Pregovori Vlade Crne Gore sa predstavnicima italijanske kompanije A2A o nastavku partnerstva u Elektroprivredi (EPCG) i dalje su u toku, ali dogovora o nastavku saradnje nema ni na vidiku. Četvrto po redu odlaganje pregovora nije donijelo ništa novo.
Italijani su ostali pri ranijim stavovima, kao i predstavnici naše države, pa je gotovo izvjesno da kompanija A2A neće nastaviti partnerstvo sa Vladom u Elektroprivredi, saznaju Dnevne novine iz više izvora.
Kamen spoticanja drugi blok
Kraj em jula zvanično je istakao rok predviđen za dogovor naše države i italijanske kompanije A2A. S obzirom da ni
treći put nije nađen zajednički jezik o ugovoru o menadžmentu za Elektroprivredu, donošenje konačne odluke je produženo za dva mjeseca. Pregovori, kako saznaju Dnevne novine, aktivno traju, ali firma A2A ne želi da prihvati uslove Vlade Crne Gore vezane za ulaganja u Elektroprivredu.
Kamen spoticanja italijanske kompanije i naše Vlade i dalje je neslaganje o gradnji drugog bloka Termoelektrane (TE) u Pljevljima.
Vlada Crne Gore i dalje tvrdi da je drugi blok Termoelektrane prioritet, te da EPCG može sama da finansira gradnju jer ima znatan iznos slobodnih sredstava, a mogla bi se kreditno zadužiti.
Međutim, u italijanskoj kompaniji A2A ne slažu se sa stavom Vlade, ističući da bi za gradnju ovog infrastrukturnog projekta u Pljevljima trebalo naći trećeg partnera.
Akcije prvo ponuditi Vladi
Većinski vlasnik Elektroprivrede je naša država sa 57,02 odsto akcija, dok italijanska firma A2A ima 41,7 5 odsto.
Kako sada stvari stoje, pred Italijanima se nalaze tri ponude. Prva ponuda i trenutno najmanje vjerovatna prodrazumijeva dogovor o menadžmentu i potpisivanje novog ugovora na pet godina. Ovom ponudom se podrazumij eva da se drugi blok Termoelektrane gradi iz sredstava Elektroprivrede. Drugom ponudom ugovor o menadžentu ne bi bio potpisan, ali bi A2A zadržala svoje vlasništvo, ali ne i pravo odlučivanja. I u ovom slučaju neupitna je gradnja drugog bloka TE.
Treća opcija i moguće najrealnija bila bi prodaja akcijskog udjela kompanije A2A u Elektroprivredi, ali shodno ugovorima, prvo bi akcij e morala ponuditi Vladi Crne Gore. Za našu državu to bi bila idealna prilika da povrati skoro 100-procentno vlasništvo u Elektroprivredi.
Da je Vlada spremna da razmisli o kupovini 41,75 odsto akcija EPCG, potvrdio je nedavno i vicepremijer Vujica Lazović.
“Spekuliše se da bi A2A bila spremna da udio u EPCG proda po cijeni nižoj od one po kojoj su ih platili, što bi predstavljao dobar posao za Vladu. Ipak, mislim da do toga neće doći, jer je i njima, u strateškom smislu, bitno da budu prisutni na području koje ulazi u fazu značajnijeg energetskog razvoja”, rekao je Lazović.
Nezadovoljni profitom
Glavni razlog nezadovoljstva italijanske A2A poslovanjem u Crnoj Gori predstavlja činjenica da akcije koje su prije šest godina kupili za 430 miliona eura sada ne mogu prodati ni približno toj cijeni.
Slamka spasa za ostanak u EPCG bilo je pronalaženje trećeg partnera za gradnju drugog bloka, ali on do danas nije pronađen, a u kompaniji A2A tvrde da nije isključeno ni pokretanje međunarodne arbitraže.
“Nijesmo spremni da potpišemo sporazume koji ne pružaju uslove za oslobađanje A2A ako se stvari ne budu odvijale onako kako je planirano. U slučaju da se ne dogovorimo sa Vladom Crne Gore, očekujemo pokretanje međunarodne arbitraže u Vašingtonu”, rekao je italijanskim medijima ranije predsjednik A2A Đovani Valoti.
Izvor: Dnevne novine