ove godine Bijela knjiga će biti objavljena u novembru, kako bi Vlada na vrijeme razmotrila i uvrstila preporuke i analize stranih investitora u svoj program rada. Koji napredak se realno može očekivati?

Promjena vremena objavljivanja Bijele knjige važan je korak naprijed. To omogućava Vladi da ima proaktivniji i strateški pristup, što će poboljšati usklađenost između planiranja politika i potreba poslovne zajednice. Očekujemo postepena poboljšanja, posebno u oblastima kao što su digitalizacija javnih usluga, pojednostavljenje regulativa i reforme tržišta rada. Uspjeh ovih inicijativa u velikoj mjeri zavisi od sposobnosti Vlade da prioritizuje ova pitanja i osigura njihovu primjenu u realnom vremenskom okviru. Mali pomaci bi poslali veoma pozitivan i snažan signal poslovnoj zajednici, potvrđujući da se naši prijedlozi shvataju ozbiljno.

Pored očekivanih promjena u poslovnom okruženju, pokrenuli ste i razvoj strategije koja će doprinijeti efikasnijem radu vaše asocijacije. Šta to praktično znači za svakodnevne aktivnosti MFIC-a?

Razvoj ove strategije ima za cilj jačanje sposobnosti da služimo našim članicama i doprinosimo širem poslovnom okruženju. MFIC je posvećen podršci ekonomskom napretku Crne Gore, koristeći značajno iskustvo u korporativnom upravljanju i globalnim poslovnim praksama naših članica. Kroz našu zagovaračku djelatnost i inicijative, ova strategija pruža smjernice za MFIC da bude vitalan partner i javnoj administraciji i privatnom sektoru u unapređenju razvoja zemlje i njenoj integraciji u EU.

Praktično, ova strategija učvršćuje našu ulogu u podršci strukturnim reformama putem ključnih inicijativa kao što je Bijela knjiga, koja navodi neophodna poboljšanja u poslovnom okruženju. Pokrećemo četiri nova komiteta fokusirana na ključna područja razvoja Crne Gore (Komitet za talenat i ljudski kapital, Komitet za IT, ekonomski i infrastrukturni razvoj, Komitet za vladavinu prava i oporezivanje i Komitet za zelenu ekonomsku tranziciju – ESG) u kojima lideri iz industrije sarađuju kako bi ponudili stručne uvide i rješenja.

Svjesno širimo našu vrijednosnu ponudu, prelazeći iz organizacije koja se bavi isključivo lobiranjem u pravi katalizator investicija za zemlju, kao i lider u promišljanju i umrežavanju. Takođe, unapređujemo našu digitalnu prisutnost putem novog sajta i organizujemo događaje za saradnju (MFIC Talks) kako bismo ojačali veze među našim članicama i podstakli odnose sa privatnim, javnim i neprofitnim sektorima. Planiramo i jačanje odnosa sa predstavnicima EU misije i drugim diplomatskim korpusima, dok dodatno energizujemo našu zajednicu.

Kako vidite Crnu Goru koja može da se nosi sa rastućim međunarodnim izazovima i kako resursi koje posjeduje MFIC mogu biti korisni u kreiranju javnih politika?

Siguran sam da Crna Gora ima potencijal da uspješno navigira kroz rastuće međunarodne izazove. U MFIC-u, naša misija je da kataliziramo ekonomski razvoj Crne Gore stvaranjem atraktivnog poslovnog okruženja za investitore i talente. Ovo je usklađeno sa mojom ličnom vizijom – Crna Gora može postati otporna, inovativna i održiva ekonomija sposobna da se prilagođava globalnim promjenama. Vjerujem da zemlja ima potencijal da bude model dugoročne ekonomske stabilnosti, pod uslovom da donosioci odluka fokusiraju pažnju na ključna unapređenja u infrastrukturi, digitalnoj transformaciji i zelenoj tranziciji. Ove oblasti su ključne za očuvanje konkurentnosti na međunarodnoj sceni.

MFIC može odigrati ključnu ulogu u pripremi Crne Gore za navigaciju sadašnjim i budućim globalnim izazovima, pretvarajući ih u prilike. Naši članovi donose međunarodne prakse upravljanja i dokazane inovacije iz drugih zemalja, nudeći ove resurse putem konsultacija i aktivnog učešća. Izazovi sa kojima se susrijećemo često ističu mogućnosti za unapređenje, koje dosljedno komuniciramo Vladi. Siguran sam da se ove preporuke doživljavaju kao konstruktivan doprinos za rast. Štaviše, spremni smo da aktivno učestvujemo u kreiranju javnih politika koristeći naše najbolje stručnjake iz različitih ekonomskih sektora, zaključio je Kamaraši, u publikaciji “Vodič Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori za 2024. godinu”.

 

 

Slični Članci