Svaki punoljetni građanin Crne Gore prosječno zadužen gotovo 4.000 eura

Na kraju septembra ukupna vrijednost odobrenih kredita iznosila je 4,6 milijardi eura, pokazuju podaci Centralne banke (CBCG). U odnosu na kraj prošle godine, krediti bilježe rast od 511,5 miliona eura ili 12,49 odsto, dok su u jednogodišnjem uporednom periodu u odnosu na kraj septembra prošle godine zabilježili rast od 612,2 miliona eura ili 15,32 odsto.

– Od ukupnog iznosa bruto kredita i potraživanja, na fizička lica se odnosi 1,94 milijarde eura ili 42,18 odsto, dok se na pravna lica odnosi 2,66 milijardi eura ili 57,82 odsto – kazao je Pobjedi direktor Direkcije za analizu sistema i razvoj kontrole u sektoru za kontrolu CBCG Marko Tintor.

Rast

On je dodao da, u poređenju sa krajem prošle godine, krediti odobreni građanima bilježe rast od 209,4 miliona eura ili 12,08 odsto, dok krediti odobreni pravnim licima bilježe rast od 302 miliona eura ili 12,79 odsto.

– U odnosu na isti period prethodne godine, krediti odobreni fizičkim licima bilježe rast od 253,9 miliona eura ili 15,03 odsto, dok krediti odobreni pravnim licima bilježe rast od 358,3 miliona eura ili 15,54 odsto – precizirao je Tintor.

Građani se na mjesečnom nivou dodatno zadužuju za prosječno 21,2 miliona eura.

– Prema posljednjim raspoloživim podacima, prosječan iznos kredita po punoljetnom stanovniku iznosi 3.972 eura – saopštio je Tintor.

On smatra da je na rast odobrenih kredita uticao veliki broj faktora, poput povoljnog investicionog ambijenta, smanjivanja inflacije, smanjivanja neizvjesnosti, rasta prosječne plate.

– Takođe, značajan uticaj je imala i akcijska ponuda kredita za sektor stanovništva po nižim kamatnim stopama – istakao je Tintor.

Kamatne stope

Prema podacima CBCG, na kraju septembra prosječna ponderisana nominalna kamatna stopa na ukupne kredite o kojima su banke izvijestile Kreditni registar iznosila je 6,09 odsto, dok je efektivna kamatna stopa iznosila 6,59 odsto.

– Prosječna ponderisana nominalna i efektivna kamatna stopa na ukupne kredite mikrofinansijskih institucija (MFI) u septembru tekuće godine su iznosile 19,43 odsto, odnosno 21,74 odsto – rekao je Tintor.

On je naglasio da je, zahvaljujući akcijskoj ponudi kredita stanovništvu koja je pokrenuta u aprilu i podržana od strane svih banaka, prosječna ponderisana efektivna kamatna stopa na novoodobrene kredite fizičkim licima smanjena za 1,02 procentna poena u odnosu na prvi kvartal tekuće godine, pri čemu je, kako je kazao, kod nekih banaka ovaj pad izraženiji od prosjeka i ide do 1,81 procentni poen.

– Uz pozitivne globalne trendove kretanja kamatnih stopa i nastavak akcije do kraja godine, očekuje se dodatno smanjenje kamatnih stopa u narednom periodu – poručio je Tinor i dodao da kamatne stope mikrokreditnih finansijskih institucija (MFI) u godišnjem uporednom periodu bilježe pad, i to kod nominalne stope za 0,38 procentnih poena, a kod efektivne za 0,71 procentni poen.

Prognoze

Tintor je pojasnio da je na rast kamatnih stopa u prethodnom periodu uticao rast referentnih kamatnih stopa centralnih banaka, rast inflacije na globalnom planu, kao i rastući trend globalne neizvjesnosti, čiji uzrok leži u više globalnih konflikata.

– Imajući u vidu pomenute nepovoljne trendove, CBCG je proaktivno reagovala i pokrenula inicijativu akcijskih kredita za sektor stanovništva, koju su podržale sve banke u Crnoj Gori. To je rezultiralo značajnim padom prosječne ponderisane efektivne kamatne stope na novoodobrene kredite za sektor stanovništva od preko jednog procentnog poena. Nastavak ovog trenda očekujemo i u narednom periodu – istakao je Tintor.

Govoreći o namjenskoj strukturi kredita on je saopštio da se najveći dio odnosi na gotovinske nenamjenske kredite 20,78 odsto i kredite odobrene za likvidnost 19 odsto.

– U strukturi kredita po namjeni, preko deset odsto učešća ostvaruju još i stambeni krediti sa 14,72 odsto. Takođe, u strukturi kreditnog portfolija na nivou sistema preovladavaju dugoročni krediti sa 77,08 odsto, dok se na kratkoročne kredite odnosi 22,92 odsto – precizirao je Tintor, za Pobjedu.

Slični Članci