Svjetske berze: Volstrit u novu godinu ušao na krivoj nozi

Skraćena trgovačka sedmica na Njujorškoj berzi donijela oštar pad glavnih berzanskih indeksa nakon što su dobri podaci sa tržišta rada dodatno podržali očekivanja o sporijem smanjenju kamata u tekućoj godini.

Indeks S&P 500 oslabio je oko dva odsto, spustivši se nadomak nivoa od 5.800 poena, dok su tehnološke akcije, tradicionalno osjetljivije na kamate, oslabile 2,3 odsto.

Američko tržište rada zatvorilo je prošlu godinu u više nego dobroj kondiciji. Decembarski izvještaj pokazao je dodatnih 256 hiljada radnih mjesta u odnosu na novembarskih 212 hiljada, i daleko iznad konsenzusa od 155 hiljada.

Stopa nezaposlenosti je pala na 4,1 odsto i bila je 10 baznih poena ispod očekivanja. Prosječna satnica porasla je na mjesečnom nivou 0,3 odsto, što je bilo u skladu sa konsenzusom, dok je 12-omjesečni rast od 3,9 odsto bio blago ispod očekivanja, indicirajući slabljenje uticaja plata na ukupnu inflaciju.

Ranije tokom sedmice objavljen je izvještaj o otvorenim radnim mjestima u novembru (JOLT pregled) koji je pokazao najveći broj raspoloživih pozicija od maja tekuće godine, ukazujući na i dalje jako tržište rada koje je podržano niskim nivoom otpuštanja.

Istina, stopa Amerikanaca koji daju otkaze smanjena je sa 2,1 na 1,9 odsto, što ukazuje na pad povjerenja u stanje na tržištu rada.

Nakon objavljenog izvještaja u petak, investitori i dalje sa stoprocentnom vjerovatnoćom očekuju da na januarskom zasedanju neće biti smanjenja kamata, dok je vjerovatnoća za samo jedno smanjenje u tekućoj godini porasla na 68,5 odsto.

Osim rasprodaje na tržištu akcija, došlo je i do rasta prinosa na 10-ogodišnje američke obveznice koji je stigao nadomak nivoa od 4,8 odsto.

I dok je dobro stanje na tržištu rada dovelo do kratkoročnog pada tržišta akcija, ova informacija o dobrom stanju američke privrede mogla bi da pogura korporativne profite koji stoje u osnovi dugoročnih trendova.

Ove sedmice počinje sezona objava kvartalnih rezultata za četvrto tromjesečje koja bi trebalo da donese rast korporativnih profita veći od sedam procenata, dok bi na nivou 2024. godine stopa mogla da premaši osam procenata.

Ovaj dobar trend u velikoj mjeri došao je kao posljedica odličnih rezultata tehnoloških kompanija, a prema prognozama analitičara to je samo uvod u dvije odlične poslovne godine.

Prema aktuelnim prognozama korporativni profiti u SAD bi u 2025. i 2026. godini mogli da porastu stopama od 14-15 odsto što je duplo jači intenzitet u odnosu na prosjek u protekloj deceniji.

U tekućoj godini glavni izazovi za ovaj rezultat doći će već u januaru sa inauguracijom Trampa i mogućim velikim geopolitičkim previranjima.

Dobitnik nedelje

Akcije američke avio-kompanije, Delta Air Lines (DAL), stigle su u petak do istorijski najviše vrijednosti nakon što je kompanija potukla poslovna očekivanja za četvrti kvartal i dala dobre poslovne izglede za tekuće tromjesečje.

Akcije ove kompanije skočile su u petak devet odsto na 67 dolara, a u posljednjih godinu dana bilježe rast od 59 procenata. Uprava Delte u tekućem kvartalu očekuje rast prihoda do devet procenata u odnosu na konsenzus tržišta od 5,8 odsto.

Rast prihoda u četvrtom kvartalu od 9,4 odsto na 15,6 milijardi dolara bio je za preko milijardu dolara iznad očekivanja tržišta.

Gubitnik nedelje

Akcije američkog dizajnera čipova, AMD (AMD), oslabile su protekle sedmice više od sedam procenata, dok je gubitak u proteklih godinu dana produbljen na oko 22 odsto.

Ova akcija našla se pod velikim pritiskom investitora u posljednje vreme nakon što je nekoliko analitičara smanjilo poslovne izglede kompanije kako na tržištu visokoprofitabilnih akceleratora koje koriste sistemi zasnovani na vještačkoj inteligenciji, tako i na tržištu procesora gde je kompanija dugo vremena bila veoma uspješna i preotela veliki deo tržišta Intelu.

(Izvor: Danas)

Slični Članci