Potraga za identitetom Satoshija Nakamota dugotrajna je misterija u zajednici kriptovaluta. Tokom godina “otkriveni” su brojni kandidati, osobe poput Hala Finija, Adama Beka i Nika Szaba. Međutim, pravi identitet tvorca bitkoina ostaje neuhvatljiv. Neki u zajednici tvrde da održavanje ove misterije zapravo koristi razvoju bitkoina.
Bitkoin je decentralizovana, distribuirana, anonimna platna mreža…
Nedavno je prikazan HBO-ov dokumentarac, o čijem prikazivanju je pisala Financa. Serija je u najavi obećala da će otkriti pravi identitet Satoshija Nakamota, enigmatičnog tvorca bitkoina.
Novi lik u priči
Piter Tod, poznati bitkoin developer, neočekivano se našao u središtu istrage dokumentarca. Kao 39-godišnji kanadski kriptograf s dubokim korijenima u ranoj bitkoin zajednici, Todova stručnost i uključenost u razvoj kriptovalute učinili su ga intrigantnim subjektom za filmske stvaraoce.
Dokumentarac nudi nekoliko dokaza koji podupiru teoriju da bi Tod mogao biti Satoši Nakamoto. Teorija se temelji na nekoliko zanimljivih podudarnosti. U forumskoj raspravi iz decembra 2010. godine, Tod je pokazao duboko razumijevanje bitkoina, nadovezujući se na Satošijeve ideje na način koji je nekima djelovao kao da “završava njegove rečenice”. Analize Todovih i Satošijevih zapisa ukazuju na određene sličnosti u gramatici i sintaksi. Ovo je podstaklo spekulacije o njihovom mogućem identitetu. Dodatno, primijećeno je da se vrijeme Satošijevih online komunikacija podudara s periodima kada je Tod vjerovatno imao više slobodnog vremena, naročito tokom ljetnjih pauza. Iako su ove podudarnosti intrigantne, važno je napomenuti da one same po sebi ne predstavljaju konkretan dokaz. Samo su indicije koje su podstakle dalja nagađanja o identitetu tajanstvenog tvorca bitkoina.
Tod kaže da nije Satoši
U završnoj sceni dokumentarca, koja predstavlja kulminaciju, Hobak suočava Toda s teorijom da bi on mogao biti Satoši Nakamoto. Ovaj dramatični trenutak dovodi istragu do vrhunca, prisiljavajući Toda da direktno odgovori na spekulacije.
Odgovor Pitera Toda na optužbe je nedvosmislen. On čvrsto negira da je Satoši, izjavljujući: “Ja nisam Satoši.” Tod ide i dalje, nazivajući tu ideju “smiješnom”. Upozorava da će njeno uključivanje u dokumentarac biti “veoma smiješno” i ismijati cijelu ideju dokumentarca. Međutim, to nije spriječilo filmske stvaraoce da to objave.
Tod tvrdi da je pitanje Satošijevog identiteta u konačnici “beskorisno” jer bi pravi Satoši jednostavno negirao to ako bi bio suočen. Ova perspektiva dodaje zanimljiv sloj kontinuiranoj raspravi o važnosti Satošijevog identiteta.
Jedan od uvjerljivijih argumenata koje Tod iznosi protiv potrage za Satošijem je potencijalna opasnost koju ona predstavlja. On ističe da bi otkrivanje Satošijevog pravog identiteta moglo dovesti do značajnih rizika po ličnu bezbjednost zbog njegovih pretpostavljenih velikih količina bitkoina. Ova zabrinutost ističe stvarne implikacije razotkrivanja tako uticajne i bogate osobe u svijetu kriptovaluta, piše Bug.
Misterija se nastavlja
Uprkos temeljitoj istrazi i dramatičnom suočavanju, “Money Electric: The Bitcoin Mystery” na kraju ne uspijeva da pruži konačne dokaze o identitetu Satošija Nakamota. Nemogućnost dokumentarca da definitivno razotkrije tvorca bitkoina naglašava trajnu prirodu ove misterije. HBO-ov dokumentarac ne otkriva ko je tvorac bitkoina, ali ‘Money Electric’ je i dalje vrijedan gledanja, preporučuje magazin Fortune u svojoj recenziji.