Svjetske berze: Rast Volstrita u prvoj sedmici Trampove vladavine

Nedelja koja je otpočela inauguracijom novog američkog predsjednika donijela je novi rast tržišta koje se domoglo rekordno visokog nivoa.

Optimizam oko akcija nove američke administracije i dobar nastavak korporativne sezone gurnuli su indeks S&P 500 u plus 1,7 odsto, po prvi put iznad nivoa od 6.100 poena. Indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, skočio je identičnom stopom.

Oko šestine kompanija iz indeksne korpe objavilo je poslovne rezultate za četvrto tromjesečje, a oko 80 odsto ovih emitenata prikazalo je profit iznad očekivanja, što je bolje i od 5-ogodišnjeg i 10-ogodišnjeg prosjeka.

Još veći uticaj korporativne sezone na kretanje tržišta očekuje se u ovoj sedmici kada pred crtu investitorima izlazi nekolicina najvećih tehnoloških kompanija.

Na političkom i makroekonomskom nivou u centru pažnje bila je inauguracija Trampa koja je donijela veliki broj izvršnih naredbi, a među njima i najavu velikog projekta za izgradnju infrastrukture za primenu vještačke inteligencije.

Takođe, u fokusu investitora bio je i Trampov nastup na Davosu koji je po prvi put u novom mandatu doneo njegovo komentarisanje američke monetarne politike.

Novi američki predsjednik u opširnom govoru o politici nije spomenuo Fed po imenu, ali je jasno stavio do znanja da će tražiti niže stope.

„Tražiću da se kamatne stope odmah spuste“, rekao je Tramp, dodavši „da bi isto tako, trebalo bi da padaju širom svijeta“.

Tokom svog prvog mandata Tramp je često kritikovao lidera Fed-a, Pauela, koga je i postavio, ali tokom intenzivne prve sedmice na funkciji nije iznosio stavove u vezi sa monetarnom politikom. Međutim, tokom predsjedničke kampanje Tramp je nagovijestio da bi trebalo da se izjasni o kamatnim stopama.

Trampovi komentari dolaze uoči nedelje u kojoj će Fed zasijedati i to sa minimalnim izgledima za sniženje referentne stope koja se sada nalazi u ciljanom rasponu 4,25-4,50 odsto.

Ovom nivou prethodilo je smanjenje za procentni poen od septembra prošle godine.

Zanimljivo je da je u istom periodu došlo do rasta cijene zaduživanja pa je prinos na 10-ogodišnje američke obveznice porastao skoro za procentni poen.

Ovo je prije svega posledica očekivanja da će Trampova ekonomska politika dovesti do inflatornih pritisaka i s tim u vezi sporijeg daljeg pada kamata.

Trenutna očekivanja tržišta su da će prvo smanjenje kamata uslediti tek u junu, dok je 50-50 odsto šansa da će se još jedno smanjenje desiti do kraja godine.

Evropsko tržište akcija u očekivanju mjera američke administracije o većim carinama takođe je zabilkežilo rast, djelimično podstaknuto i solidnim PMI podacima za januar koji su pokazali blagi prelazak poslovne aktivnosti eurozone u zonu rasta nakon četiri mjeseca kontrakcije.

Dobitnik nedelje

Akcije britanskog proizvođača luksuzne robe, Burberry Group (BRBY), skočile su u sedmici oko 18 procenata nakon što je kompanija objavila manji pad prodaje u fiskalnom trećem kvartalu od očekivanja.

Uporediva prodaja u periodu oktobar-decembar pala je četiri odsto u odnosu na očekivani minus od 12 procenata, prije svega usljed oporavka tražnje na američkom tržištu koje je zabilježilo rast prodaje od četiri odsto. Uprkos ovom oporavku, u posljednjih godinu dana akcije ove kompanije nalaze se u minusu od oko 12 procenata.

Gubitnik nedelje

Akcije nekada najveće svjetske kompanije i proizvođača i-Phone-a, Apple (AAPL), nastavile su silazni trend oslabivši protekle sedmice dodatnih tri odsto.

Sada je ova akcija u minusu oko 11 procenata u tekućoj godini, nakon što su analitičari listom počeli smanjivati poslovne izglede kompanije.

Na važnom kineskom tržištu Apple se nalazi pod velikim pritiskom kineskih rivala, a pojedini analitičari očekuju da se neće skorije vidjeti značajniji efekti primene vještačke inteligencije koji bi mogli pogurati prodaju iPhone-a. Pad akcija Apple-a dolazi nakon što je kompanija lani registrovala rast od 30 procenata.

(Izvor: Danas)

Slični Članci